Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“ hokejista Milan Ostřanský

19.02.2019 - „Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Krádeže historických obrazů organizovanou skupinou díl IV.

23. srpna 2011 - 07:09

Zpět na seznam článků

KRIMINALISTICKÉ PŘÍPADY Z DOB MINULÝCH Vážení čtenáři dovolujeme si Vám představit rubriku, která se zaměřuje na kriminální případy od roku 1950 až do dnešních dnů. Věříme, že vybrané případy budou nejen zajímavým čtením, ale i ponaučením, že kritickým situacím se máme snažit předcházet a zabránit tak možným následkům.

Krádeže historických obrazů organizovanou skupinou díl IV.

Ilustrační foto.

/citovány z dobových materiálů, kdy názvy měst, ulic a slovní obraty jsou autentické roku, kdy se trestný čin stal/

Malá rekapitulace: po zadržení  P.T.  při nepovedeném vloupání do restaurace Dělnický dům v Ostravě Mariánských horách, byl obviněný předán na oddělení vyšetřování. Dle místních pracovníků se jedná o starého známého, kterého dobře znali již z roku 1956, kdy byl vyšetřován spolu se svými společníky. P. T. Ihned po svém propuštění z výkonu trestu navázal s bývalými společníky V. P., O. Š. a L. K. a dále s recidivistou K. Č. „pracovní vztahy", kdy se opětovně zaměřili na krádeže starých obrazů a své podnikání rozšířili ještě o krádež „plastiky". Naloupené věci hodlali zpeněžit v zahraničí.

Zdlouhavá a náročná práce vyšetřovatelů přinesla velký obrat ve vyšetřování a to při výslechu matky L. K., která pod tíhou důkazů uvedla, že veškeré věci z krádeží jsou ukryty u její nevlastní sestry, která rovněž bydlí v Brně. Zodpovědnou prací byl dlouhý řetěz rozuzlen. Byly nalezeny čtyři obrazy odcizené v září 1959 v zámku Jaroměřicích, obraz „Zmrtvýchvstání" odcizený v prosinci 1955 v Olomouci, další dva obrazy, o kterých bylo dodatečně zjištěno, že byly odcizeny v roce 1955 v muzeu ve Frýdku a konečně byl nalezen  nejcennější  obraz  - Dürer. Ten byl pečlivě zašit v ozdobném polštáři, několikrát přebalen a zapečetěn. Dále matka loupežníka L. K. jako křeček shromáždila do úkrytu několik odcizených radiových přijímačů, fotoaparátů a vedle další věcí i dvě pistole a větší množství nábojů. Dále bylo při domovní prohlídce v bytě nalezeno velké množství usvědčujících písemností.

Matka našeho výtečníčka byla vzata do vazby, pachatel byl zatím v psychiatrické léčebně. Mezi získanými dokumenty byly nalezeny dopisy, kterými byl L. K. usvědčován, že duševní chorobu fingoval, což potvrdil i nezávislý soud a rozsudek o zbavení svéprávnosti byl v celém rozsahu zrušen.

I přesto, že byly objasněny způsoby krádeže, tak P.T., který byl hlavou celé skupiny, obviněný stále zatloukal a zatloukal. Vyšetřovatelé i soudce si vyslechli celou řadu fint a lží, kterými se snažil jmenovaný vyvinit. Ale ukázalo se, že ve všech případech hrál P. T. komedii, ukázal svůj naprosto nekritický postoj, svou rafinovanost a plně zkaženou morálku.

Soud uznal veškeré důkazy za naprosto postačující, protože byl plně přesvědčen o vině obžalovaných. Všem vyměřil spravedlivé tresty:

  • P. T. byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 12 roků a k náhradě částky 25 000 Kč za odcizenou sošku z Národní galerie v Praze
  • L. K. byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 8 roků
  • jeho matka L. K., vzhledem k jejímu stáří a srdeční chorobě,  dostala od soudu  trest hluboko pod sazbou, pouhé dva roky odnětí svobody
  • O.Š. byl  odsouzen k  trestu odnětí svobody na 3 roky
  • recidivista K. Č. odešel od soudu s trestem odnětí svobody na 10 měsíců

Všechny uvedené tresty byly nepodmíněné.

Objasněním těchto kriminálních případů byla zneškodněna organizovaná skupina velmi nebezpečných pachatelů, kteří se specializovali na krádeže uměleckých děl velkých finančních hodnot. Z výpovědí bylo patrné, že v krádežích chtěli dále pokračovat a k této činnosti se ozbrojili střelnou zbraní. Díky celému aparátu policejních složek se podařilo tuto skupinu zadržet, dokázat jim jejich trestnou činnost, zabavit ukradené historické obrazy a viníky předat soudu.

V tomto velkém a dlouhém kriminálním případě sehráli velkou roli svědkové, kteří tak pomohli policii usvědčit celou partu nezodpovědných výtečníků.  Jejich výpovědi postupně zapadaly do mozaiky, kterou soud ocenil již zmíněnými nepodmíněnými tresty odnětí svobody v nápravných zařízeních.

Otázka na závěr zní: „Do jaké míry se podařilo naše povedené hříšníky napravit."  

Autor: redakce

Fotogalerie

Ilustrační foto.

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.