Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kulturák v Šumperku zve na projížďku po slavné Route 66

21. ledna 2013 - 10:54

Zpět na seznam článků

Nejslavnější silnici světa

Snad každý motorkář má jeden velký sen, projet na svém motorovém oři slavnou Route 66. Po hlavní ulici Ameriky se už léta prohání také Zdeněk Jurásek, který bude o své vášni vyprávět na přednášce v Domě kultury Šumperk.

Na projížďku po legendární silnici z Chicaga do Los Angeles se může vydat každý, kdo přijde

ve středu 23. ledna do G-klubu v šumperském kulturáku.

„Pořad je koncipován jako přednáška, která zahrnuje úvodní seznámení s historií a současností nejslavnější silnice světa, promítání filmu „Route 66 – mainstreet U.S.A.“ a následnou besedu s přítomnými diváky,“ popisuje program Zdeněk Jurásek, prezident České asociace Route 66 a producent zmíněného filmu, který projel Route 66 dokonce i na kole.

Vstupenka stojí v předprodeji 70 korun, v den akce o dvacetikorunu podraží. Předprodej vstupenek je v pokladně DK Šumperk.

ilustrační

ROUTE 66  je považována za nejslavnější silnici světa. Přestože vznikla teprve v roce 1926, stala součástí americké historie a objektem národní hrdosti. Logo s šestašedesátkou se stalo straktivní značkou oblečení, obuvi, kosmetiky, cigaret, stejný název má i světoznámý software.

ROUTE 66 byla první celoročně sjízdnou silnicí, spojující východ Spojených států se západem. Její počátek je úzce spjat s bouřlivým rozvojem automobilismu a Route 66 se záhy stala symbolem moderní doby. Byla základní spojnicí pohybu zboží, zemědělských produktů i lidí napříč Amerikou.

Na Route 66 se odehrála celá řada skutečně historických událostí. Tudy ve třicátých letech putovaly do Kalifornie nekonečné karavany zchudlých oklahomských farmářů, postižených katastrofálním suchem, po této trase se v době II. světové války přesunovaly vojenské oddíly s plnou výzbrojí do tichomořských přístavů. Poválečné generace zase našly na Route 66 způsob, jak ideálně poznávat Ameriku, a to nejlépe v autech bez střechy. I pro beatnické hnutí šedesátých let byla šestašedesátka tím pravým "on the road".

Od začátku devadesátých let Route 66 opět ožívá jako národní historická trasa a stává se předmětem zájmu milovníků romantiky z celého světa. V jednotlivých státech USA vznikly místní asociace Route 66 a další organizace, které se o ochranu a propagaci této americké legendy usilovně starají. Podobná zájmová sdružení existují i v dalších zemích celého světa. Příznivce Route 66 v České republice sdružuje Česká asociace Route 66.

Autor: red.,d.k.

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.