Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kuriózní a úsměvné zásahy hasičů roku 2015

29. prosince 2015 - 17:00

Zpět na seznam článků

Tisková mluvčí Vladimíra Hacsiková připomíná ty se šťatným koncem

Kuriózní a úsměvné zásahy hasičů roku 2015

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková mluvčí HZS Olomouckého kraje foto: sumpersko.net

Každý rok hasiči v Olomouckém kraji zasahují u několika tisíců událostí. Mnohdy se při své práci setkávají s neštěstím druhých a bolestí. Přesto se však každým rokem najde několik událostí, které vykouzlí úsměv na rtech. Ty nejkurióznější z letošního roku připomínáme krajská tisková mluvčí Vladimíra Hacsiková.  

Začátkem roku – v neděli 4. ledna si olomoučtí hasiči málem vyzkoušeli, jaké to je, zaplavat si ve vodě, která má maximálně několik stupňů nad nulou. Na jezeře Poděbrady nedaleko Olomouce se do vody propadla žena, která šla po ledě zachránit svého psa. Ten se také propadl do ledové vody a zůstal v ní uvězněný.

Žena byla v ledové vodě v otvoru asi patnáct metrů od břehu. Její pes byl dalších třicet metrů směrem do středu jezera. Hasiči se ženě pokoušeli hodit házecí pytlík, protože však foukal silný protivítr, nepodařilo se jim to. Velitel zásahu proto rozhodl, že se hasiči doplazí po zamrzlé hladině jezera s jedním dílem nastavovacího žebříku až k ženě. Tu vytáhli na deky a bezpečně dopravili na břeh.

Olomoucko - záchrana ženy a psa zdroj foto: HZS Olk.

Zatímco se žena zahřívala v autě, hasiči se vydali zachránit jejího psa. Tentokrát si na pomoc vzali člun a stejným plazivým způsobem se dostali až k němu. Všichni se nalodili do člunu a ostatní kolegové na břehu a hlídka policie je společnými silami přitáhli na pevnou půdu. Informovali jsme ZDE

Podobná záchrana se odehrála opět v neděli 11. ledna na jezeře Chomoutov nedaleko Olomouce. Uprostřed jezera zůstala vysílením na ledě ležet srnka, která už dál nemohla běžet po zamrzlé hladině jezera. Hasiči se k ní vydali se člunem. Unavenou srnku naložili do člunu a přepravili ke břehu, odkud ji pustili zpět do volné přírody.

Olomoucko - záchrana srnky zdroj foto: HZS Olk.

Informovali jsme ZDE

O tom, že lézt tam, kam se nemá, se přesvědčil i bobr, který se v sobotu 11. dubna dostal do bezpečnostního přelivu nádrže Nemilka v Zábřehu asi čtyři metry hluboko a sám nemohl vylézt ven. Když hasiči přijeli na místo, jeden z nich se spustil po nastavovacím žebříku dolů a pomocí lanové techniky donutil bobra k pohybu a „vytlačil“ ho až do přepadu k vodoteči říčky Nemilka.

Zábřeh - záchrana bobra zdroj foto: HZS Olk.

Bobrovi se asi činnost hasiče moc nezamlouvala, a tak raději odplaval do bezpečí. Informovali jsme ZDE

Červenec byl mimořádně bohatý na výjezdy hasičů kvůli záchraně zvířat. Jeden z všímavých obyvatel Olomouce oznámil v pondělí 13. července na operační středisko hasičů, že z komína nedaleko centra města visí mládě čápa za nohu. Měl obavu o jeho zdraví. Hasiči po příjezdu zjistili, že z komína visí jen kus igelitu, čápi byli v pořádku. Informovali jsme ZDE

červencové výjezdy hasičů zdroj foto: HZS Olk a archiv

Ve dvou případech zasahovali v červenci hasiči na Prostějovsku u „nebezpečných“ hadů. Poprvé vyjelive čtvrtek 16. července do Horního Štěpánova. V průběhu jízdy k zásahu se jim ozval velitel místních dobrovolných hasičů, že v obci mají chovatelku hadů. Hasiči tedy do poslední chvíle nevěděli, zda se nejedná o nějaký exotický druh. Po příjezdu však jednotka zjistila, že jde pouze o přerostlou užovku, kterou odchytila a vypustila do volné přírody.

Kvůli strachu z hada přivolala v pátek 17. července hasiče žena z Čelechovic na Hané. Had se usídlil buď v základech domu, nebo pod dlažbou a nepodařilo se ho vytáhnout. Hasiči proto uvažovali o rozebrání dlažby nebo bourání zdiva. Toho se majitelka zděsila ještě víc než hada, a tak se nakonec rozhodla, že si situaci vyřeší sama. Jak? To už hasiči neví.

V osmadvacátém týdnu letošního roku uletěl majitelům ze Šumperka papoušek. Rozjeli pátrací akci, všude rozvěsili letáčky a v neděli 12. července se jim ozval obyvatel Nového Malína, že tam papoušek poletuje. Majitel zavolal hasiče, kteří přijeli na lesní cestu k vysokému stromu a pokoušeli se papouška chytit. Papoušek reagoval na hlas majitelky a na své jméno, ale vzhledem k tomu, že už byla tma, bál se ze stromu sletět dolů. Hasiči ustavili výškovou techniku a papouška bezpečně sundali dolů.

V druhém případě hasiči tak úspěšní nebyli. V neděli 19. července vyjeli šternberští hasiči k záchraně papouška do obce Bělkovice – Lašťany. Než jednotka přijela na udané místo, papoušek se vznesl a přeletěl jinam. Hasiči zůstali na místě a majitel ho šel hledat. Jak ho našel, zavolal hasičům a ti se znovu přesunuli na udané místo. Ani tentokrát však na ně papoušek nepočkal a znovu odletěl pryč. Hasiči se nakonec s majitelem domluvili, že pojedou na základnu, pokud by potřeboval jejich pomoc, ať se jim ozve. To už však neučinil.

Tři jednotky hasičů vyjeli v neděli 2. srpna k záchraně koně, který spadl i s jezdkyní do výkopu hlubokého asi čtyři metry mezi obcemi Stražisko - Růžov a Přemyslovice. V době příjezdu hasičů byla jezdkyně už mimo jámu, vytáhli ji náhodní svědci. Kůň ale ležel na dně jámy, zadníma nohama zabořený v blátě. Velitel zásahu povolal na místo jednotky, které se specializují na práci v závalech. Hasiči si nejprve zajistili podmínky pro bezpečný zásah.

Spolu s bagristou začali hloubit pokračování výkopu, aby mohli koně snadněji vytáhnout. I přesto, že stěny byly zapaženy, zmítající se kůň je neustále bořil. Hasiči se pokoušeli koně vytáhnout za ohlávku, to se jim však nedařilo. Další pokus spočíval v tom, že hasiči koni nasadili na krk popruh, ale ohlávka a třmeny se při pokusu o jeho vytažení přetrhly. Podvléct popruh pod koněm se nedařilo, protože byl břichem silně přitisknutý v blátě. Hasiči museli rychle jednat, protože po vybagrování další části výkopu, začalo bahno s vodou zaplavovat také přední nohy koně. Nakonec je napadlo, že do výkopu umístí nastavovací žebř, po kterém sleze jeden z nich a pod sedlem prostrčí popruh. Pomocí trámku byl kůň za sedlo nadzvedáván, za hlavu tahán dopředu a pomocí trámků podpírán za zadek, aby nezapadl zpět.

Prostějovsko - záchrana koně zdroj foto: HZS Olk.

Po několika pokusech se koně podařilo dostat ke kraji výkopu, podstrčit mu popruhy pod nohy a pomocí bagru byl vytažen a postaven na nohy. Velmi složitý a náročný čtyřhodinový zásah měl šťastný konec, podle veterináře byl kůň v dobré kondici, pouze lehce zraněn a nemusel být utracen.

Prostějovsko - záchrana koně zdroj foto: HZS Olk.

Krajské operační středisko dostalo v neděli 9. srpna hlášení, že v Bečvě u obce Grymov je auto. Majitel ho zaparkoval tak dokonale, že auto bylo jednou polovinou ve vodě ve velmi nepřístupném terénu. Auto se do vody dostalo po překonání asi osmi metrového srázu. Hasiči zvažovali několik variant vyproštění, nakonec bylo rozhodnuto o povolání potápěčů a speciální techniky s hydraulickou rukou z Olomouce.

Než speciální technika přijela na místo, hasiči museli vykácet pruh náletových dřevin dlouhý asi dvacet metrů a široký deset metrů, aby se technický automobil mohl dostat co nejblíže k místu zásahu. V pětatřiceti stupňovém vedru jim nebylo co závidět. Zásah pak už probíhal hladce, potápěči navázali za střechu automobilu popruhy a hydraulickou rukou vozidlo z řeky vyprostili. Informovali jsme ZDE

Přerovsko - vyprošťování vozidla z řeky zdroj foto: HZS Olk.

Prosinec zahájili šumperští hasiči také jedním z netradičních zásahů. V úterý 1. prosince vytahovali  peněženku z podzemního kontejneru. Pán ji tam omylem vhodil, a protože až pozdě si uvědomil, co provedl, zavolal na pomoc hasiče. Ti, aby se do kontejneru dostali, museli demontovat vhozovou klapku a pomocí lezecké techniky se slanili dovnitř. V odpadcích peněženku našli a předali ji šťastnému majiteli.

Autor: red., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk

Fotogalerie

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková  mluvčí HZS Olomouckého kraje   foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.