Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kuriózní zásahy hasičů v Olomouckém kraji

24. prosince 2017 - 07:34

Zpět na seznam článků

Tisková mluvčí s úsměvem připomíná končící rok

Kuriózní zásahy hasičů v Olomouckém kraji

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková zdroj foto: archiv šumpersko.net

„Koupání“ ve splaškové vodě - v úterý 17. ledna ráno vyjela skupina olomouckých potápěčů k netradičnímu zásahu do obce Strání ve Zlínském kraji. Při pravidelné údržbě místní čistírny odpadních vod spadlo pracovníkům do nádrže nářadí. Pokud by se nenašlo, hrozilo poškození drahé technologie a několikadenní odstávka nádrže.

vyproštění krumpáče zdroj foto: HZS Olk

Před samotným ponorem do splaškové vody se hasiči poradili s technikem ČOV. Vzhledem k tomu, že uvíznutý předmět se nacházel v silně kontaminované vodě, využili hasiči pro zásah tzv. přilbové potápění. Potápěč oblečený ve skafandru jako z dob Jules Verna se po žebříku dostal nahoru na nádrž, odkud se potopil do kontaminované vody. Operátor ho naváděl na místo pravděpodobného výskytu potopeného nářadí. Asi v osmé minutě od ponoru potápěč ztracený krumpáč nalezl ve sběrné jímce ve středu nádrže. Všechno dobře dopadlo, technologie poškozena nebyla ani se nikdo nezranil.

„Přistání“ se nepovedlo - o Filipojakubské noci, kdy se pálí čarodějnice, vyprošťovali olomoučtí hasiči stroj, který jeho řidička „zaparkovala“ v korytě Mlýnského potoka. Auto skončilo částečně potopené a s řidičkou uvnitř.

řidička v potoku zdroj foto: HZS Olk

Událost se stala uprostřed olomouckého parku Bezručovy sady u lávky přes Mlýnský potok nedaleko Jihoslovanského mauzolea, kde je zákaz vjezdu. Jak se tam řidička dostala, zda připlula po vodě nebo přiletěla vzduchem, zůstalo záhadou. Hasiči k události vyjeli s člunem a technickým automobilem. Po příjezdu zjistili, že starší žena je stále uvnitř vozidla. Hasiči pomocí člunu nejprve vylovili z vody ženu, poté lanem a navijákem vytáhli na břeh i havarované auto.

Hasiči z Konice zachránili mladou lišku - malá liška se v noci z 8. na 9. června vydala na průzkum, nedávala pozor a zůstala uvězněná v díře v obci Horní Štěpánov, část Nové Sady. Na pomoc jí vyjeli profesionální hasiči z Konice, kteří zjistili, že liška uvízla ve staré vyschlé studánce nedaleko rodinného domu v hloubce asi jeden metr a nemohla se dostat ven.

liška v jámě zdroj foto: HZS Olk

Krčila se na dně a čekala na záchranu. Jeden z hasičů slezl dolů, v rukavicích, které se používají na odchyt zvířat, lišku chytil a vypustil do volné přírody. Celá záchranná akce trvala pouze několik minut.

Slunečník skončil v koruně stromu - hasiči v ZOO na Svatém Kopečku z různých stromů zachraňovali a sundávali v minulosti kdekoho. V úterý 13. června je na místě však čekalo překvapení. Na stromě tentokrát neuvízlo žádné zvíře, ale velký reklamní slunečník. Ten se tam dostal zřejmě díky silnému větru, který předchozí odpoledne foukal. Hasiči na místo vyjeli nejprve jen s cisternou. Zjistili však, že slunečník je příliš vysoko, proto na místo vyjela i výšková technika. Teprve pomocí ní se hasičům podařilo slunečník z koruny vzrostlého jehličnanu z výšky asi deseti metrů sundat.

slunečník v ZOO zdroj foto: HZS Olk

Zásah hasiči po necelé hodině ukončili. Nikdo se při něm nezranil.

V bazéně plaval bobr - obrovský šok zažili v neděli 23. července majitelé rodinného domu v Pňovicích na Olomoucku. V bazéně na zahradě jim totiž plaval asi metrový bobr. Hasiči ho vylovili a převezli k nedalekému vodnímu zdroji, kde ho vypustili do volné přírody.

bobr v bazénu zdroj foto: HZS Olk

Z návěsu za jízdy sklouzl na dálnici D35 tank - dvě jednotky hasičů HZS Olomouckého kraje zasahovaly 3. srpna u dopravní nehody nákladního vozidla převážejícího vojenskou techniku. Vojáci na návěsu přepravovali tank, jeli z kopce, přívěs se rozkmital a tank jim sjel z návěsu. Zůstal nakloněný na bok v pravém jízdním pruhu na dálnici ve směru z Olomouce na Ostravu.

tank na D35 zdroj foto: HZS Olk

Dálnice byla na dvě hodiny uzavřena. Hasiči pomáhali tank zpětně naložit na nákladní vozidlo a kontrolovali možný únik provozních kapalin.

Netopýři „zamořili“ bytový dům - ve středu 9. srpna vyjeli ráno profesionální hasiči ze Šumperku k odchytu netopýrů ve čtyřpodlažním bytovém domě v Šumperku na Lidické ulici. V noci do domu vletělo asi deset netopýrů, kteří se ráno ve společných chodbách různě schovali (např. za obrázky, hasicí přístroje apod.). Nájemníci, kteří šli ráno do práce, zjistili, že chodba je plná výkalů. Pátrali, co se děje a objevili netopýry.

netopýři zdroj foto: HZS Olk

Hasiči čtyři netopýry chytili do pytlíků, zbytek se jejich pískáním probudil a začal létat po domě. Tyto hasiči vytlačili otevřenými okny a dveřmi ven, ostatní, co chytili, z pytlíků vypustili do volné přírody.

Korpulentní žena se zaklínila v šachtě - V úterý 15. srpna ráno zachraňovali profesionální hasiči v Olomouci - Chválkovicích na Luční ulici ženu, která uvízla v šachtě. Starší korpulentní žena šla do šachty zastavit přívod vody a dole, v hloubce asi dva a půl, se zaklínila mezi stupačky a židli a nemohla vylézt.

záchrana ženy uvízlé v šachtě zdroj foto: HZS Olk

Po asi dvou hodinách, kdy volala o pomoc, ji uslyšela sousedka, která celou událost oznámila na tísňovou linku hasičů. Hasiči pomocí hydraulického nářadí odstranili několik stupaček a ženu po dvaceti minutách vysvobodili z úzkého prostoru. Na místě si ji převzala zdravotnická záchranná služba.

Ze studny šel vytáhnout nářadí - ve středu 18. října dopoledne opravoval muž na zahradě rodinného domu v Šumvaldu studnu a dolů mu spadlo nářadí. Uvázal se na ocelové lanko a po trubce se vydal do studny hluboké asi dvacet metrů nářadí hledat. Myslel si, že když nebude moci vylézt nahoru, vytáhne ho pomocí ocelového lanka manželka. Jenže manželka si se stokilovým mužem neporadila, proto přivolala hasiče.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv HZS Olk.

Velitel zásahu a další čtyři hasiči nasadili všechny svoje síly a po několika minutách se jim podařilo muže ze studny vytáhnout nahoru. Uvnitř byl asi půl hodiny, byl podchlazený, dezorientovaný, ale viditelně nezraněn. Na místě si ho převzala zdravotnická záchranná služba.

Zřejmě si hráli na četníky a zloděje - ve středu 18. října vyjeli přerovští profesionální hasiči do jedné z místních základních škol pomoct žákovi, který si zřejmě chtěl hrát na četníky a zloděje. Nasadil si pouta, ale neměl od nich klíč a velice se divil, že mu pouta nejdou sundat.

pouta zdroj foto: HZS Olk

Hasiči chlapci pouta pákovými nůžkami rozstřihli a z rukou je pak sejmuli. Chlapec byl nezraněn.

Kůň se nechal zlákat na jablko - na toulky noční krajinou se vydal ve středu 6. prosince v noci kůň na Šumpersku. Když šumperští profesionální hasiči přijeli na místo události, na ulici koně už naháněli strážníci městské policie spolu s policisty. Koníka se jim podařilo společnými silami zahnat do areálu soukromé firmy, která měla otevřenou bránu, aby ho bylo možné v uzavřeném prostoru snadněji odchytit.

kůň v Šumperku tdroj foto: HZS Olk

Poté jeden z policistů obětoval svačinu a snažil se koně nalákat na jablko. Zřejmě na něj kůň dostal chuť, proto se přiblížil na takovou vzdálenost, že se jim podařilo nasadit mu ohlávku, koně chytit a uvázat ho ke stromu v areálu firmy. Vzhledem k tomu, že nebylo známo, komu kůň patří, zanechali ho hasiči na místě a policisté se vydali hledat jeho majitele.

Autor: red., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk.

Fotogalerie

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková              zdroj foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.