Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 14. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh

13.04.2021 - Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh -...

Počasí

14.04.2021 - Středa

Teplota: 6 / 2 - Sníh

15.04.2021 - Čtvrtek

Teplota: 5 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kuriózní zásahy hasičů v roce 2016

29. prosince 2016 - 12:51

Zpět na seznam článků

Nejzajímavější příběhy z Olomouckého kraje

Kuriózní zásahy hasičů v roce 2016

Troubky - tele si šlo zaplavat do Bečvy zdroj foto: HZS Olk

Každý rok hasiči v kraji zasahují u téměř šesti tisíc událostí, jako jsou požáry, dopravní nehody, technické zásahy a další.

Vždy se mezi nimi najde i několik zásahů, které vykouzlí úsměv na rtech. „Letos nás těmito událostmi zásobovala zvířata. Hasiči zachraňovali kočky, koně, psy, tele, ovci a kozu. Vyjížděli také k záchraně několika ptáků, káčátek a netopýrů, naše statistiky evidují i zachráněného paraglidistu a vyproštěnou ruku ze zábradlí,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Jezevci asi byla zima (13. ledna – Kolnovice)

Dvě jednotky hasičů vyjeli v polovině ledna na pomoc majiteli domu, který ve sklepě svého rodinného domu objevil jezevce. Tomu byla zřejmě zima, a proto se do teplého sklepa schoval. Hasiči ho pomocí speciálního vybavení, které se používá na odchyt menších zvířat (tyč se záchytným lankem), odchytili, vyvedli na zahradu domu a vypustili do volné přírody. Jezevec po vypuštění na nic nečekal a pelášil do nedalekého lesa.

Kozlovice - jezevci byla asi zima zdroj foto: HZS Olk

Káčata a kačeny nemohly ven (16. května – Velká Bystřice, 4. června – Víska)

O tom, že plavat a létat tam, kam se nemá, se přesvědčilo i několik kačen s káčaty. Ve Velké Bystřici bylo v květnu patnáct malých káčátek uvězněno v přepadu přehrady, ze kterého se nemohly dostat zpět na vodní hladinu. Hasiči se k nim proto spustili po žebříku, pochytali je a vrátili na hladinu přehrady. Stejný příběh se odehrál i ve Vísce, kdy kačena s několika káčaty zůstala uvězněná v jímce hluboké asi 2,5 m. Hasiči je všechny odchytili a vypustili do nedalekého potůčku.

Tele si šlo zaplavat do Bečvy (20. května  – Troubky)

Majitel na louce, která byla z jedné strany ohraničená řekou Bečvou v Troubkách, nechával pravidelně pást stádo krav a telat. Jedno z telátek bylo zřejmě zvědavé a na svoji zvědavost doplatilo tím, že skončilo v Bečvě. Pomoci museli až hasiči. Ti spustili na vodu člun, dopluli k teleti a pomocí hasičské hadice ho dostali dovnitř člunu. Asi stokilové telátko se nebránilo, bylo unavené a vysílené, protože v bahnitém terénu už hodnou chvíli bojovalo o život. Hasiči s teletem v člunu dopluli ke břehu, kde ho vysušili dekami a předali majiteli.

Troubky - tele si šlo zaplavat do Bečvy zdroj foto: HZS Olk

Troubky - tele si šlo zaplavat do Bečvy zdroj foto: HZS Olk

Záchrana koní z bahna, jímek a vody (21. května  – Troubky, 14. listopadu – Chudobín)

Hasiči v průběhu roku vyjížděli k šesti záchranám koní, kteří se buď propadli do různých jímek a skruží nebo zapadli do bláta. Nejzajímavější z těchto událostí byly dvě záchrany, a to záchrana koně z řeky Bečvy v Troubkách a vyproštění koně z jímky v Chudobíně.

V květnu letošního roku byli požádáni o pomoc hasiči z Přerova a Troubek. Splašený kůň utekl jezdkyni do řeky Bečvy a proti proudu řeky se prodíral vodou stále dál a dál. Hasiči spustili na vodu člun a s jezdkyní se vydali za poplašeným koněm. Další hasiči se pokoušeli koně zachránit ze břehu. Práci jim však komplikoval nepřístupný terén. Koně se podařilo zastavit až za pomoci lan natažených přes řeku. Jezdkyně ze člunu přesedla na koně a vyvedla ho na bezpečném místě z řeky ven.

Troubky - záchrana koně zdroj foto: HZS Olk

Troubky - záchrana koně zdroj foto: HZS Olk

Druhou událost řešili hasiči v listopadu v Chudobíně. Tam se na statku propadl kůň zadníma nohama do jímky. Hasiči ho podvázali popruhem a pokoušeli se ho bez těžké techniky vyprostit sami. To se jim ale nepodařilo. Záchrana byla nakonec úspěšná až po příjezdu technického automobilu, kdy hasiči spolu s majitelem nasadili koni širší pás a hydraulickou rukou ho zvedli na pevnou zem. Koníkovi se nejprve nechtělo moc vstát, majitel ho proto několikrát povzbudil a poplácal po zádech a poté se již spolu procházeli po dvoře.

Chudobín - záchrana koně zdroj foto: HZS Olk.

Chudobín - záchrana koně zdroj foto: HZS Olk.

Svobody si užívala asi hodinu (8. října - Hranice)

Koček a koťat zachraňovali hasiči v průběhu roku spoustu. Ať už uvízly pod hromadou klád, v okapové rouře nebo v plechovce od kočičí potravy. Jednotka hranických profesionálních hasičů však zachraňovala vzácnou kočku, jejíž cena se pohybovala v řádech desítek tisíc korun. Kočka utekla majitelce, vylezla na strom a usídlila se ve výšce 9 metrů. Hasiči si přistavili nastavovací žebříky a kočka, i když se jí příliš nechtělo, musela se vzdát nabyté svobody.

Ruka zůstala uvězněná v zábradlí (7. srpna - Prostějov)

Vyprostit ruku z příček zábradlí museli v srpnu hasiči ženě z Prostějova. Žena upadla na balkoně a při pádu jí uvízla ruka v zábradlí balkonu a nešla vytáhnout. Hasiči přímočarou pilou odřezali jednu balkonovou lať a ženě ruku zdárně vyprostili. Ta pak byla následně předána do péče záchranářů.

Úspěšná záchrana paraglidisty (20. listopadu 2016 – Milenov)

Úspěšně skončil náročný zásah při záchraně paraglidisty, který havaroval v listopadu nedaleko obce Milenov. Hasiči muže našli visícího na stromě zachyceného za padák. Nastavovacími žebříky ho zajistili a počkali na příjezd lezců. Ti se poté pustili do záchrany muže ze stromu. Na stromě si vytvořili kotevní bod a muže na lanech pomalu spustili dolů. Zdál se být nezraněn, přesto ho hasiči předali do péče zdravotnické záchranné služby.

Milenov - záchrana paraglidisty zdroj foto: HZS Olk

Milenov - záchrana paraglidisty zdroj foto: HZS Olk

Autor: red., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk

Fotogalerie

Troubky - tele si šlo zaplavat do Bečvy               zdroj foto: HZS Olk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.