Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Olomoucký kraj pomůže partnerskému Yunnanu v boji s koronavirem

27.02.2020 - Olomoucký kraj pomůže partnerskému Yunnanu v boji s...

Počasí

28.02.2020 - Pátek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

29.02.2020 - Sobota

Teplota: 5 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kůrovec útočí i na městskou zeleň v Šumperku

03. února 2020 - 17:37

Zpět na seznam článků

„Situace v oblasti městské zeleně je opravdu vážná,“ hodnotí referentka komunálních služeb

Kůrovec útočí i na městskou zeleň v Šumperku

Šumperk zdroj foto: archiv sumpersko.net

Kůrovec v současné době nedecimuje jen lesní porosty, ale i jednotlivé stromy ve městech.

Nejinak je tomu i v Šumperku, ve kterém již muselo být zahájeno kácení především smrků a borovic. „Bohužel v současné době nedokážeme říct, kolika stromů se bude tento zásah týkat, v letošním roce jich však bude opravdu velké množství,“ uvedla Jana Andrísková, referentka oddělení komunálních služeb. „I z toho důvodu bychom chtěli požádat o spolupráci vlastníky stromů, aby sledovali jejich zdravotní stav. Pokud mají již napadené stromy na svých pozemcích, jsou povinni je dle zákona co nejrychleji odstranit. Pokud si neví rady, mohou se obrátit na pracovníky Městského úřadu v Šumperku,“ doplnila Jana Andrísková.

Uvedla, že současně ve spolupráci s kvalifikovanými arboristickými firmami jsou vybírány dřeviny vhodné pro městské prostředí v podmínkách změny klimatu. „Apelujeme zároveň na občany, aby zeleň ve městě chránili, neničili ji a neusilovali o její odstranění z banálních důvodů, jako je například stín, opadávání listí či jehličí. Situace v oblasti městské zeleně je opravdu vážná,“ zdůraznila Jana Andrísková.

V současné době probíhá inventarizace stromů na území Šumperka. Ta odstartovala od roku 2017. Nyní je již zaregistrováno 7 239 stromů ze zhruba 11 tisíc kusů. Zároveň od roku 2018 probíhá ve zvýšené intenzitě ošetření stávajících stromů, odborná firma provádí výchovné, zdravotní i bezpečnostní řezy. „V korunách stromů také dochází stále častěji k bezpečnostním vazbám. Zatímco v roce 2017 byl proveden jeden zákrok, loni jich již bylo dvacet sedm. Celkem šedesát devět stromů bude muset být z důvodu špatného zdravotního stavu, zhoršené stability nebo zbytkové vitality pokáceno. Tyto dřeviny budou nahrazeny ať již jako náhradní výsadby za pokácené stromy, tak i v rámci ozeleňování intravilánu města,“ vysvětlila Jana Andrísková. Podotkla však, že do této statistiky nejsou započítány stromy, které se nacházejí v areálech škol, školek, firem či v zahradách soukromých vlastníků.

Autor: red., mus - S. Singerová

Fotogalerie

Šumperk              zdroj foto: archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.