Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kvůli silnému větru byly v terénu stovky hasičů

01. dubna 2015 - 11:04

Zpět na seznam článků

Utržené byly i fotovoltaické panely

Kvůli silnému větru byly v terénu stovky hasičů

Olomoucký kraj - hasiči odstraňovali následky silného větru zdroj foto: HZS Ok

Během včerejšího dne a noci vyjížděli hasiči na území na naší republiky ke 2110 technickým pomocem, což je čtrnáctkrát víc než je dlouhodobý denní průměr. Na likvidaci následků silného větru se podílely stovky profesionálních i dobrovolných hasičů.

V Olomouckém kraji v průběhu úterý 31. března se situace po jednadvacáté pomaličku uklidňovala, hasiči do půlnoci zaznamenali ještě 18 výjezdů. „Jednalo se především popadané stromy a větve,“ uvedla tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Olomoucký kraj - hasiči odstraňovali následky silného větru

Celkem tedy za úterý 31. března hasiči v Olomouckém kraji likvidovali 66 technických pomocí, které měly souvislost s větrem. „Nejhorší situace byla od 20.00 do 21.00 hodiny, kdy operační středisko evidovalo celkem 32 zásahů hasičů,“ informovala mluvčí.

Část Olomouce byla několik hodin hodiny bez dodávky elektrické energie. „Okolo půlnoci nefungovalo v Olomouci 11 trafostanic, elektřina nefungovala v místních částech Holice a Nové Sady. Situaci si řešili energetici,“ uvedla Vladimíra Hacsiková.

Na celém území republiky hasiči nejčastěji rozřezávali a odstraňovali stromy a větve, které popadaly na silnice a bránili tak plynulému provozu. „Kromě stromů odstraňovali hasiči také například utrženou nebo uvolněnou střešní krytinu, větší tabule, plechy nebo utržené fotovoltaické panely. Kuriózní zásah měli včera odpoledne v Olomouci, kdy hasiči sundávali pomocí výškové techniky plastovou židličku, která pravděpodobně někomu uletěla z balkonu a zaklínila se do stromu stojícího poblíž výškové budovy ve výšce asi 6. patra,“ uvedla tisková mluvčí generálního ředitelství MV Nicole Zaoralová.

Olomoucký kraj - hasiči odstraňovali následky silného větru

Výstraha meteorologů platí ještě ve středu 1. dubna do 18.00 hodin.

AKTUALIZOVÁNO: Od pondělí do dnešního rána Drážní inspekce eviduje 17 srážek vlaku se stromem, přičemž v jednom případě po srážce vlak vykolejil. Celkově byla škoda odhadnuta na více než milion korun. „Aprílové počasí, které od včerejšího dne komplikuje dopravu v celé České republice, se nevyhnulo ani železnici. Komplikace způsobovaly především spadané stromy na trať. Všechny srážky se obešly bez zranění a vznikla pouze škoda přesahující milion korun,“ uvedl tiskový mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Brantice FOTO: Drážní inspekce

Dvě třetiny z těchto událostí se udály během včerejšího dne. Takový vysoký počet srážek vlaku se stromem během jednoho dne je zcela výjimečný – v minulém roce se událo nejvíce pět srážek vlaku se stromem za den. Prozatím poslední srážkou vlaku se stromem je mimořádná událost mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou v dnešních ranních hodinách, kde se srazil osobní vlak jedoucí z Krnova do Moravského Berouna se stromem, přičemž při srážce došlo k vykolejení vlaku prvním podvozkem. „Provoz na této trati je stále přerušen a pravděpodobně bude obnoven až během dnešního dopoledne,“ upřesnil mluvčí Drápal.

Brantice FOTO: Drážní inspekce

Autor: red., N. Zaoralová, V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Ok

Fotogalerie

Olomoucký kraj - hasiči odstraňovali následky silného větru   zdroj foto: HZS Ok

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.