LHK Jestřábi Prostějov vs Draci Pars Šumperk 3:4

08. října 2020 - 07:38

Reportáže ze zápsu

LHK Jestřábi Prostějov vs Draci Pars Šumperk zdroj: Draci Šumperk

Draci povzbuzení první výhrou sezóny, zajížděli ve středu 7. října na led Jestřábů z Prostějova. V první třetině zápasu se Šumperk ujal vedení, když hned první nabídnutou přesilovou hru dokázal využít Tadeáš Jaroš. Ve druhé periodě zvládli sice hosté srovnat zásluhou Petra Chlána, po necelých dvou minutách hry ale vrátil Drakům vedení zpět Petr Gewiese. Před druhou sirénou ještě navyšoval vedení Vojtěch Krejčiřík a do kabin se tak šlo za stavu 3:1 pro Šumperk. V poslední části hry zvyšoval na 4:1 z přesilovky Tadeáš Král. Jestřábi dvěma rychlými góly dokázali zdramatizovat závěr utkání. Marek Peksa už pak ale žádný puk za svá záda nepustil a svěřenci Martina Sobotky si tak z Prostějova odváží plný bodový zisk za výhru 4:3.

Branky a nahrávky: 26. Chlán (Jandus, Hrdinka), 59. Mrázek (Vachutka), 60. Bartoš (T. Kaut, Mrázek) – 14. Jaroš (Spratek, Gewiese), 27. Gewiese (Krejčiřík, Kabelka), 36. Krejčiřík (T. Král, Weintritt), 49. T. Král (Bernovský, Kabelka) . Rozhodčí: Michal Dědek, Ondřej Šudoma - Roman Komínek, Pavel Blažek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:2. Diváci: 9. Střely na branku: 40:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 3:4.

První buly vyhrál soupeř a ihned nepříjemně okupoval prostor před Bláhovou brankou. Prostějovská jednička tak musela být ihned v pozoru. Necelou minutu na to se dostali do útočného pásma i Jestřábi a ihned to zkusili na Peksu. Po akci se Hanáci usadili v pásmu Draků a byli nepříjemní. Chvíli poté přišlo první vyloučení, a to na straně hostů. I přes dobré šance, které si v něm domácí celek vytvořil, nedokázal vstřelit branku.

Přesilovka hosty neunavila a hned, jak byli v pěti, obsadili prostějovské pásmo a posílali na Bláhu nepříjemné střely. V čase 5:50 to po vyhraném buly z kruhu zkusil Žalčík, šumperskou svatyni ale minul. I v polovině první části byl k vidění stále rychlý hokej a hráči se přesouvali od jedné branky ke druhé. Prostějovský Mrázek dostal ve středním pásmu puk od Sovy, rozjel se na šumperského brankáře, ten ale jeho střelu polapil. Ve 13. minutě přišlo první vyloučení z řad Jestřábů a první gól zápasu byl na spadnutí. V čase 13:15 při mele před Bláhovou brankou vystřelil od modré Gewiese, jeho ránu mezi tři tyče tečoval Jaroš 0:1. V 18. minutě se na Peksu rozjel Hrníčko, který orazítkoval jen tyč jeho brány. Hned pak byl útok v podání Šumperka, když se na Bláhu rozjel na Krče. Prostějovská jednička byla ale na jeho ránu připravená, a tak střela Krče skončila jen v jeho lapačce. Když si Jestřábi vytvořili před koncem třetiny tlak v obranném pásmu Draků a Novák dostal dobrou přihrávku mezi kruhy, srazil ho k zemi přímo brankář Šumperka, který za to také dostal dvě minuty. Ke konci to z kruhu opět zkusil Mrázek, jeho střelu Peksa chytil, stejně jako poslední střelu od Drtila.

Hned v úvodu druhého dějství se na Peksu rozjel Žalčík, jeho ránu ale šumperská jednička vyrazila ramenem. Jandus vybojoval puk za brankou nahrál Chlánovi jeho střelu Peksa vyrazil, z dorážky to zkusil ještě Novák, ale gólman šumperka svůj tým držel. Následně to Piegl zkoušel silnou střelou od modré, tu si gólman Draků pohlídal betonem. V čase 25:25 bylo skóre zápasu vyrovnáno po krásné akci formace Jandus – Chlán – Novák. Do brány ji zakončil nejlepší střelec Jestřábů Chlán – 1:1. Chvíli poté šli ale hosté opět do vedení po brance Gewieseho, který poslal puk z kruhu nad Bláhovo rameno – 1:2. Ve 28. minutě hráli domácí další přesilovku. Nejdříve Peksu prověřil Mrázek a poté Drtil, vyrovnat zápas se jim nepodařilo, a tak i další přesilovka Jestřábů zůstala bez využití. Pět minut před koncem druhé třetiny se do branky tlačili Bartoš s Mrázkem po střele Drtila, ale marně. Hned na to se dostal ke slovu Šumperk a po tlačenici před brankou domácích se dostal do dvoubrankového vedení. V čase 35:58 se trefil bývalý Jestřáb Krejčiřík – 1:3. Domácí v závěru prostřední části drželi útočné pásmo, ke snížení ale nedošlo.

Hosté rozjeli i první akci závěrečné části, avšak bez úspěchu. Hrníčko ve 43. minutě sebral puk v obranném pásmu Prostějova a rozjel se na šumperskou branku, jeho střela z úhlu ale za zády Peksy neskončila. V čase 44:27 se prostějovská pětka usadila před šumperskou svatyní a posílala na ni asi minutu nepříjemné střely. Z Hanáckého sevření se ale Šumperk dokázal vymanit, to trvalo pouze chvíli, hned jak na led naskočila další formace Jestřábů, hnala se zase na Peksu. Gólman Draků ale předváděl slušné zákroky a držel svůj tým. I Bláha na druhé straně bránil svoji klec před dalším obdrženým gólem. Ve 48. minutě šel Prostějov do čtyř po faulu Mrázka.

Početní výhodu Šumperk opět využil. Prostějov nechal soupeře trestuhodně dorážet, a nakonec se radoval Král – 1:4. Ani za tohoto stavu se domácí celek nevzdával a dál kombinoval v obranném pásmu Šumperka. Pět minut před koncem pálil od modré Piegl, jeho dělovku ale Peksa chytil. Na domácím celku bylo vidět odhodlání nepříznivý stav zvrátit a snaha se vyplatila. V čase 58:42 upravil skóre střelou z úhlu Mrázek – 2:4. Hned na to byl Šumperk opět vyloučený na dvě minuty. Prostějov si vzal timeout a zkusili to bez brankáře. Tlak vytvořený při hře šest na čtyři slavili Jestřábi gólem. V čase 59:19 se po křižné přihrávce napříč pásmem prosadil Bartoš – 3:4. K vyrovnání už nedošlo, Šumperk se tak radoval z první venkovní výhry.

Jiří Šejba (LHK Jestřábi Prostějov): „Je to pořád dokola o proměňování šancí. K tomu dostáváme laciné branky z předbrankového prostoru nebo v oslabeních. Pokud budeme z těch střel, kterých v zápase máme dostatečné množství, dávat vše mimo a těžko trefovat bránu, tak se nám ty góly budou dávat špatně. Musíme začít hrát hokejově, když vedle mě stojí hráč, tak mu to musím poslat do prázdné brány. Vidíte, že soupeř do toho bouchne a kvalita té střely tam prostě je. Stále narážíme na to, že naše zakončení jsou bída. První gól z přesilovky, druhý gól naše fatální individuální chyba, kdy srovnáme na 1:1 a najednou se nám sebere hráč a opustí pozici. Třetí byl ze špatně sehrané situace ve středním pásmu. Těžko se mi o tom mluví, když vidíte, jaký je průběh té hry. Pokud naše zakončení zůstane takové, jaké je, tak těžko budeme někomu dávat tři nebo čtyři góly. Většinou totiž tak dva až tři dostaneme, a pak je problém.“

Martin Sobotka (Draci Pars Šumperk): „Klukům jsem po zápase za výkon poděkoval. Ano, v závěru jsme si to trošku zkomplikovali a budeme to muset ještě probrat. I přesto si myslím, že jsme hráli parádně a těší nás, že jsme v derby s Prostějovem získali tři body. Mrzí mě, že tady byly prázdné tribuny a zejména, že tu nebyli naši fanoušci, protože věřím, že by si s námi užili závěrečnou děkovačku. Atmosféra hráčům určitě na ledě chybí a je to prostě jak při nějakém přátelském utkání. Nicméně si říkám, že je možná dobře, že tu diváci nebyli. Protože kdyby tu domácí fanoušci byli, tak bychom třeba mohli být taky nervózní a Prostějov by tam tu čtvrtou branku dotlačil. Všem hráčům bych chtěl poděkovat za první vítězství venku. Radost ale trvá do půlnoci. Další na řadě je duel s Benátkami. Musíme se dobře připravit.“

Autor: red., Kateřina Glogarová, redakce HK Prostějov