Pondělí 22. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vladimír Velčovský: Tak dlouho jsem vybíral hlavního trenéra až jsem přebral

22.04.2024 - Vladimír Velčovský: Tak dlouho jsem vybíral hlavního...

Počasí

22.04.2024 - Pondělí

Teplota: 7 / 1 - PoloJasno

23.04.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 0 - obcasny-Déšť

Láskyplný dvoudenní program zasáhne Pevnost poznání

06. února 2023 - 17:18

Zpět na seznam článků

Senioři mohou zdarma do expozice Rozum v hrsti

Láskyplný dvoudenní program zasáhne Pevnost poznání

ilustrační snímek zdroj: archiv upol

Láskyplný dvoudenní program zasáhne o víkendu 11. a 12. února Pevnost poznání, interaktivní vědecké centrum Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Organizátoři připravili aktivity, které pod názvem Láska je věda pobaví nejen zamilované. Speciální program je připraven i pro seniory. Ti mají v neděli vstup zdarma do expozice Rozum v hrsti.

Na své si přijde celá rodina. Návštěvníci si vyrobí vlastní kosmetiku, vyzkouší chemické pokusy nebo si poslechnou tlukot zamilovaného srdce. V rámci programu si příchozí vyzkouší, jak lásku vidíme, jak ji slyšíme, kde vzniká a jak ji poslat dál. Dozvědí se také, zda má nějakou logiku, zkusí si poskládat hlavolam srdce nebo na obrázcích sloučit páry, které se k sobě hodí. Chybět nebudou ani aktivity ze zvířecí říše. Bavit budou každého, koho zajímá, podle čeho si zvířata vybírají svého ideálního partnera, kteří živočichové jsou nestálí a kteří věrní až za hrob, jak to chodí při zvířecích námluvách nebo proč se samci tvrdě střetávají o budoucí partnerky v soubojích.

Workshop v Laboratoři poznání odhalí výrobu kosmetických přípravků. „Zájemci si mohou vyzkoušet, jak fungují opalovací krémy, jak působí vitamin C na pleť a jaké látky nám vytvoří nejlepší pěnu. V kreativní dílně si vyrobí vlastní kosmetický výrobek, tekuté mýdlo na míru, kterým potěší sebe nebo někoho blízkého,“ řekla koordinátorka vědeckých dílen Sabina Krčmová.

Na nedělní odpoledne od 14 hodin je připraven workshop na téma Láska kvete v každém věku. Na něm se mimo jiné zájemci dozvědí, že symbolem lásky je sice od pradávna srdce, ale za všechny intenzivní pocity, zamilovanost, zoufalství či „puknutá srdce samým žalem“ může jen a jen mozek. Součástí dílny budou i ukázky z aktivit realizovaných v kurzu pro seniory Blízká setkání třetího věku, na který je právě spuštěna registrace. Workshop je však určen široké veřejnosti. „Návštěvníci se dozvědí, co se děje v našem mozku, když jsme poblouzněni romantickou láskou, vznášíme se v oblacích nebo se naopak trápíme nešťastnou láskou. Také si povíme, jak se mění chování našich ‚zamilovaných neuronů‘ po dlouholetém partnerském soužití,” pozvala na aktivitu garantka programu a vysokoškolská pedagožka Ivana Fellnerová.

Tématem aktivity v expozici Do historie! bude mimovolné vzpomínání. „Jedná se o druh vzpomínek, které se běžně stávají v každodenním životě, pokud se setkáme s něčím, co vzpomínku vyvolá, bez naší vědomé snahy. Nejčastěji je vzpomínka vyvolána díky čichu a jedná se zpravidla o vzpomínky se silným emočním nábojem,“ prozradil historik Tomáš Arnold, který program připravuje.

Autor: red., E. Havrtlant, zdroj foto: upol

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv upol

Další články z rubriky

Kardiologové FN Olomouc zahájili novou éru

Kardiologové FN Olomouc zahájili novou éru

Defibrilátor vyjmuli z těla pacienta s přispěním laserové technologie

Řidič podcenil své schopnosti

Řidič podcenil své schopnosti

Dopravní nehoda na Jesenicku se naštěstí obešla bez zranění

Kůň se splašil a dostal na silnici

Kůň se splašil a dostal na silnici

Veterinářka ho musela utratit

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.