Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví

18.01.2022 - Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví -...

Počasí

19.01.2022 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Zataženo

20.01.2022 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -3 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Léčebná metoda bývá doménou lázeňských domů, nově ji však nabízí i Nemocnice Šumperk

19. října 2017 - 17:32

Zpět na seznam článků

Od bolesti zad a kloubů nově pomáhá pacientům oxid uhličitý

Léčebná metoda bývá doménou lázeňských domů, nově ji však nabízí i Nemocnice Šumperk

Léčebná metoda bývá doménou lázeňských domů, nově ji však nabízí i Nemocnice Šumperk zdroj foto: NŠ

Lidé s chronickými bolestmi zad i kloubů najdou nově úlevu na rehabilitačním oddělení Nemocnice Šumperk. Zdejší pracoviště totiž rozšířilo spektrum léčby o aplikaci plynových injekcí. Léčebná metoda, která dokáže snížit chronické bolesti, případně od nich zcela ulevit, bývá spíše doménou lázeňských zařízení. Jako jedna z mála nemocnic ji však nově nabízí i ta v Šumperku.

Terezu Bulkovou přivedly na rehabilitační oddělení bolesti loketního kloubu. Jako jedna z prvních pacientek měla v nemocnici možnost aplikaci plynových injekcí vyzkoušet. A to navzdory tomu, že má z jehel panickou hrůzu. „Ve volném čase hraji volejbal a v poslední době mě začala po zápasech trápit bolest loketního kloubu. Chtěla jsem vyzkoušet novou alternativu. Doufám, že mi to pomůže. Cítím takové teplo, brnění a jako by trochu tlak, ale nebolí to. To píchnutí se dá rozhodně vydržet,“ popisuje své pocity po první proceduře Tereza Bulková.

Léčebná metoda bývá doménou lázeňských domů, nově ji však nabízí i Nemocnice Šumperk zdroj foto: NŠ

Plynové injekce představují terapeutickou metodu, používanou v léčebné rehabilitaci při bolestivých onemocněních pohybového aparátu. Metoda je vhodná zejména pro lidi, kteří trpí chronickými bolestmi páteře nebo degenerativním onemocněním kloubů.

Injekce s mediciálním plynem CO2 se pacientům aplikuje podkožně tenkými (inzulinovými) jehlami do bolestivých míst v okolí páteře nebo velkých kloubů, případně do akupunkturních bodů. „Aplikací malého množství oxidu uhličitého pod kůži dochází lokálně ke změnám látkové výměny a tím ke snížení bolesti, reflexně pak nastává uvolnění svalových kontraktur a rozšíření drobných cév. Tím dochází ke zlepšení prokrvení a zvýšení produkce některých faktorů, které stimulují hojivé procesy,“ vysvětluje primář rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk Rudolf Ditmar s tím, že oxid uhličitý vzniká v těle i při metabolizmu přirozeně a jeho hladina je regulována.

primář rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Rudolf Ditmar zdroj foto: NŠ

Plyn se po aplikaci injekcí, kterou vždy provádí lékař, velmi rychle vstřebá. „Pacient bezprostředně po aplikaci cítí v místě vpichu jemné mrazení, ale po delší době se na stejném místě rozlévá vlivem zvýšeného prokrvení příjemné teplo,“ popisuje léčebnou metodu primář Ditmar.

Metoda plynových injekcí je nadstandardní službou, která není hrazená zdravotními pojišťovnami, takže si ji pacient hradí sám. „Za jednu proceduru aplikace plynových injekcí zaplatí celkem sto čtyřicet korun. Procedura trvá zhruba pět až deset minut. Doporučený počet injekcí je u každého pacienta individuální. Léčebná metoda není vhodná pro akutně nemocné, pacienty s poruchou srážlivosti krve, těhotné ženy,“ uvedla tisková mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Autor: red., H. Hanke, zdroj foto: NŠ

Fotogalerie

Léčebná metoda bývá doménou lázeňských domů, nově ji však nabízí i Nemocnice Šumperk  zdroj foto: NŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.