Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 12. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc je zrušena

12.08.2022 - Letní Flora Olomouc je zrušena - Vše urychlil covid a...

Počasí

12.08.2022 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - PoloJasno

13.08.2022 - Sobota

Teplota: 21 / 14 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Legendární stroje Leonarda Da Vinciho

12. ledna 2022 - 07:32

Zpět na seznam článků

Budou k vidění v Galerii Šantovka

Legendární stroje Leonarda Da Vinciho

ilustrační snímek zdroj: FB Galerie Šantovka

Unikátní výstava legendárních strojů renesančního umělce a konstruktéra Leonarda Da Vinciho bude od 15. ledna k vidění v prostorách obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci. Do 6. února zde mohou návštěvníci vidět největší technické vynálezy vytvořené podle návrhů italského génia.

Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, který na základě mistrových návrhů vytvořil unikátní kolekci dřevěných maket jeho strojů. Svým dílem překonal odborníky s nejmodernější výpočetní technikou a týmy inženýrů, kteří se marně snažili o totéž. Výstava nabídne také interaktivní prvky pro děti.

Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Expozice obsahuje přes padesát dřevěných maket rozmístěných na několika místech obchodní galerie. K vidění bude například předchůdce vrtulníku, automobilu a tanku (i jeho vodní varianta). Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje či mechanismus na čištění vodních kanálů.

K zajímavostem patří Da Vinciho jízdní kolo, slavná maketa Leonardova lva, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce krokoměru, který měl v Leonardově pojetí podobu trakaře a jemuž říkal cestoměr. „Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující Da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět v 3D. To je poznat při vytváření každého mechanismu. Ne všechny byly funkční, přesto je každý jeho nápad naprosto mimořádný. Společným jmenovatelem dřevěných strojů je Da Vinciho genialita. Schází ale přesnější dokumentace vynálezů. Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoli rozměry,“ popsal autor modelů Miroslav Mužík.

Před stavbou každé konstrukce si proto musel autor sám spočítat rozměry veškerých dílů. K tomu potřeboval vždy několik dní. „Když se dívám na Leonardovy plány, říkám si, že není možné, aby tohle člověk stihl za jeden život,“ dodal ke svým modelům konstruktér. Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si skromný modelář z Blanska vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR. Ta mu, jako jednomu z mála konstruktérů bez inženýrského titulu, udělila čestné uznání.

Podle asociace může návštěva výstavy maket Da Vinciho legendárních strojů pomoci každému pochopit základy matematiky, fyziky, mechaniky, a navíc motivovat ke studiu strojírenství. I proto Galerie Šantovka nabídne prohlídku výstavy školám z Olomouce a okolí. „Jsme rádi, že můžeme jako první obchodní centrum v ČR nabídnout našim návštěvníkům tuto unikátní výstavu. Autor dal kolekci dohromady bez jediného hřebíku, a dokonce při práci na exponátech odhalil i několik drobných chyb, které slavný vizionář Da Vinci udělal před více než pětisty lety v propočtech,“ doplnil mluvčí galerie Petr Hlávka.

Výstavu můžete v Galerii Šantovka navštívit od 15. ledna do 6. února každý den, vždy od devíti do jednadvaceti hodin. Expozice je volně přístupná zdarma.

Autor: red., Petr Hlávka

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj: FB Galerie Šantovka

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.