Sobota 19. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská výzva pojede naplno

18.09.2020 - Horská výzva pojede naplno - Běžci se postaví na start...

Počasí

19.09.2020 - Sobota

Teplota: 19 / 5 - PoloJasno

20.09.2020 - Neděle

Teplota: 21 / 8 - Jasno

Legionářské odpoledne v Muzeu silnic ve Vikýřovicích

11. září 2020 - 12:43

Zpět na seznam článků

Československé legie 1914 – 1920

Legionářské odpoledne v Muzeu silnic ve Vikýřovicích

pozvánka na výstavu zdroj: MSV

Tradiční Odpoledne v Muzeu silnic ve Vikýřovicích, pořádané ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, proběhne v sobotu 19. září od čtrnácti do sedmnácti hodin. Hned na úvod bude zahájena výstava Československé legie 1914 – 1920. Jde o putovní výstavu, kterou připravila Československá obec legionářská v rámci projektu „Legie100“ jako jednu ze souboru mnoha dalších výstav připomínajících zásadní historické zásluhy československých legionářů.   

Výstava, instalovaná ve Velkém výstavním sále silničního muzea,  provede diváky poutavým příběhem československých legií od jejich vzniku v roce 1914 v Rusku a Francii až po završení anabáze ruských legionářů v roce 1920. Vypovídá o historii tří nejznámějších legií – ruské, francouzské a italské, ale také o legionářích v srbském, americkém a britském vojsku.

V neposlední řadě pak výstava mapuje politický odboj za světové války, boje na hranicích nově vzniklé republiky na Těšínsku a Slovensku. Celá výstava, obsahující několik stovek fotografií, je také doplněna o souhrn událostí válečných let 1914–1918. Přehledné postery jsou doplněny řadou zajímavých trojrozměrných exponátů z legionářské výstroje a výzbroje. Nejvíce pozornosti určitě přitáhnou zbraně – palné i chladné, části uniforem apod.

Příjezd Masaryka – Triumfální přivítání prezidenta Masaryka v Praze dne 21. prosince 1918, sbírka Muzea silnic

Mezi největší taháky Muzejního odpoledne bude určitě patřit prezentace unikátní repliky obrněného automobilu Austin typ 2. vyráběného od roku 1915  anglickou firmou Austin Motor Co.Ltd. z anglického Longbridge u Birminghamu pro někdejší carskou armádu. Autorem repliky je Ivan Dudáš, který se zabývá stavbou  filmových replik, hojně využívaných především při natáčení válečných filmů. 

Věrnou repliku obrněnce postavil za rok, jiná tohoto typu v České republice neexistuje. V minulosti s „austiny“ jezdili také českoslovenští legionáři. Dostali se k nim přímo v Rusku ve druhé polovině první světové války, nejvíce jich ukořistili bolševickým jednotkám. 

Austin, fotoarchív Ivana Dudáše

V rámci muzejního odpoledne je pro návštěvníky připraven i další program. Členové Čs. obce legionářské ze Šumperka a okolí mj. připomenou  místní legionáře a zajistí prohlídku vyprošťovacího tanku.  Např. děti a mládež si budou moci zastřílet ze vzduchovky, zaházet granátem na cíl a zahrát hru s hledáním indicií pro vyluštění tajenky pracovního listu, za splnění všech úkolů je pak čeká odměna. 

František Hlavatý jako Masaryk na vernisáži výstavy Masarykovy mosty, fotoarchív Muzea silnic

A ještě jedno překvapení návštěvníky určitě potěší. Mezi legionáře totiž zavítá prezident Masaryk. František Hlavatý totiž opět připomene našeho prvního prezidenta, který byl ve velmi úzkém propojení s čs. legionáři.

Autor: red., A. Turková, zdroj foto: MSV

Fotogalerie

pozvánka na výstavu zdroj: MSV

Další články z rubriky

Olomoucký kraj slaví „dvacetiny“

Olomoucký kraj slaví „dvacetiny“

Dny kraje proběhly ve velkém stylu a oslavy ještě nekončí

Opět se otevře fort Tafelberg

Opět se otevře fort Tafelberg

FN Olomouc památku zpřístupní při příležitosti Dnů evropského dědictví

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 I.

ŠumpeRUN 2020 I.

Fotek: 63
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.