Legiovlak poprvé přijíždí do Olomouckého kraje
02. října 2016 - 09:20
Projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.
Legiovlak poprvé přijíždí do Olomouckého kraje zdroj foto: Olk
Legiovlak na závěr druhého roku svého putování po České republice zamíří do Olomouckého kraje. Během října a listopadu navštíví města Hranice, Olomouc, Prostějov a Přerov. Legiovlak s již třinácti zrekonstruovanými vagony, představujícími život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války, přijede do železniční stanice Hranice na Moravě 3. října.
Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko.
Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví. „Olomouci svou návštěvu již dlouho dlužíme, zdejší společnost ABmodel totiž renovovala tři z našich vagonů a to vagon štábní, zdravotní a krejčovský,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „Pokud vše vyjde, do Olomouce bychom mohli přijet i s posledním zrekonstruovaným vozem, kterým bude luxusní vagon pro ubytování důstojníků. Jeho rekonstrukce byla nesmírně náročná.“
Program Legiovlaku: Hranice na Moravě 3. - 10. října, Olomouc 13. – 28. října, Prostějov 31. října – 6. listopadu, Přerov 7. – 13. listopadu, Zábřeh 29. listopadu – 4. prosince
Legiovlak představuje naši vojenskou historii nejen široké veřejnosti, ale zaměřuje se především na školní mládež, které je sto let stará historie poněkud vzdálená. „Proto jsou připraveny skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz Každý návštěvník může v Legiovlaku zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí,“ přibližuje mluvčí Kamila Navrátilová.
Od výjezdu Legiovlaku v loňském roce se takto podařilo doplnit na dva tisíce karet legionářů. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od osmi do šestnácti hodin a o víkendech od devíti do šestnácti hodin.
Historické vagony jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. „Kromě zmíněného důstojnického vozu jsme letos rozšířili i o kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy,“ říká Charfreitag.
Návštěvníci si tak dále budou moci prohlédnout ambulanci polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, kovářský vagon s obráběcí dílnou, krejčovský či štábní vůz.
Autor: red., K. Navrátilová, zdroj foto: Olk.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.