Lékař Martin Polach:„Šumpersku jsem slíbil novou magnetickou rezonanci!“
01. prosince 2016 - 22:57
V listopadu se uskutečnil kontrolní den stavby za 160 milionů
kontrolní den - nový pavilon NŠ foto: sumpersko.net
Pacienti na Šumpersku mohou sledovat dynamický průběh výstavby nového pavilonu, jehož základní kámen byl slavnostně poklepán 7. března letošního roku. V ten den oficiálně Nemocnice Šumperk slavnostně zahájila stavbu nového pavilonu
Veřejnost v cestě za lékařkou péči zde najde například úplně nové pracoviště magnetické rezonance, do budovy se také posléze přestěhují některé ambulance a mamografické pracoviště.
Celá výstavba byla plánovaná na devět měsíců a společně s nákupem nové špičkové zdravotnické technologie, která přijde nemocnici na sto šedesát miliónů korun. „Výstavba nového pavilonu je jednou z největších investic v historii šumperské nemocnice. Myslím si, že s ohledem na rozsáhlé spektrum poskytované zdravotní péče a její neoddiskutovatelnou kvalitu si tato nemocnice nové pracoviště s nejmodernější radiodiagnostickou technologií rozhodně zaslouží,“ uvedl během slavnostního zahájení stavby majitel nemocnice lékař Martin Polach s tím, že díky této masivní investici dojde v šumperském regionu k dalšímu zkvalitnění zdravotní péče.
Nový pavilon bude mít celkem dvě podlaží a s ostatními lůžkovými pavilony (A, B a také chirurgický pavilon C) bude propojen stávajícím koridorem. Pacienti tak nebudou zatěžováni složitými venkovními přesuny a vyšetření budou moci podstoupit „pod jednou střechou“.
V přízemí pavilonu se bude nacházet centrální recepce a pracoviště magnetické rezonance. „Magnetická rezonance dokáže podrobně zobrazovat tělní tkáně a je k pacientovi šetrnější než rentgen. Díky špičkové technologii nebude sloužit jen k běžným vyšetřením, ale lékaři na ni budou moci provádět i specializovaná vyšetření“ vysvětlil ředitel nemocnice lékař Radan Volnohradský s tím, že díky velmi krátké délce tunelu a systému potlačení hluku umožní přístroj lékařům vyšetřovat i ty pacienty, kteří trpí strachem ze stísněného prostoru. Magnetická rezonance bude navíc vybavena větším vyšetřovacím otvorem, což umožní vyšetřit i silnější pacienty.
Do druhého poschodí nového pavilonu se pak přesune mamografické pracoviště s novým mamografem. „Nový přístroj nabídne ještě přesnější zobrazení tkáně, takže díky němu lékaři odhalí daleko přesněji změny ve tkáních. Mamograf bude navíc vybaven systémem, který při vyšetření umožní u každé ženy individuálně nastavit míru stlačení prsu podle typu a tvaru její prsní tkáně. Kvalita zobrazení pak odborníkům poskytne v rámci diagnostického procesu jedinečnou jistotu,“ doplňuje ředitel.
Kromě nového mamografického pracoviště najdou pacienti v pavilonu nově také odbornou gynekologickou, porodnickou a dětskou ambulanci. Obě patra budou propojeny výtahy, které usnadní snadnou přepravu pacientů i zdravotnického materiálu. Magnetická rezonance bude navíc vybavena větším vyšetřovacím otvorem, což umožní vyšetřit i silnější pacienty.
Do druhého poschodí nového pavilonu se pak přesune mamografické pracoviště s novým mamografem. „Nový přístroj nabídne ještě přesnější zobrazení tkáně, takže díky němu lékaři odhalí daleko přesněji změny ve tkáních. Mamograf bude navíc vybaven systémem, který při vyšetření umožní u každé ženy individuálně nastavit míru stlačení prsu podle typu a tvaru její prsní tkáně. Kvalita zobrazení pak odborníkům poskytne v rámci diagnostického procesu jedinečnou jistotu,“ doplňuje ředitel.
V listopadu probíhal kontrolní den na stavbě za 160 milionů. Finišuje se nejen s vnitřní úpravou, ale nejpodstatnějším osazením kvalitní technologie, která ulehčí lékařům i pacientům.
FOTOREPORTÁŽ: Kontrolní den nového pavilonu
Jak jste spokojen s výsledkem kontrolního dne. Můžete přiblížit čtenářům, kolik zde pracuje subdodavatelů?
Martin Pelnář: Kontrolní den dopadl na výbornou, stavba z mého pohledu běží více než výborně, spolupráce se společností MORYS s.r.o. je naprosto ukázková, postupují profesionálně s ohledem na místo stavby, kterým je zdravotnické zařízení. Každý týden na kontrolních dnech provádíme rekapitulace již realizovaných etap stavby, plánujeme činnosti a koordinace na příští týden. Vždy je velmi náročné provést bez omezení provozu přepojování topné soustavy, přepojení hlavní trasy medicinálního kyslíku a přepojení elektrické energie. Na stavbě pracuje 8 subdodavatelů pro hlavní řemesla – elektro, vodoinstalační práce, slaboproud atd..
Jak to vypadá s termíny postupného otevření radiodiagnostiky –konečný termín
Martin Pelnář: Rádi bychom zahájili provoz 2. ledna nového roku. Proto nyní děláme vše pro to, aby se nám podařilo na sto procent připravit prostory, ve kterých bude magnetická rezonance umístěna a obsluhována, včetně všech nutných revizí, které se spuštěním nového pracoviště souvisí.
Jak probíhalo opětovné osazení spojovacích krčků nadchodů – můžete uvést jeho orientační cenu?
Martin Pelnář: Zpětné osazení spojovacích krčků bylo technicky i časově velmi náročné, už jen tím, že jsme začali zhruba s čtyřhodinovým zpožděním, protože speciální jeřáb (jehož cena se pohybuje okolo 45 milionů korun), který má nosnost 220 tun a jsou pouze čtyři v celé České republice, uvízl v koloně, která vznikla cca tři kilometry od nemocnice jako důsledek automobilové nehody. Museli jsme zajistit zvýšenou ostrahu celého prostoru manipulace s nadzemními spojovacími krčky, tyto vážily cca 30 tun, posilovali jsme nemocniční ostrahu a technici nemocnice sledovali a vymezovali trasu jízdy valníku i těžkého jeřábu, který transport krčku realizoval. Celá akce skončila v deset hodin večer, kdy jsme ukončili ostrahu prostoru a technika se vrátila zpět na své základny. Opětovného nasazení krčků byla vyčíslena na bezmála 370 tisíc korun, z čehož největší položka byl dojezd a manipulace jeřábu a valníku.
Kolik stála samotná magnetická rezonance a která firma provedla dodávku
Martin Pelnář:Magnetická rezonance stála víc než 27 miliónů korun a přístroj dodala firma Siemens Healthcare.
Jednou z podmínek bylo, že musí být zařízení napojeno do tří dnů. Proč?
Martin Sikora, biomedicínský inženýr nemocnice.Magnet je z továrny dodáván chladný a s náplní kapalného helia. Do poslední chvíle před expedicí je udržován v bezodparovém režimu, během transportu k určité ztrátě dochází, ale je vhodné ji co nejvíce omezit. Proto je snaha magnet dostat co nejrychleji opět do bezeztrátového režimu. Dalším důvodem je, že pro finální nastavení přístroje je nutné mít hladinu kryogenu, tlak a rozložení teplot stabilní. Stabilizace trvá po transportu několik dní, takže i to je důvodem pro co nejvčasnější zprovoznění.
Největší novodobou investici do zdravotnického zařízení na Šumperku ocení pacienti, kteří v místě absolvují odborné vyšetření, které dosud museli absolvovat mimo okres Šumperk. „Rád bych upozornil na fakt, že Nemocnice Šumperk je tu v prvé řadě od toho, aby pacientům poskytovala nezbytnou akutní péči, a do tohoto typu péče plánuji také investovat,“ uvedl v roce 2015 Martin Polach.
Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.