Lepší prostředí při léčbě onemocnění poruchy krvetvorby
30. června 2014 - 15:37
FN Olomouc zrekonstruovala prostory Hemato-onkologické kliniky
FN Olomouc - denní stacionář po rekonstrukci zdroj foto:FN Ol.
V pondělí 30.června byly veřejnosti představeny změny, kterými v posledních čtyřech měsících prošla Hemato-onkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc, které přinesou větší kvalitu poskytované péče a také lepší komfort pro pacienty. „Ročně je zde provedeno kolem sedmdesáti transplantací krvetvorných buněk, chemoterapií je léčeno téměř pět set nemocných, léčí se zde na tři sta pacientů s lymfomy, sto šedesát pacientů s chronickou myeloidní leukémií a každý rok je nově diagnostikováno více než padesát pacientů s akutní leukémií,“ uvedl tiskový mluvčí FN Olomouc Egon Havrlant.
Zásadní rekonstrukce umožnila otevřít v ambulantním traktu šest nových vyšetřoven a čtrnáct lůžek denního stacionáře, v lůžkové části vznikly čtyři nové moderně vybavené dvoulůžkové pokoje. Veškeré úpravy probíhaly za provozu kliniky a nemocnice na ně vynaložila bezmála šest milionů korun z vlastního rozpočtu. „Pacienti s mnohočetným myelomem, což je zhoubné nádorové onemocnění krvetvorby postihující zvláště kosti a poškozující funkce ledvin, se dosud v naší nemocnici léčili na třetí interní klinice. Nyní byli nemocní s touto diagnózou v souladu s koncepcí oboru předáni do péče hemato-onkologické kliniky, což znamená, že dochází ke sjednocení hematologické péče v Olomouci,“ podotkl primář Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc a její nastupující přednosta Tomáš Papajík. Pro pacienty má tato změna podle jeho slov rozhodně výhody. „O všechny nemocné s nádorovými i nenádorovými onemocněními krve a krvetvorby tak bude pečovat jeden tým lékařů a sester, těžíme z našeho kompletního zázemí včetně laboratorního komplexu, a díky tomu poskytujeme moderní a vysoce kvalitní péči,“ uvedl Papajík.
V lůžkové části kliniky byly v rámci rekonstrukce vybudovány čtyři nové dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, klinika tak má nyní k dispozici třicet standardních lůžek, deset lůžek intenzivní péče a šest lůžek na transplantační jednotce. „Přesunuli jsme zázemí pro administrativu a personál a dali jsme přednost pacientům. Větší komfort a kvalitnější péči jsme nyní schopni zajistit také v ambulantním traktu, kde jsme kromě nových vyšetřoven upravili i denní stacionář, kam docházejí nemocní k aplikaci protinádorové léčby a podávání transfuzí,“ doplnil primář Papajík.
Na klinice jsou také vyšetřováni a léčeni nemocní s poruchami tvorby červených krvinek, především s chudokrevností, pracoviště rovněž funguje jako centrum pro nemocné s vrozenými i získanými poruchami krevního srážení.
Autor: red.,E.Havrlant, zdroj foto:FN Ol.
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.