Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Chytré a zdravé stárnutí zapojením lidí do systémů pro podporu zdraví

18.02.2020 - Chytré a zdravé stárnutí zapojením lidí do systémů...

Počasí

19.02.2020 - Středa

Teplota: 7 / 1 - prehanky-Sníh

20.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 6 / 1 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Lesníci posílili hlídky v lesích

14. prosince 2018 - 14:01

Zpět na seznam článků

Dělají opatření proti zlodějům vánočních stromků

Lesníci posílili hlídky v lesích

ilustrační snímek zdroj: Lesy ČR

Za deset dní jsou Vánoce. Přestože je výběr stromků na trhu obrovský a největší zájem je tradičně o kavkazskou jedli, která v tuzemských lesích neroste, může se někdo načerno vypravit i pro lesní stromek.

Lesníci tedy posílili hlídky a potenciální vánoční stromky natírají a prostřihují. Zloděje čeká až patnácti tisícová pokuta. „Už od listopadu jsme ve státních lesích posílili hlídky a stromkům, které by se mohly zalíbit zlodějům, prostřihujeme korunu, aby se snížila jejich estetická hodnota. Účinný je také chemický postřik. Stromkům neublíží, ale silný zápach v teple zloděje nepříjemně překvapí,“ řekl Jiří Groda, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody z podniku Lesy ČR.

V posledních letech má veřejnost největší zájem o kavkazskou jedli. Oproti jedli bělokoré z tuzemských lesů má pravidelně rostlou korunu a na větvích více jehlic. Většina prodávaných stromků se pěstuje na plantážích jiných vlastníků, než jsou Lesy ČR. Podnik ročně prodává asi sedm tisíc stromků, polovinu z plantáží a zbytek z lesních prořezávek. „Prodejcům nekonkurujeme, uspokojujeme jen místní poptávku,“ pokračoval Groda. Průměrný stromek vyjde na sto šedesát pět korun. Ceny se liší podle druhu i velikosti, nejlevněji vyjdou smrky. „Výnos z této činnosti se téměř rovná nákladům. Vnímáme to spíš jako službu veřejnosti,“ uvádí ekonomický ředitel Daniel Vlkanova.

K Vánocům patří také jmelí. Podle Lesního zákona je jeho sběr v lese zakázán. Vlastník lesa může z tohoto zákazu udělit výjimku. „Ročně jich vystavujeme několik,“ doplňuje Groda. Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší.

Autor: red., E. Jouklová

Fotogalerie

ilustrační snímek                     zdroj: Lesy ČR

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.