Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Lesníci varují před kouřením v lese

03. srpna 2017 - 08:58

Zpět na seznam článků

Horko zvyšuje riziko požárů, pozor na nedopalky i sklo

Lesníci varují před kouřením v lese

les po požáru na Znojemsku zdroj foto: Lesy ČR

V horkých letních dnech se zvyšuje riziko požárů. Jen ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR hořelo od začátku prázdnin osmkrát. Lesníci varují před kouřením v lese i v jeho blízkosti.

Za první pololetí letošního roku evidují Lesy ČR na pozemcích, které spravují, 76 požárů. Poškozeno bylo 21,03 hektarů, škoda přesáhla 2,8 milionů korun. Prázdninová bilance čítá osm požárů. Škody dosáhly 254 tisíc korun.

S největším lesním požárem se v červenci potýkali hasiči na Znojemsku. Postiženo bylo 3,34 hektary lesa, tedy souvislá plocha o velikosti pěti a půl fotbalových hřišť. Škoda je vyčíslena na 229 tisíc korun. „Při sklizni nejdříve zahořelo od kombajnu pole, pak les,“ popsal událost lesní správce ze Znojma Václav Lukášek. Právě vznícení zemědělského stroje či vozidla není výjimečnou příčinou letního požáru, proto i zemědělci věnují riziku velkou pozornost. Opakovaně se však ve statistické kolonce viníků objevují také návštěvníci lesa. Lesníci tedy varují před kouřením i nedopalky, problém může způsobit i skleněná láhev, která na slunci zapálí suché větve nebo podrost, protože působí jako lupa. „Například letos v dubnu vzplál les ve Vysočanech u Vranovské přehrady až po několika dnech po zasažení jednoho stromu bleskem. Strom pod zemí doutnal a za několik dní se oheň rozšířil do porostu," uvedla mluvčí Eva Joujklová.

strom zasažený bleskem ve Vysočanech zdroj foto: Lesy ČR

Kromě profesionálních i dobrovolných hasičů se požárům snaží předejít také sami lesníci, kteří drží pravidelné hlídky, a to i o víkendech a mimo pracovní dobu. Podnik může využít v případě kritického sucha také letecký monitoring.

Doporučení pro návštěvníky lesa, která vycházejí z lesního zákona, dává Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany: „Vyhněte se kouření a rozdělávání ohně či odhazování hořících předmětů v lese i 50 metrů od něj. Hříšníkům hrozí patnáctitisícová pokuta a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody“.

Autor: red., E. Jouklová

Fotogalerie

les po požáru na Znojemsku           zdroj foto: Lesy ČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.