Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 04. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 6 - SkoroJasno

05.03.2024 - Úterý

Teplota: 10 / 5 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic

02. listopadu 2022 - 13:05

Zpět na seznam článků

Sběrači osiva si mohou přivydělat

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic zdroj foto: asol

Kalamitní holiny po kůrovcové těžbě v okolí Vápenné na Jesenicku zalesňují lesníci druhově smíšenou skladbou s převahou bukových sazenic. Právě mladé buky si chtějí vypěstovat sami v lesní školce u Kroměříže, kterou rovněž provozují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc .

S prosbou o pomoc se sběrem osiva se nyní lesníci obrací i k široké veřejnosti, kilogram bukvic vykoupí za více než dvě stě korun.  ,,Našim cílem je částečná soběstačnost v produkci sadebního materiálu, proto již třetím rokem provozujeme lesní školku na polesí Kroměříž, kde kromě buků pěstujeme především dubové sazenice určené do lužních lesů v okolí Kroměříže. Vždy se musí jednat o geneticky vhodné osivo s jasným původem, abychom měli jistotu, že zde sazenice budou prospívat,“ vysvětluje jednatel společnosti,  Arnošt Buček.

Lesní školka produkuje sazenice i na další polesí ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc , mimo jiné i pro lokality nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou na Jesenicku. ,,Například na polesí Vápenná máme genovou základnu buku. Právě z těchto zdrojů chceme vypěstovat další generace odolných sazenic, proto bychom sběr osiva rádi směřovali do těchto porostů,“ upřesňuje Petr Dvořák,  který má sběr osiva na polesí Vápenná na starosti a zároveň dodává: ,,Zájemci o sběr osiva mě mohou kontaktovat e-mailem či telefonicky a po domluvě mohou vyrazit do vybraných lokalit. Za sběr kilogramu bukvic nabízíme 215,- korun.“

Lesníci předpokládají, že v příštím roce vypěstují v lesní školce více než sto třicet tisíc kusů sazenic, které pomohou obnovit lesy na Kroměřížsku i Jesenicku. K výsevu využívají moderní secí zařízení, péči o sazenice však i nadále zastane lidská ruka.

Autor: red., Dagmar Obšilová, zdroj foto: asol

Fotogalerie

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic   zdroj foto: asol
 Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic  zdroj: asol
výsev osiva do lesní školky           zdroj foto: asol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Rapotínská basa 2024 - III.

Rapotínská basa 2024 - III.

Fotek: 30
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - II.

Rapotínská basa 2024 - II.

Fotek: 36
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - I.

Rapotínská basa 2024 - I.

Fotek: 66
Přidáno: 03.03.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.