Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 28. listopadu 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné síle

28.11.2022 - Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné...

Počasí

28.11.2022 - Pondělí

Teplota: 4 / 1 - Zataženo

29.11.2022 - Úterý

Teplota: 4 / 2 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic

02. listopadu 2022 - 13:05

Zpět na seznam článků

Sběrači osiva si mohou přivydělat

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic zdroj foto: asol

Kalamitní holiny po kůrovcové těžbě v okolí Vápenné na Jesenicku zalesňují lesníci druhově smíšenou skladbou s převahou bukových sazenic. Právě mladé buky si chtějí vypěstovat sami v lesní školce u Kroměříže, kterou rovněž provozují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc .

S prosbou o pomoc se sběrem osiva se nyní lesníci obrací i k široké veřejnosti, kilogram bukvic vykoupí za více než dvě stě korun.  ,,Našim cílem je částečná soběstačnost v produkci sadebního materiálu, proto již třetím rokem provozujeme lesní školku na polesí Kroměříž, kde kromě buků pěstujeme především dubové sazenice určené do lužních lesů v okolí Kroměříže. Vždy se musí jednat o geneticky vhodné osivo s jasným původem, abychom měli jistotu, že zde sazenice budou prospívat,“ vysvětluje jednatel společnosti,  Arnošt Buček.

Lesní školka produkuje sazenice i na další polesí ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc , mimo jiné i pro lokality nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou na Jesenicku. ,,Například na polesí Vápenná máme genovou základnu buku. Právě z těchto zdrojů chceme vypěstovat další generace odolných sazenic, proto bychom sběr osiva rádi směřovali do těchto porostů,“ upřesňuje Petr Dvořák,  který má sběr osiva na polesí Vápenná na starosti a zároveň dodává: ,,Zájemci o sběr osiva mě mohou kontaktovat e-mailem či telefonicky a po domluvě mohou vyrazit do vybraných lokalit. Za sběr kilogramu bukvic nabízíme 215,- korun.“

Lesníci předpokládají, že v příštím roce vypěstují v lesní školce více než sto třicet tisíc kusů sazenic, které pomohou obnovit lesy na Kroměřížsku i Jesenicku. K výsevu využívají moderní secí zařízení, péči o sazenice však i nadále zastane lidská ruka.

Autor: red., Dagmar Obšilová, zdroj foto: asol

Fotogalerie

Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic   zdroj foto: asol
 Lesníci vyzývají veřejnost ke sběru bukvic  zdroj: asol
výsev osiva do lesní školky           zdroj foto: asol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

Blues Alive 2022 II.

Blues Alive 2022 II.

Fotek: 28
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.