Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 19. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dušičky se na severu Moravy neobešly bez pokut

19.11.2019 - Dušičky se na severu Moravy neobešly bez pokut - ČOI...

Počasí

19.11.2019 - Úterý

Teplota: 11 / 7 - Zataženo

20.11.2019 - Středa

Teplota: 14 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Lesy z ptačí perspektivy

16. srpna 2019 - 12:26

Zpět na seznam článků

Lesníkům v boji s kůrovcem pomáhají rekognoskační lety

Lesy z ptačí perspektivy

Lesníkům v boji s kůrovcem pomáhají rekognoskační lety zdroj foto: alsol

Rekognoskační lety nad severními i jižními polesími ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc poskytly ucelený přehled o vývoji kůrovcové kalamity i efektivitě asanací.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc spravují více než 42 tisíc hektarů lesa na území Jeseníků, Mohelnicka, Hostýnských Vrchů a v okolí Velehradu. I v letošním roce spolupráce s Ministerstvem zemědělství České republiky, které velkým vlastníkům lesa umožňuje monitorovací lety nad lesními porosty. ,,Lety probíhají každoročně ve dvou termínech, abychom mohli průběžně porovnávat stav v jednotlivých porostech. Pohled z letadla nám umožňuje komplexní přehled o jednotlivých lokalitách a odhaluje skrytá ohniska ve špatně přístupných terénech. Je důležité si uvědomit, že lesník má na starosti téměř tisíc hektarů lesa a při zpracování kůrovce hraje čas nejpodstatnější roli,“ vysvětluje výrobní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Arnošt Buček a dodává, že rekognoskační lety jsou tak velkou pomocí.

Hostýnské Vrchy zdroj foto: alsol

Sv. Hostýn zdroj foto: alsol

Jak lesníci předpokládali, následky horkého počasí a dlouhodobého srážkového deficitu letošního léta se na stromech všech dřevin významně podepsaly. ,,Nejvážnější situace je v rámci polesí Chvalčov, konkrétně v Hostýnských Vrších, kde jsou z ptačího pohledu jasně patrná nová ohniska uprostřed ještě zelených porostů,“ popisuje Arnošt Buček s tím, že nepříliš optimistická situace je také v lesích v rámci polesí Mírov (Mohelnicko) a Vápenná (Jeseníky), Rejvíz (Zlaté Hory)

Výsledky z rekognoskačního letu pomohou lesníkům v zefektivnění boje proti podkornímu hmyzu. ,,Po jarní výsadbě nyní investujeme veškeré kapacity do vyhledávání napadených stromů a jejich okamžité odstranění z lesa. Důležité je zdůraznit, že podle aktuálního vládního nařízení se soustřeďujeme na právě napadené stromy, ve kterých se kůrovec množí a vylétává ven. Již suché stromy, které kůrovec opustil, momentálně necháváme stát, abychom se mohli intenzivně věnovat těm napadeným,“ vysvětluje Arnošt Buček.

Ohniska uprostřed lesa zdroj foto: alsol

Vytěžené dřevo lesníci soustřeďují na specializovaných skladech, kde jej následně chemicky ošetří, aby zabránili dalšímu šíření hmyzu. ,,Stejně jako v předešlých letech, již nyní začínáme s přípravami na podzimní výsadbu, aby se již za pár měsíců kalamitní holiny opět zazelenaly,“ uzavírá výrobní ředitel.

Autor: red., D. Málková, zdroj foto: alsol

Fotogalerie

Lesníkům v boji s kůrovcem pomáhají rekognoskační lety     zdroj foto: alsol

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.