Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy

18.02.2019 - Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy - A dává...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Nemocnice Šumperk - lnabídka práce

Letní prázdniny přinesly pětinový nárůst usmrcených na silnicích

04. září 2018 - 15:11

Zpět na seznam článků

Policisté zaznamenali během července a srpna celkem 17 437 dopravních nehod

Letní prázdniny přinesly pětinový nárůst usmrcených na silnicích

ilustrační snímek zdroj: FB BESIP

O letních prázdninách bylo na českých silnicích usmrceno sto jednadvacet lidí, dalších 479 bylo těžce zraněno a přes pět tisíc utrpělo lehké zranění. Aktuální bilance prázdninového období vyplývá z předběžných policejních statistik. Konečný účet dopravních nehod na našich silnicích bude ještě upřesněn v příštích týdnech.

Loni bylo o letních prázdninách usmrceno historicky nejméně osob. Z předběžných statistik lze dovodit, že letošní nehody měly fatálnější následky. Zatímco počet úmrtí vzrostl, počet těžce a lehce zraněných se v porovnání s loňskem snížil. Statistika rovněž ukazuje, že letošní prázdniny měly obdobný počet obětí jako předloni.

Nejtragičtějším dnem uplynulých prázdnin byla sobota 11. srpna, kdy podle předběžných údajů bylo usmrceno sedm osob (tři v Jihočeském kraji, dva v Jihomoravském a po jednom v Karlovarském a v Olomouckém kraji), dalších šest osob pak bylo usmrceno následující sobotu 18. srpna, pět osob v pondělí 16. července. „Bilance letošních prázdnin potvrzuje, že nejvíce ohroženi jsou nejzranitelnější účastníci silničního provozu – chodci, děti, cyklisté a motocyklisté. Nepříznivou roli sehrálo také velmi horké počasí. Zvýšená únava vede ke ztrátě pozornosti. Příčinou řady letních nehod bylo právě nevěnování se řízení nebo přejetí do protisměru z důvodu ztráty pozornosti,“ říká vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

přehled zdroj: BESIP

Prázdniny jsou z pohledu dopravních nehod dlouhodobě nejrizikovějším obdobím roku. Pro řidiče i školáky je náročným obdobím rovněž zářijový návrat dětí do školy. Děti jsou často ještě nekoncentrované, a proto by jim rodiče i učitelé měli připomenout základní pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu. „U menších školáků doporučujeme, aby s nimi rodiče prošli celou trasu do školy, ukázali jim bezpečná místa pro přecházení, vyzkoušeli si společně správný způsob rozhlédnutí a upozornili děti na největší rizika. Zejména přebíhání silnice ze zaparkované řady aut, přebíhání silnice za spolužáky. Nakonec se nechte dítětem vést, abyste si ověřili, že se po komunikaci pohybuje správně,“ doporučuje Tomáš Neřold.

Řidiči si znovu musejí zvyknout na zvýšený pohyb dětí v okolí škol a měli by předvídat nečekané chování dětí v těchto místech. „Rodiče, kteří vozí děti do školy, by neměli ani na krátké vzdálenosti podceňovat správné poutání do sedaček a bezpečné vystupování z auta – tak, aby dítě vystupovalo k chodníku, nikoliv do vozovky,“ nabádá vedoucí oddělní BESIP.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: FB BESIP

Další články z rubriky

Welzlování zve na cestovatelský maraton

Welzlování zve na cestovatelský maraton

I poctu Miroslavu Zikmundovi

Výluka na trati Šumperk – Uničov – Olomouc

Výluka na trati Šumperk – Uničov – Olomouc

Náhradní autobusová doprava platí podle výlukového jízdního řádu

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Který šumperský městem spravovaný kulturní produkt nejvíce lákal návštěníky?

Loni to byly Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě a prohlídkové okruhy městem

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.