Letní šumperská PechaKucha Nigth představila i Bluesovou lavičku
31. července 2016 - 12:26
„V Šumperku chodí velmi široké spektrum posluchačů, byly tu hojně zastoupeny všechny věkové generace," říká v rozhovoru Radek Auer.

Druhá šumperská PechaKucha Nigth foto: sumpersko.net
Šumperský okrašlovací spolek obohatil město o zajímavý projekt, který nadchnul veřejnost. Organizátoři vtáhli Šumperk mezi devět set měst na světě, která, již znají hravý, zajímavý a vtipný projekt Pecha Kucha Nigt.
Jeho autoři jsou i architekti Astrid Kleinová a Mark Dytham z tokijského architektonického studia Klein-Dytham Architecture. Svůj projekt nazvali Pecha Kucha Night,což je japonsko-anglický název, který v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“.
FOTOREPORTÁŽ: Druhá PechaKucha Nigth v Šumperku - I.
V průběhu večera dostanou výjimečnou příležitost představit svoji práci, úspěchy, osobnost nejen architekti, designéři, ale záleží na organizátorech, jak tematicky večer pojmou a čím - kým překvapí diváky.
V Šumperku pro první večer projektu si organizátoři vybrali atraktivní prostor klášterního kostela. Druhou část zariskovali a uspořádali v době prázdnin uprostřed týdne, ale ukázalo se, že v Šumperku se lidé chtějí bavit a zahrada u kina Oko byla plná. Jeden z hlavních organizátorů, Radek Auer, poskytl šumpersku.net rozhovor.
Jak jsou organizátoři spokojeni se zájmem veřejnosti o projekt Pecha Kucha Night v Šumperku?
Radek Auer: Byli jsme opět mile překvapeni, čekali jsme, že v době dovolených a ve všední den to bude komornější akce. A opět dorazilo téměř 250 návštěvníků. Mezi nimi byli i pořadatelé Pecha Kucha z Olomouce a z Mariánských Lázní a shodli se, že v Šumperku chodí velmi široké spektrum posluchačů, byly tu hojně zastoupeny všechny věkové generace, jinde chodí spíše mladí.
FOTOREPORTÁŽ: Druhá PechaKucha Nigth v Šumperku - II.
Který z vystupujících hostů, podle Vašeho názoru, nejvíce oslovil diváky?
Radek Auer: Já myslím, že kouzlo je hlavně v tom mixu a dramaturgii. Někoho více zajímají Šumperáci, někoho lidé odjinud, někoho zajímají spíše tvůrci inovativních projektů, někoho spíše umělci. Jak jsem se vyptával po akci, tak každý si našel jiného favorita.
Lavička – kdo je autorem, kde bude umístěna. Můžete prosím přiblížit čtenářům?
Radek Auer: Na první Pecha Kucha jsme představili mladého šumperského sochaře Davida Bachroně, který dělá nádherné věci z kovu. Tím, že si u něj Šumperský okrašlovací spolek objednal Bluesovou lavičku, jsme zabili hned několik much jednou ranou. Podpořili jsme mladého šumperského tvůrce. Do veřejného prostoru se dostane současné umělecké dílo, jakých je zatím v Šumperku pohříchu málo. Zároveň je to první vlaštovka našeho dlouhodobějšího uceleného konceptu „bluesovejsumperk“. Chceme s tématem bluesu pracovat celoročně a využít jej k podpoře cestovního ruchu. Šumperk je centrem nyní velmi atraktivní turistické oblasti Jeseníků, ale sám nemá příliš mnoho atraktivit, které by mohl návštěvníkům nabídnout. Přitom hostí hudební událost evropského významu. Blues k našim krásným melancholicky zasmušilým kopcům krásně pasuje, chceme se tedy pokusit, aby i návštěvník, který přijede mimo festival, tu mohl tu bluesovou inspiraci pocítit. Vyfotit se na bluesové lavičce, projít se bluesovou uličkou slávy, koupit si vtipný bluesový dárek.
FOTOREPORTÁŽ: Druhá PechaKucha Nigth v Šumperku - III.
Je to tedy širší koncept, který chceme v nejbližší době představit vedení města. To se zatím tváří vstřícně, takže věříme, že spolu s nimi nejdeme vhodné místo, k umístění lavičky.
Stalo se, že někdo z Vámi oslovených odmítl pozvání, aby vystoupil?
Radek Auer: Teď v létě to bylo poněkud náročnější s ohledem na dovolené a podobně. Nicméně věhlas šumperské Pecha Kucha rychle roste a účinkující se nám už hlásí sami a mají zájem se u nás prezentovat.
Jedním z nelehkých cílů projektu je, že má překvapovat. Můžete nastínit kdy a kde, překvapíte potřetí v Šumperku? Případně na koho se může veřejnost těšit?
Radek Auer: Už máme naplánovány další dva termíny. První proběhne v rámci Dnů architektury 30. září v prostorách výškové budovy, která dříve patřila Prametu, dnes je to Kovex. Plánujeme tam zabydlet na pár dní celé jedno patro. Mezi účinkujícími bude vícero architektů, třeba David Kraus nebo autor výstavy Kotvy Máje Petr Klíma. Za ne architekty tam bude třeba filmový producent Ondra Zima s písničkářem Vaškem Havelkou.
Další Pecha Kucha Night pak chystáme v předvečer Blues Alive 16. listopadu, kde bude zase trochu více muzikantů.
Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.