Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 28. listopadu 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné síle

28.11.2022 - Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné...

Počasí

28.11.2022 - Pondělí

Teplota: 4 / 1 - Zataženo

29.11.2022 - Úterý

Teplota: 4 / 2 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Letošní Dny evropského dědictví v Šumperku zvou na atraktivní program

21. srpna 2018 - 10:32

Zpět na seznam článků

I tento ročník bude probíhat soutěž ve sbírání razítek z památek

Letošní Dny evropského dědictví v Šumperku zvou na atraktivní program

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Dny evropského dědictví pořádá město Šumperk pod záštitou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jako každý rok se tradičně v září zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné. V řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji.

V rámci Dnů evropského dědictví navíc v klášterním kostele proběhne koncert žesťového tria The Flash Brass, na Hlavní třídě si budete moci prohlédnout výstavu Zaniklé osady a mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude jezdit historický motorový vlak „Věžák“. Na tzv. „Točáku“ se navíc bude konat „Den řemesel“.

Šumperk - Den řemesel zdroj foto: archiv šumpersko.net

Program letošních Dnů evropského dědictví (DED) zahájí ve středu 12. září v šestnáct hodin v Informačním centru vernisáž výstavy Zaniklé osady. Provázet jí bude historik Vít Lucuk, který poté povede i následnou besedu v nové budově Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk v ulici 28. října. „Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout jednadvacet panelů rozmístěných na Hlavní třídě a dozvědět se mnoho zajímavých informací o blízkých osadách, které zanikly v toku času,“ říká ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová.

O hudební zpestření se postará šumperské žesťové trio The Flash Brass. Koncert žesťového tria ke stému výročí vzniku samostatného Československa se uskuteční v klášterním kostele, kde trio doprovodí varhany.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Sobota bude plně patřit památkám. „I tento rok bude v tzv. Geschaderově domě kromě stálé expozice „Čarodějnické procesy“ připraven i průvodce, který zavede zájemce do jinak nepřístupných částí domu. Radniční věž letos bohužel kvůli rekonstrukci budovy radnice dostupná nebude,“ vysvětluje Antonín Linet, koordinátor DED.

Otevřeno bude také pět kostelů, již tradičně klášterní kostel a kostel sv. Jana Křtitele, dále kostel sv. Barbory, evangelický kostel a starokatolický kostel.

Šumperk - KK zdroj foto: archiv šumpersko.net

Šumperk - kostel sv. Barbory zdroj foto: archiv šumpersko.net

Velmi lákavá bude bezesporu i šance nahlédnout do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky ve vyhrazených hodinách. Milovníky historie jistě také zaujme prohlídka bývalého šlechtického sídla Tunklů a Žerotínů. Prohlídky v tzv. Zámečku budou probíhat v sobotu vždy v celou hodinu, kromě poledne.

Také Vlastivědné muzeum v Šumperku se již tradičně do DED zapojí bezplatným zpřístupněním svých výstav v historické budově Pavlínina dvora. „K prohlédnutí budou připraveny výstavy „Historie v kamenech, Pod kůží Marsya“, „Pozor, děti, poletíme!“ a „Hrátky se zvířátky“, a stálá expozice „Příroda a dějiny severozápadní Moravy,“ zve návštěvníky Eva Šebestíková z oddělení služeb veřejnosti šumperského muzea.

Šumperk - VM zdroj foto: archiv šumpersko.net

VMŠ - upřesnění programu zdroj: E. Šebestíková

Státní okresní archiv Šumperk v ulici Bří Čapků si na DED připravil komentované prohlídky archivu a také výstavu „Velamos“ věnovanou legendárnímu podniku. „Výstava mapuje historii jednoho z nejznámějších výrobců kol. Jako první u nás například vyráběl kola crossová kola a BMX,“ přibližuje autorka výstavy Jana Lněníčková.

Za návštěvu bude rozhodně stát i vikýřovické Muzeum silnic. „Vedle čtyř stálých expozic „Via Est Vita – Silnice je život“, „Z historie a současnosti našich silničních mostů“, „Po stopách bratří Kleinů“ a venkovní expozice silničních mechanismů budou v rámci DED ke shlédnutí i dvě výstavy – „Autobusem po silnici, do měst i na vesnici aneb z historie naší autobusové dopravy“ ve velkém výstavním sále, v malém výstavním sále to pak bude výstava „Známky s vůní benzínu- poštovní známky Václava Zapadlíka“, přibližuje program Alena Turková, vedoucí muzea.Vikýřovice - VMS zdroj foto: archiv šumpersko.net

Na své si přijdou i příznivci železnice. „Trať mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude brázdit historický motorový vůz M120.417 zvaný Věžák, který byl vyroben ve třicátých letech minulého století,“ říká systémový specialista Českých drah Martin Šůstal. „Odjezd ze Šumperka bude v 9:40 a 12:30 hod., jízdenky bude možné zakoupit přímo na místě,“ dodává Šůstal.

nostalgické jízdy Šumperk zdroj foto: archiv šumpersko.net

Až daleko za hranice Evropy nás zavede výstava "Cesta na východ – fotografie historické Šanghaje", instalovaná v České kapli klášterního kostela. „Návštěvníci si mohou prohlédnout dvacet panelů, na kterých je vystaveno více než čtyřicet fotografií mladých a talentovaných umělců,“ říká Bohuslav Vondruška, iniciátor výstavy.

Nedělenabídne volné prohlídky klášterního kostela a expozice „Čarodějnické procesy“ v Geschaderově domě.

I tento ročník DED bude probíhat soutěž ve sbírání razítek z památek. „Do letáku DED bude možné získat razítko ve vybraných památkách. Po získání určitého množství otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si bude moci přímo na místě vylosovat jednu z cen,“ říká Antonín Linet.

Vstup zdarma je na besedu v knihovně s panem Vítem Lucukem, do všech uvedených památek v sobotu 16. i v neděli 17. září. Zpoplatněno bude jízdné „Věžákem“.

pozvánka zdroj: mus

Autor: red., mus. - O. Hajduková, zdroj foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

Blues Alive 2022 II.

Blues Alive 2022 II.

Fotek: 28
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.