Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Letošní Klášterní hudební slavnosti lákají na hvězdné obsazení

16. května 2018 - 09:13

Zpět na seznam článků

Koná se již dvanáctý ročník

Letošní Klášterní hudební slavnosti lákají na hvězdné obsazení

Komorní filharmonie Pardubice zdroj foto: KHS

Mezinárodní hudební festival Klášterní hudební slavnosti se v letošním roce bude konat již po dvanácté. Festival se rozšiřuje o nová města a obce. O 1. do 17. července se v čtrnácti městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje uskuteční celkem šestnáct koncertů. Záštitu nad festivalem převzal šumperský starosta Zdeněk Brož. Také letos přijala patronát nad festivalem Jana Boušková, jedna z nejlepších harfistek světa.

Koncerty také proběhnou na zajímavých místech a v zajímavých prostorách. Mezi taková zajímavá místa koncertů patří nově např. Tančírna v Račím údolí na Javornicku, bývalý Augustiniánský klášter ve Šternberku, dřevěný kostel sv. Archanděla Michaela v Maršíkově nebo třeba zámek Konice. Mezi umělce, kteří přijali pozvání na festivalu vystoupit, můžeme s radostí jmenovat sopranistku Evu Urbanovou, harfistku Janu Bouškovou, houslistu Jaroslava Svěceného, flétnistu Jiřího Stivína, herečku Vandu Hybnerovou, soubor Musica Florea či muzikálovou zpěvačku Báru Basikovou.

V programu zazní také slavná díla světových i českých autorů, mezi jinými Stabat Mater A. Dvořáka, Čtvero ročních dob A. Vivaldiho nebo se můžete těšit na tematický španělský večer s flamencem a operou Carmen.

Koncerty se letos již tradičně budou konat v Šumperku (klášterní kostel), Jeseníku (Kongresový sál PLL), Krnově (Koncertní síň sv. Ducha), Karlově Studánce (hudební hala HL), Bludově (zámek), Králíkách (klášterní kostel na Hedeči), Loučné nad Desnou (kulturní dům), Velkých Losinách (Ruční papírna) a také v Rapotíně (velký sál KKC).

Nová místa festivalu pozvou do Bruntálu (zámek), Šternberku (bývalý Augustiniánský klášter), Račího údolí (Tančírna), Maršíkova (kostel sv. Archanděla Michaela) a Konice (zámek).           

Zahajovací koncert festivalu v neděli 1. července v klášterním kostele v Šumperku nabídne publiku jedno z nejzásadnějších děl A. Dvořáka – Stabat Mater. Ve skladbě pro orchestr sbor a čtyři sólisty se představí sopranistka LUCIE SILKENOVÁ, mezzosopranistka JANA HROCHOVÁ, tenorista JAROSLAV BŘEZINA a basista DANIEL KLÁNSKÝ. Pod taktovkou dirigenta MARKO IVANOVIČE dále vystoupí KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE a AKADEMICKÝ PĚVECKÝ SBOR ŽEROTÍN.           

Koncert v pondělí 2. července nás zavede na nové místo festivalu, kterým je zámek Konice. Jeden z nejtalentovanějších klavíristů MATYÁŠ NOVÁK pro své příznivce připravil program Koncert s překvapením. Do poslední chvíle diváci netuší, jaký bude program.

V úterý 3. července proběhne koncert také na novém festivalovém místě, v Tančírně v Račím údolí u Javorníka. Tento nedávno nově zrekonstruovaný prostor v lesích Rychlebských hor přivítá flétnistku ŽOFII VOKÁLKOVOU a harfistku ZBYŇKU ŠOLCOVOU v programu Hudba královen. Večerem zazní hudba žen skladatelek všech časových období uvedených v historických souvislostech.

Ve čtvrtek 5. července zavítá festival poprvé ve své historii do Maršíkova. Dřevěný kostelík sv. Archanděla Michaela je kulturní památkou s nádhernou akustikou. Na koncertě zde vystoupí koncertní mistr České filharmonie MIROSLAV VILÍMEC a akordeonistka JARMILA VLACHOVÁ. V programu zazní nejen skladby starých mistrů, ale také třeba hudba z filmu Schindlerův seznam.

Na koncertě v pátek 6. července vystoupí patronka festivalu, jedna z nejlepších světových harfistek JANA BOUŠKOVÁ. Na zámku v Bruntále, který se stává v letošním roce také novým místem festivalu, se zaposloucháme do ryze českého programu sestaveného z děl J. Suka, A. Dvořáka a B. Smetany. 

Festival dále pokračuje koncertem světoznámé české operní divy EVY URBANOVÉ v Jeseníku. V sobotu 7. července se v Kongresovém sále PLL můžeme zaposlouchat do árií z českých i světových oper. V programu nebudou chybět slavné árie kněžny Libuše ze stejnojmenné opery B. Smetany, árie „Měsíčku na nebi“ z opery Rusalka A. Dvořáka, těšit se můžeme i na árie z oper G. Verdiho či P. Mascagniho.

Do poutního kostela na Hedeči v Králíkách míří náš festival již tradičně mnoho let. V neděli 8. července zde vystoupí flétnista JIŘÍ STÍVÍN. Ve spolupráci s cembalistou a varhaníkem VÁCLAVEM UHLÍŘEM nabídnou program, který je věnován především skladatelům období baroka – Vivaldimu, Händelovi či Telemannovi.

Ruční papírna ve Velkých Losinách bude dějištěm koncertu v úterý  10. července. Vystoupí smyčcové duo v mezinárodním obsazení – česká violistka JITKA HOSPROVÁ a italský houslista MAURIZIO SCIARRETTA. Své nástroje rozezní ve skladbách J. S. Bacha či B. Martinů.

Následující dva koncerty uvedou na festivalu jednu z nejslavnějších skladeb světových pódií. Čtvero ročních dob italského skladatele A. Vivaldiho zazní v mimořádném provedení houslistky LUCIE SEDLÁKOVÉ HŮLOVÉ a souboru ENSEMBLE LUCIS. Po odmlce se koncerty festivalu vrací do Loučné nad Desnou, kde koncert proběhne ve středu 11. července v kulturním domě. Následující den ve čtvrtek 12. července nabídneme příznivcům možnost vychutnat si toto jedinečné dílo na nádvoří augustiniánského kláštera ve Šternberku.

Na pátek 13. července je připraven exkluzivní koncert zpěvačky BÁRY BASIKOVÉ na zámku v Bludově. Koncert nás provede muzikálem v komorním provedení pouze s klavírem. Součástí koncertu bude také zámecký raut s hlavní hvězdou večera.

Další koncert nás také již tradičně zavede do Karlovy Studánky. V hudební hale Horských lázní vystoupí v sobotu 14. července jeden z největších českých propagátorů klasické vážné hudby, houslista JAROSLAV SVĚCENÝ. Ve spolupráci s kytaristou MILOSLAVEM KLAUSEM nabídne svým příznivcům skladby houslových virtuózů různých epoch – Gragnani, Giuliani, Paganini a další.

V neděli 15. července se festival stěhuje do Krnova. V Koncertní síni sv. Ducha se představí vokální soubor ENSEMBLE FRIZZANTE a spolu s ním herečka VANDA HYBNEROVÁ. Program koncertu s názvem Poezie ve vokální hudbě nabídne vokální hudbu všech staletí a také básně autorů jako byli W. Shakespeare nebo R. M. Rilke.                         

Koncert ve velkém sále KKC v Rapotíně v pondělí 16. července nás zavede do Španělska.  Na koncertě s podtitulem ŠPANĚLSKÝ VEČER S CARMEN se představí česká mezzosopranistka EDITA ADLEROVÁ, která nás seznámí s nejznámějšími áriemi opery Carmen, a také soubor LA MAGIA DEL FLAMENCO. Tento soubor se specializuje právě na hudbu flamenca

Edita Adlerová zdroj foto: KHS

Závěrečný koncert v úterý 17. července v klášterním kostele v Šumperku nás přenese do baroka. BAROKNÍ NOC je název programu, který do Šumperka přiveze jedinečný soubor světového renomé, který se specializuje na hudbu tohoto období, soubor MUSICA FLOREA.

Musica-Florea zdroj foto: KHS

Vstupenky na koncerty bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích od 15. května. Na webových stránkách festivalu je online prodej.

Autor: red., R. Janků - KHS

Fotogalerie

Komorní filharmonie Pardubice         zdroj foto: KHS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.