Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

28.01.2022 - Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák -...

Počasí

28.01.2022 - Pátek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

29.01.2022 - Sobota

Teplota: 4 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Letošní kuriózní zásahy hasičů

30. prosince 2021 - 17:59

Zpět na seznam článků

U hašení asistoval krokodýl, záchrana psa i pandy

Letošní kuriózní zásahy hasičů

ilustrační snímek zdroj foto: archiv HZS OLK

Rok 2021 pomalu končí. A tak mohou hasiči bilancovat. Rozhodně byl plný zásahů obvyklých i neobvyklých, velkých i malých, náročných i snadných, složitých i jednoduchých. A mezi nimi se našlo pár kuriózních, na které hasiči v Olomouckém kraji jen tak nezapomenou.

U hašení požáru asistoval krokodýl

Při hašení zahradního domku narazila v březnu uničovská jednotka uvnitř objektu na schovaného krokodýla nilského. Mohutného více než třímetrového samce odchytli přivolaní odborníci. Při požáru v Klopině hasiči objevili krokodýla nilského.

požár - krokodýl zdroj foto: HZS OLK

Při průzkumu během hasebních prací v okolí budovy a zjišťování podrobností majitel sdělil veliteli zásahu, že se v hořící budově nachází krokodýl nilský. Jednalo se o živý třímetrový exemplář, který se volně pohyboval v přízemí objektu o velikosti zhruba pět krát čtyři metry. S ohledem na bezpečnost zasahujících hasičů byly přerušeny hasební práce. „Jelikož byl objekt silně zakouřený a nebyl znám stav a ani poloha zvířete, museli jsme zahradní domek nejprve odvětrat. K lokalizaci plaza jsme využili termokameru a část přízemí jsme vyklidili, aby se k němu dostali odborníci přivolaní k jeho odchytu,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Krokodýl byl za pomocí lan odborně odchycen a přemístěn do garáže domu. „Díky tomu, že jsme požár lokalizovali ještě před nalezením zvířete, mohly na místě čtyři jednotky po jeho odchytu dokončit hasební práce,“ dodala mluvčí. Hasiči rozebrali střešní konstrukci a pomocí termokamery odhalili skrytá ohniska. Příčinou požáru byla nedbalost a předběžná škoda byla odhadnuta na devadesít tisíc korun.

Záchrana pejska z hloubky, sklouzl do deset metrů hlubokého mezipatra.

záchrana psa zdroj foto: HZS OLK

Náročný, ale rovněž zajímavý zásah mají za sebou profesionální jednotky z Lipníka nad Bečvou a Přerova, včetně jejich specializované lezecké skupiny.

Cestou hovoru na linku 112 HZS Olomouckého kraje oznamovatel přiblížil, pro něj nelehkou situaci na místě. Pes při procházce v lomu v obci Výkleky sklouzl do nepřístupného mezipatra, naštěstí se nezranil. Hasiči se po vytvoření bezpečné přístupové cesty jištěnou kotevním bodem do místa slanili. Pejska pak transportoval lezec, tedy přesněji s asistencí společné cesty a poté jej předal jednotce z Lipníku na bezpečném pevném prostranství u hladiny.

Panda červená svým útěkem v ZOO Olomouc potrápila nejen zasahující hasiče.

záchrana pandy zdroj foto: HZS OLK

Prostřednictvím hovoru na linku 112 HZS Olomouckého kraje přijali hasiči ohlášení o útěku Pandy červené do jiné části v ZOO, tak nešikovně, že zůstala ve výšce zhruba dvanáct metrů a nechtělo se jí za nic zpět.

K místu vyrazila jednotka ze stanice Olomouc. Po důkladném průzkumu okolního terénu a diskuzi nad různými způsoby záchrany, bylo samozřejmostí prioritou hlavně bezpečí a nezranění „zvířecího uprchlíka“. Profesionální lezec z hasičské skupiny se k poplašenému zvířeti přiblížil, bohužel tento způsob záchrany se nejevil jako budoucí možný a úspěšný. Součástí záchranné strategie bylo prořezání několika menších stromů a odstranění a natažení záchytné, záchranné sítě.

Je nutností doplnit, že zmiňované Pandě se nikterak nechtělo zpátky na zem. K diskomfortu ve výšce ji po desítkách minut přesvědčila až nekončící různá přesvědčování, manipulace se stromem, či jiné nikterak drastické hasičské metody. Domýšlivému čtenáři jistě neunikne i zamyšlení jak v tomto kontextu vypomohla hasičská hadice, voda či jiné vybavení z „modromajákových“ vozidel u zásahu. Veškerou obranou snahu zvířátko naštěstí brzy vyhodnotilo v úlevě vrátit se zpět, tedy přesněji blíž k jednomu z hasičů, který ji zachytil do rukou a poté nezraněnou, bez známek větší ztráty energie předal ošetřovatelům v ZOO. Slovy zasahujícího velitele šlo o opravdu netradiční zážitek.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.