„Lidé se na nás mohou obrátit kdykoliv,“ říká ředitel šumperské městské policie
14. srpna 2019 - 16:46
ROZHOVOR a Jaroslavem Janderkou
Má za sebou více než dvacetiletou praxi v bezpečnostních složkách, nyní je v čele „černých šerifů“. Jaroslav Janderka se stal ředitelem Městské policie v Šumperku od 1. července. „Lidé se na nás mohou obrátit kdykoliv, když se setkají s protiprávní činností,“ říká.
Rozhovor vedla Soňa Singerová, tisková mluvčí Městského úřadu Šumperk.
Kde jste pracoval před nástupem do čela Městské policie v Šumperku, jaká je vaše zkušenost z oblasti ochrany obyvatel?
Jaroslav Janderka: První zkušenosti, co se týče bezpečnostních složek, jsem nabíral po škole v Praze, poté jsem nastoupil na obvodní oddělení Policie České republiky v Šumperku. Zde jsem prošel nejrůznějšími funkcemi od práce na ulici až po vyšetřovatele na kriminální policii. Zde jsem se setkal s nejrůznějšími delikty od krádeží až po drogovou problematiku a násilnou činnost. Vykonával jsem také funkci vedoucího Obvodního oddělení Policie České republiky v Hanušovicích. Takže zkušenosti v oblasti bezpečnosti určitě mám.
Jaké jsou vaše priority v nové funkci, na co se chcete zaměřit?
Jaroslav Janderka: Tou hlavní prioritou je určitě veřejný pořádek jako takový. Jsem přesvědčen, že Šumperk je dobré místo pro život, naše město je bezpečné. Víme o lokalitách, kde se zdržují problémové osoby, které zde požívají drogy či alkohol, a právě na tato místa, jako jsou například Sady 1. máje, se chceme zaměřit. Zdůrazňuji, že nechceme zakročovat proti osobám, které neporušují zákony. Pokud však pijí alkohol, dělají nepořádek a obtěžují návštěvníky parku, budeme se snažit je z těchto lokalit vytlačovat. Jsme připraveni jim znepříjemňovat život do té doby, dokud se nepřemístí do okrajových částí města. Chceme, aby se do parků mohly vydat maminky s dětmi za odpočinkem, aniž by byly obtěžovány například skupinami podnapilých bezdomovců. Dalším problematickým bodem je nesprávné parkování. Určitě ale mohu slíbit lidský přístup strážníků, kteří určitě nebudou pokutovat člověka, který přiveze například na polikliniku nemocného člověka. Chceme se zaměřit na ty, kteří bezdůvodně nerespektují dopravní značení a parkují tam, kde je to zakázáno. Většinou se tak děje z toho důvodu, že nejsou ochotni ujít o pár kroků dál.
Máte již představu, co by se mělo změnit?
Jaroslav Janderka: Hovořil jsem již s vedením města, že by bylo dobré změnit některé obecně závazné vyhlášky. Jde mi především o ty, které již nějakou dobu fungují, ale je třeba je upravit tak, aby odpovídaly potřebám současnosti. Mám na mysli především vyhlášky týkající se požívání alkoholu na veřejném prostranství či pravidla pro pohyb psů. Ve funkci jsem teprve od července, takže se zatím k dalším případným změnám ještě nemohu vyjádřit.
Jak jste spokojen s vašim týmem strážníků?
Jaroslav Janderka: V současné době máme dva nováčky, kteří se jeví velice dobře a jistě se stanou vítanou posilou našeho týmu, a doplní tak zkušené muže s dlouholetou praxí. Předpokládám, že od 1. října nastoupí třetí. Budu se určitě snažit o stmelení kolektivu. Nebude na škodu, když je všechny pozvu na nějakou společnou akci. Koneckonců to zde dříve bývalo pravidlem a myslím si, že to týmu prospěje.
V jakých případech mohou lidé obracet na městskou policii a co již naopak patří do „ranku“ Policie České republiky?
Jaroslav Janderka: Lidé se na nás mohou obrátit kdykoliv, když se setkají s protiprávní činností. Naši muži situaci vyhodnotí a buď zakročí sami, nebo přizvou kolegy z Policie České republiky. Nechceme po lidech, aby museli přemýšlet, zda zavolat strážníka nebo policistu, od toho tu jsme my a situaci vyhodnotíme. Denně řešíme desítky případů a oznámení. Zasahujeme u sousedských sporů, krádeží v prodejnách, v létě nás hodně zaměstnává rušení nočního klidu, mám na mysli hluk, který dělají hosté v restauracích nebo při odchodu z restaurací. Někdy jsou to ale opravdu drobnosti, které by si mohli lidé vyřešit sami i bez naší asistence, jako byl například požadavek na odstranění přejetého ježka nebo na uklizení rozházených odpadků.
Jak vnímáte spolupráci s vedením města?
Jaroslav Janderka: Tato spolupráce je opravdu nad mé očekávání. Když jsem působil u policie, byl jsem zvyklý poslouchat rozkazy nadřízených. Vedení radnice, pan starosta Tomáš Spurný a radní pověřený vedením městské policie Michael Kohajda, má přesné představy, vyslechnou si i můj názor na věc, vždy ale najdeme společnou řeč, nechybí ani lidský přístup.
Autor: red., S. Singerová
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.