Lucie Hošková v ROZHOVORU přibližuje, kdo může získat ocenění Regionální potravina
08. srpna 2016 - 07:44
Zářijové trhy budou ve znamení burčáku
Šumperk - FT srpen 2016 foto: sumpersko.net
Začátek Hlavní třídy v pátek 5. srpna tradičně obsadily stánky, které byly určeny pro Farmářské trhy. V Šumperku se pořádají již šestým rokem. Potraviny přímo od farmářů a pěstitelů si již našly své stálé zákazníky. Do konce letošního roku zůstávají již jen dva termíny – zářijový a říjnový.
Srpnové farmářské trhy byly spojeny s prezentací a ochutnávkou Regionální potraviny. Která měla u návštěvníků největší úspěch.
Lucie Hošková: Ochutnávka výrobků oceněných značkou Regionální potravina má u návštěvníků jako vždy veliký úspěch. Na stánku lze výrobek ochutnat, hostesky pak zodpoví případné dotazy. Přichystány jsou i propagační materiály a letáčky s informacemi o oceněném výrobku a o výrobci, na zadní straně poté informace o soutěži. Ochutnávka vítězných potravin v Šumperku je účelně na Farmářských trzích, a to z toho důvodu, že některé oceněné výrobky zde lze koupit přímo u stánku výrobce. Ochutnávka je pak pouze motivací. Výrobci, kteří získali ocenění Regionální potravina v době ochutnávky mají k dispozici stánek zdarma. Tito výrobci na trhy jezdí pravidelně.
FOTOREPORTÁŽ: Srpnové Farmářské trhy v Šumperku
Kolik času zabere příprava takové ochutnávkové akce a kolik lidí se na tom podílí?
Lucie Hošková: Příprava ochutnávky skutečně zabere mnoho času. Rozpočet a termíny ochutnávek se chystají již do projektu na konci roku, samotná příprava jedné ochutnávky pak pomalu týden. Začíná se inzercí a PR články, poté následuje fáze kdy je nutné výrobky svézt. Jsou skutečně rozesety po celém kraji - jezdí se do Hustopečí nad Bečvou i do Jeseníku, svoz výrobků trvá třeba i dva dny. Dále je třeba nachystat informační značení, dostatečný počet propagačních materiálů a letáčků a v neposlední řadě také spotřební materiál (kelímky a tácky) a další. Prezentace oceněných výrobků je náročná - časově i finančně, nicméně je to jedna z aktivit, jíž se Ministerstvo zemědělství snaží pomoci malým regionálním výrobcům prosadit se na trhu. Letos probíhá již sedmý ročník soutěže.
Jak náročný proces musí pěstitel/výrobce/ podstoupit, než získá značku Regionální potravina?
Lucie Hošková: Soutěž Regionální potravina se vyhlašuje vždy 1x ročně a to ve všech třinácti krajích České republiky. Přihlásit se do ní mohou zemědělské a potravinářské podniky, které zaměstnávají do 250 zaměstnanců. Přihlášený výrobek musí splnit podmínku, kdy 70 procent surovin daného výrobku pochází z daného kraje, sto procent surovin výrobku je z české produkce. Výrobek musí být určený ke konzumaci konečnému spotřebiteli. Přihlášený výrobek se zařadí do jedné z devíti kategorií. V každé kategorii pak odborná porota vybere jeden vítězný výrobek s nejvyšším dosaženým počtem bodů. Hodnocení není veřejné, každý v komisi má hodnotící protokoly, do nichž zaznamenává body k danému výrobku. Hodnotí se chuť, vzhled a především vazba výrobku k danému k regionu. Vítězný výrobek pak získá značku Regionální potravina na čtyři roky, může se zdarma účastnit řady akcí po celém regionu i mimo něj, dostane prezentační materiály, katalogy a letáčky se svým výrobkem a mnoho dalšího.
Stalo se již, že značka musela být kvůli zhoršené kvalitě odejmuta?
Lucie Hošková: Značka Regionální potravina je také závazkem pro výrobce, že bude po celou dobu platnosti značky pro jeho výrobek dodržovat stejnou kvalitu výrobku a stejné složení. Toto kontrolují příslušné inspektoráty – ať už se jedná o Státní veterinární správu nebo Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Zatím se v našem kraji nestalo, že by byla značka odejmuta z důvodu nedodržení kvality, odebrány však byly dva certifikáty. Výrobce který zanikl a u výrobku, kde byla změna dodavatele suroviny.
V páteční nabídce se objevily nové produkty, jaký byl zájem kupujících?
Lucie Hošková: Úplně poprvé na Farmářských trzích v Šumperku nebyl nikdo. Po dvou letech se vrátil na trhy Pandrhola – řeznictví a uzenářství, který se nešťastně pokoušel roztopit udírnu. Nicméně vlivem špatného zapojení se během hodiny na trhu udělal mrak štiplavého dýmu, proto jsme jej požádali, zda by udírnu nemohl odpojit. Zbytek trhu pak prodával bez udírny.
Podruhé se na trzích představila paní Severová z Uničova, která šije dětské hračky a maňásky, podruhé přijel prodávat svůj med pan Žák z Chromče.
Farmářské trhy v Šumperku pomalu vstupují do závěru. Jaké novinky chystáte na poslední dva termíny?
Lucie Hošková: Zářijové trhy budou jako obvykle ve znamení burčáku, pozdního ovoce a zeleniny, těšit se můžeme třeba i na kulinářské speciality žáků ze střední školy SŠ gastronomie a farmářství Jeseník a další.
Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.