Maker Faire – světový festival kutilů, inovátorů a vynálezců
20. září 2021 - 13:49
Můžete navštívit v Pevnosti poznání
ilustrační snímek zdroj foto: upol
Populární festival Maker Faire se letos poprvé uskuteční 2. října v olomoucké Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP). Program je připraven pro rodiny s dětmi, studenty i odborníky. Maker Faire je přehlídka plná workshopů, otevřených dílen, interaktivních instalací a aktivit. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé i vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři, tedy kutilové, inovátoři, vynálezci, ale také nadšenci.
Festival propojuje amatérské tvůrce se světem profesionálů, stejně jako tradiční řemesla s moderními technologiemi, uměním a vědou. Je určen všem, které baví tvořit, poznávat a učit se novým dovednostem. „Spojujeme inovátory a tvůrce, kteří mají chuť se dělit o svoje nápady, zkušenosti a nadšení. Tvoříme komunitu a motivujeme makery k tomu, aby se třeba nebáli své garážové projekty uvést na trh. Návštěvníkům zase dáváme nahlédnout pod pokličku technologií a ukazujeme, kde a jak lze tvořit a bádat. Že je o tato témata zájem, cítíme jak ze strany návštěvníků, tak ze strany makerů a vystavovatelů, a proto Maker Faire organizujeme již v sedmi městech po celé ČR,“ říká jedna z organizátorek Anna Nebeská.
Tým Pevnosti poznání se k akci připojí také a kromě poskytnutí zázemí doplní program svými aktivitami. Zájemci se mohou zúčastnit například workshopu Termokamery, kde si vyzkouší pokusy s tepelnou vodivostí různých materiálů.
V kreativní dílně si mohou také vyrobit optické hračky, které dovedou rozpohybovat obraz. V den festivalu bude do interaktivního centra jednotné zvýhodněné vstupné 85 korun za osobu. „Prostřednictvím vzdělávacích a popularizačních aktivit se snažíme vzbuzovat zájem o přírodní vědy nebo techniku a tyto vědní disciplíny vzájemně propojovat. Určitou výzvou je propojování této oblasti s uměním a humanitními obory. Festival Maker Faire tak představuje jedinečnou příležitost, jak širokou veřejnost vtáhnout do světa, kde se stírají rozdíly mezi technikou a uměním, a nabídnout jim prostor k projevení jejich kreativity,“ doplňuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.
Během první říjnové soboty se v science centru představí okolo třiceti makerů a projektů, mj. RC dakarské kamiony z 3D tiskárny, projekty studentů Univerzity Palackého, technologické vychytávky Honeywell Aerospace či rukodělná výroba.
Na své si přijdou nadšenci do robotiky a designu. Do programu se zapojí umělecké školy i dílny. „Naučíte se upcyklovat plast a vyrobit si nejen z něj, ale i z dalších netradičních materiálů třeba peněženku. Dozvíte se také, jak si vyrobit domácí kosmetiku či jak funguje skutečný proudový motor letadel,“ upřesňuje Anna Nebeská.
Tvořivé dílny a workshopy – např. výrobu vodních raket – doplní science show Pevnosti poznání, netradiční interaktivní instalace mj. v podobě řízené vichřice či patnáctimetrové dráhy Nerdy Derby z dílny PrusaLab.
Autor: red., E. Havrlant
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.