Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Malíř František Kupka na pamětní minci

22. září 2021 - 09:39

Zpět na seznam článků

Předposlední stříbrná dvousetkorunou ČNB v tomto roce

Malíř František Kupka na pamětní minci

pamětní mince zdroj: FB ČNB

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150 let od narození malíře Františka Kupky. Mince je v prodeji od středy 22. září.

František Kupka je ikonou českého abstraktního malířství. Narodil se 23. září 1871 v Opočně. V nedaleké Dobrušce se nejprve vyučil sedlářem, u tohoto řemesla však dlouho nezůstal. Vzhledem ke svému malířskému talentu ho vyměnil za studia umění v Praze, následně ve Vídni a nakonec v Paříži. Právě Francie se stala místem, kde dlouhá léta žil, tvořil, vyučoval a v roce 1957 také zemřel. To, že je Kupka jedním z našich nejvýznamnějších abstraktních malířů, dokazují i rekordní ceny řady jeho obrazů. Ten nejdražší, Tryskání II z 20. let 20. století, byl prodán za cenu vyšší než 230 milionů korun.

Pamětní dvousetkoruna, která připomíná výročí 150 let od Kupkova narození, je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. ČNB ji vydává ve dvojím provedení – v běžném (standard) a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5, 6 tisíc kusů, dalších 10,9 tisíc kusů pak má špičkovou kvalitu, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.

Podobu mince navrhl Adam Alva Fejfar, který propojil lícní i rubovou stranu kompozicí dílčích motivů z děl Františka Kupky. Na rubové straně je pak kompozice doplněna o Kupkův portrét. Minci vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. „Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH,“ uvedla tisková mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Autor: red., Markéta Fišerová - ČNB

Fotogalerie

pamětní mince              zdroj: FB ČNB

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.