Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Charitativní zápas v rámci Memoriálu Marka Tisoně

03.02.2023 - Charitativní zápas v rámci Memoriálu Marka Tisoně -...

Počasí

03.02.2023 - Pátek

Teplota: 3 / -1 - Sníh

04.02.2023 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Malíř Michal Ožibko vystavuje na pravnické fakultě

22. prosince 2022 - 09:15

Zpět na seznam článků

Výstava je k vidění v předsálí auly v budově B

Malíř Michal Ožibko vystavuje na pravnické fakultě

Malíř Michal Ožibko vystavuje na pravnické fakultě zdroj foto: upol - E. Hrudníková

Jak vhodně propojit veřejný prostor, veřejnou instituci s uměním, dokazuje právnická fakulta. Stěny předsálí v jedné z jejich budov obsadily tři velkoformátové abstraktní obrazy Michala Ožibka, českého malíře, oceňovaného i v zahraničí. Obří plátna budou na fakultě vystavena minimálně do konce akademického roku.

Tři vystavená plátna nazvaná Přechodová fáze pohybu (290 x 400 cm), Detekce prostupování (290 x 400 cm) a Polyparafin (290 x 270 cm) jsou součástí cyklu šesti obrazů, na kterém Michal Ožibko pracoval v letech 2019-2021. „Když jsem obrazy dokončil, věděl jsem, že je chci někde vystavit. Už byly k vidění v galerii v Šumperku, kde mám ateliér. Od té doby jsem s přáteli řešil, kam je umístit, aby plnily svou funkci. Obraz má být viděn, ideálně ve veřejném prostoru. Ale vzhledem k velikosti pláten je těch příhodných prostor velmi málo,“ řekl Michal Ožibko.

Prosincovou vernisáž zahájila Barbora Kundračíková. „Myslím si, že pokud někdo Michala znáte, tak jej znáte jako radikálního realistu. Vystavené abstrakce jsou poměrně kontrastní záležitost. Je to velice osobní cyklus, současně je ale otevřený divákům. A o to jde, hledat v obrazech vlastní interpretaci. Doufám, že dobrodružství vizuality bude motivovat i studenty práv a bude je bavit chodit kolem obrazů,“ otevřela výstavu kurátorka.

„Snažil jsem se při práci na obrazech dostat ze sebe maximum. Nicméně netrvám na tom, že by vám moje maximum mělo stačit. Klidně mé dílo odmítněte,“ řekl hostům vernisáže Michal Ožibko. Nepopírá, že velikost děl je pro něj důležitá. „Je rozdíl stát před obrazem a uvnitř obrazu. Můj formát, tím že přesahuje lidské měřítko, dovolí divákům a kolemjdoucím vstupovat do obrazu. Hlavně to nesmí být nuda.“

Tři obří akryly na plátně budou vystaveny v budově B, v předsálí auly, minimálně do konce akademického roku.

Michal Ožibko (1981, Šumperk) Je absolventem ateliéru klasických malířských technik Akademie výtvarných umění v Praze. Je jedním z mála českých malířů-hyperrealistů, oceňovaných také v zahraničí. Abstrakci chápe jako přirozenou protiváhu dokonale popisné figurální malby.

Autor: red., E. Havrlant, E. Hrudníková zdroj foto: upo - E. Hrudníková

Fotogalerie

Malíř Michal Ožibko vystavuje na pravnické fakultě  zdroj foto: upol - E. Hrudníková
Malíř Michal Ožibko vystavuje na pravnické fakultě  zdroj foto: upol - E. Hrudníková
Malíř Michal Ožibko vystavuje na pravnické fakultě  zdroj foto: upol - E. Hrudníková

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.