Málo personálu na letišti?
29. června 2022 - 10:13
Co dělat při zrušení nebo zpoždění letu
ilustrační snímek zdroj foto: ESC
Při odletech Čechů na dovolenou o prvním prázdninovém víkendu se některá evropská letiště budou nadále potýkat s postcovidovým nedostatkem personálu.
Proto je dobré vědět, jaká mají cestující práva při případném zpoždění nebo rušení letů, a také v případě poškození nebo nedoručení zavazadel. “Pokud je let významně zpožděn nebo zrušen, mají lidé odlétajících z letišť v EU právo si vybrat, zda budou pokračovat v cestě, tedy počkají na náhradní nebo zpožděný spoj, nebo odstoupí od smlouvy a nechají si vrátit peníze. Pokud počkají, má operující dopravce povinnost se o ně postarat, tedy nabídnout jim bezplatně občerstvení a v případě potřeby i ubytování po dobu nezbytně nutnou,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra Česko.
Pokud je zrušení letu nebo několikahodinové zpoždění způsobené vinou na straně dopravce, může mít cestující právo na náhradu škody ve výši 250 až 600 eur v závislosti na vzdálenosti letu. „To se netýká případů, kdy je důvodem například nedostatek personálu, stávka, písečná bouře a podobně, pak takové právo nevzniká,“ upozorňuje Ondřej Tichota.
ESC bezplatně pomáhá řešit spory s podnikateli, a tedy i leteckými dopravci, z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie. Jednomu Čechovi centrum pomohlo získat zpět dvanáct tisíc korun, které nehodlal jeden evropský dopravce vrátit poté, co byl let zrušen v době opatření proti šíření koronaviru. Jindy pomohlo skupině dvanácti Čechů získat náhradu škody ve výši 400 eur na cestujícího, tedy celkem v přepočtu téměř 120 tisíc korun. „V případě poškozených, zpožděných a ztracených zavazadel je vhodné nechat si přímo na letišti vystavit potvrzení a náhradu případné skutečně vzniklé škody pak ve lhůtě sedm dnů písemně požadovat u dopravce operujícího daný let,“ podotýká Ondřej Tichota z ESC.
Může jít například o proplacení nákupu hygienických potřeb a oblečení nutného pro samotný pobyt v dané destinaci, nebo o škodu na poškozeném kufru. U věcí ztracených spolu se zavazadlem je zpravidla potřeba mít v ruce účtenky, na jejichž základě má dojít k proplacení náhrady škody. Náhrada může dosáhnout až ca 35 tisíc korun.
ESC Česko působí při České obchodní inspekci a je členem sítě Evropských spotřebitelských center, která pomáhá spotřebitelům řešit přeshraniční spory v Evropě. Jeho úspěšnost při mimosoudním řešení sporů Čechů se zahraničními obchodníky dosáhla loni 72 procent.
Autor: red., O. Tichota
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.