Úterý 20. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

20.02.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

Maminky hovoří o porodu v Nemocnici Šumperk

13. června 2016 - 12:53

Zpět na seznam článků

Vedoucí porodní asistentka Anna Holinková provází oddělením

Maminky hovoří o porodu v Nemocnici Šumperk

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Počty budoucích maminek, které si zvolí přivést své dítě na svět v šumperské porodnici, stoupají. Ženy sem přivádí rozhodnutí porodit nejen v hezkém prostředí, ale zejména vstřícnost místního personálu.

Gynekologicko porodnické oddělení se v areálu nemocnice nachází ve třetím patře pavilonu A. Zdejší příjemná žlutá barva stěn dokresluje celkově útulně laděný interiér celého patra. Chodby i jednotlivé pokoje jsou vybaveny co nejcivilněji působícím nábytkem a vzhled až domácky laděného prostředí, podtrhují pečlivě vybrané a barevně sladěné doplňky.

FOTOREPORTÁŽ: Porodnice Šumperk

Nastávající maminky sem přijíždí rodit nejen ze Šumperska, ale i ze širšího okolí. „Protože jsme menší porodnicí, narodí se u nás ročně necelá tisícovka dětí. Porodnost má ale vzestupnou tendenci. Například v loni tady přišlo na svět o třiatřicet dětí více než v roce předchozím,“ říká vedoucí porodní asistentka Nemocnice Šumperk Anna Holinková.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Ve zdravotnictví pracuje více než dvacet let. „Jsem porodní asistentka a mým působištěm byla vždy porodnice. Po návratu z mateřské dovolené jsem pracovala jako instrumentářka na gynekologicko-porodnickém operačním sále a před více než patnácti lety jsem nastoupila do této porodnice na porodní sál, jako porodní asistentka,“ vzpomíná usměvavá sestřička.

Bc.Anna Holinková Vedoucí porodní asistentka Porodnické oddělení Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

Kdy jste se rozhodla pro práci na porodnici?

Anna Holinková: Obor porodní asistentka mne lákal už od maturity na střední škole.  Byl to obor, jehož historie sahá až do Starého Egypta. Jako studentce mi praxe přišla nesmírně zajímavá, samostatná, ale také velmi zodpovědná. Před pětadvaceti lety bylo toto studium ukončeno další maturitní zkouškou, kterou jsem absolvovala. Pak následovala léta praxe a další specializační studium v Brně zakončené odbornou zkouškou. Před několika lety jsem úspěšně zakončila bakalářské studium porodní asistence na FZV UP  v Olomouci, ale mám pocit, že v tomto oboru se musíte učit celý život.

Která příhoda z porodnice patří mezi ty, na které nikdy nezapomenete? 

Anna Holinková: Příhodu, která by byla něčím výjimečná, či zajímavá opravdu nemám. I v dnešní době se tu a tam stane, že rodiče očekávají holčičku, nebo chlapečka, a ono je to právě naopak. Obdivuji odvahu, statečnost tatínků u porodu, které tu vždy velmi rádi vidíme a vítáme. Ale z mé dosavadní praxe musím říct, že vždy jsem byla nejšťastnější, když se porod povedl, a před mými zraky byli šťastní novopečení rodiče se zdravým děťátkem. Nyní pracuji na porodnici již spíše v manažerské pozici, avšak musím říci, že ta energie a radost z dobře odvedeného porodu mi mnohdy opravdu chybí.

Jaký je Váš vzkaz pro nastávající rodičky?

Anna Holinková: Porod je přirozený děj a je potřeba k němu i takto přistupovat. Na druhou stranu, žijeme v 21. století a všichni chceme mít zdravé, chytré děti. Proto ženy dnes rodí v porodnici, aby se mnoha komplikacím zamezilo, nebo předešlo úplně. Všem nastávajícím maminkám přeji zdravé, nekomplikované těhotenství a bezproblémový porod, třeba u nás – v naší porodnici Smějící seV tom, že jsou zařízením s domáckým prostředím porodním, vidím hlavní přednost, stejně jako nastávající maminky. Můžeme si dovolit ke každé z nich velmi osobní přístup, což je pro ženy v tak výjimečné a mimořádně citlivé události, kterou je porod, velmi důležité. V naší porodnici klademe velký důraz na vstřícnost a komunikaci s budoucími maminkami.

Bezprostředně po porodu jsme oslovili tři páry, které si zvolily porodnici v Šumperku.

První pár – maminka Hana

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Máte za sebou porod zdravého chlapečka. Jak jste byla spokojená s přístupem v porodnici a jak Vám vyhovovalo prostředí?

Maminka Hana: S přístupem všech sestřiček i doktorů jsem byla velmi spokojená. Sestřičky byly po celou dobu mého pobytu v porodnici ochotné mi se vším pomoci a poradit. Doktoři mě vždy informovali o mém zdravotním stavu i zdravotním stavu miminka. Prostředí bylo vyhovující.

Máte zájem naším prostřednictvím něco vzkázat natávajícím maminkám?

Maminka Hana: Šumperskou porodnici mohu doporučit.

Kdo vybíral jméno?

Tatínek: Jméno jsme vybírali společně.

Můžete popsat své pocity, když jste uviděl syna? Jaké to bylo, když jste ho držel poprvé v náručí. Na co jste si v tu chvíli vzpomenul?

Tatínek: Napadlo mě, že krásnějšího človíčka jsem ještě neviděl. Tak dlouho jsme na něco čekali a je konečně tady.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Druhý pár (rodiče měli k dispozici nadstandartní pokoj)

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

 

Můžete s odstupem zhodnotit samovolný porod?

Maminka: Během porodu o mě bylo postaráno od začátku až do konce na výbornou. Celou dobu jsem byla informována o průběhu porodu a krocích, které budou následovat. Jednání bylo profesionální.

Byla jste spokojena s přístupem lékařů a sester?

Maminka: Byla jsem velmi spokojena s lékaři a sestrami porodnického oddělení. Cením si jejich péče, vstřícnosti, a klidu.

Jak na Vás působilo prostředí?

Maminka: Měla jsem výhodu ubytování na nadstandartním pokoji, kde jsme měli všichni tři soukromí. Pokoj byl v příjemných barvách, pěkně vybavený, klidné prostředí.

Jak jste si užili první noc na pokoji s nově narozeným miminkem?

Oba rodiče: Noc proběhla v klidu. Byli jsme unaveni (smajlík), ale spokojeni a šťastni.

Třetí pár (maminka Alžběta)

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Můžete s odstupem zhodnotit samovolný porod?

Maminka: Upřímně by to chtělo trochu větší odstup. Ale jinak to za to samozřejmě stálo a jsem moc ráda, že vše dobře dopadlo a nemuselo k císařskému řezu dojít.

Byla jste spokojena s přístupem lékařů, porodních asistentek a sester?

Maminka: Moc! Všechno mi dopodrobna vysvětlovali, měli trpělivost na moje otázky, a že jich nebylo málo! A vůbec byli moc ochotní a ohleduplní.

Jak na Vás působilo prostředí?

Maminka: Cítili jsme se tam i s nastávajícím tatínkem moc fajn, i když uznávám, že pak nám to bylo celkem jednoMrkající

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Pěknou atmosféru sice především vytváří lidé, naše zdejší prostředí, které se může pochlubit nadstandardním přístrojovým vybavením, za nimi nezaostává. „Snažíme se, aby se u nás budoucí i novopečené maminky cítily jako doma. Proto jsou naše porodní sály vybaveny nejen nejmodernějšími přístroji a úlevovými rehabilitačními pomůckami, ale i záclonami, polštáři a květinami,“ vyzdvihla Anna Holinková.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Mimořádnou otevřenost k širší veřejnosti prokázala porodnice již v minulosti, když jako jedna z prvních v republice založila vlastní Facebookové stránky.

Nemocnice tvoří předporodní aktivity, například kurzy pro budoucí rodiče, které zahrnují speciální přednáškové bloky na různá témata i prohlídky porodnice. V jejich rámci se mohou účastníci zeptat na cokoliv, co je okolo těhotenství, porodu a šestinedělí zajímá. „Přednášky jsou koncipovány tak, abychom nastávajícím rodičům, co nejvíce zpřehlednili a ulehčili nové období, které je čeká. Kromě nich také nabízíme ve spolupráci s rehabilitačním oddělením kurzy plavání a cvičení,“ přiblížuje vrchní a dodává, že porodnický personál také může případně pomoci při sestavování porodního plánu.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Vlastní porod, tady není bezpodmínečně vázán povinnou registrací. „Nastávající maminky se nemusí stresovat zápisem, ale je vhodné, když se objednají na takzvané předepsání porodní dokumentace, která tak bude připravena, až přijdou k porodu.  S tímto úkonem vždy spojujeme i prohlídku porodních sálů a seznámení se s chodem oddělení. Podle našich dlouholetých zkušeností, to velmi přispívá ke zklidnění a navození přátelského atmosféry mezi porodnicí a budoucí rodičkou. Maminky jsou potom při příchodu do porodnice mnohem klidnější, protože už prostředí znají a není jim cizí,“ vysvětlila.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Porodnické oddělení má celkem tři porodní sály. Kromě porodního lůžka, má každý z nich pohodlné křeslo, úlevové pomůcky jakými jsou ribstole, rehabilitační míč nebo porodní vak.  „Každý porodní box má koupelnu se sprchovým koutem, kde maminky mohou trávit celou první dobu porodní. Když se pak pohupují ve sprše na gymnastickém míči, pomáhá to nejen k jejich uvolnění, ale i k rychlejšímu postupu hlavičky miminka,“ vysvětluje vedoucí porodní asistentka. Místní personál je také zvyklý zacházet s porodními plány, stejně jako spolupracovat s rodinnými příslušníky, eventuálně s dulou. Ženu může u porodu doprovázet z kapacitních důvodů jen jedna osoba, například otec, který je tady zdarma.

Při porodech se k zmírnění bolestí používají nejen analgetika nebo epidurální anestezie, ale v nabídce jsou i nefarmakologické metody.  „Na porodním sále využíváme kromě již zmíněné hydroterapie také aroma nebo muzikoterapii, uvolňující masáže.  Mezi speciální zvyklosti u nás patří jednoznačně porod na porodním vaku,“ prozradila Holinková s tím, že jinak jsou oblíbené i jiné polohy k porodu, například v podřepu, nebo jako v křesle. Naprostou samozřejmostí je poporodní bonding a to nejen na porodním, ale i na operačním sále, kdy může být u císařského řezu přítomen i doprovod rodičky.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Celé patro oddělení prošlo nedávnou rekonstrukcí, takže dnes maminkám poskytuje i po porodu mimořádně hezky vybavené pokoje s polohovatelnými postelemi. Na všech se praktikuje systém rooming-in a jsou vybaveny zázemím pro koupání dítěte. „Kromě šesti trojlůžkových porodnice také nabízí čtyři nadstandardní pokoje s takovým vybavením, že díky kterému tady s maminkou a novorozenětem může bezplatně zůstat i tatínek nebo jiná blízká osoba,“ řekla Holinková.

Porodnice Šumperk foto: sumpersko.net

Novorozenecké oddělení je nedílnou součástí porodnice, která již několik let dodržuje deset kroků k úspěšnému kojení a je držitelkou titulu Baby Friendly Hospital. „Poskytujeme komplexní péči o novorozence, a zároveň máme i statut intermediárního neonatologického centra s možností intenzivní péče o nezralé děti od 33. týdne,“ uzavírá rozhovor vrchní sestra.

Autor: red., H. Szotkowská, S. Adoltová, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Porodnice Šumperk             foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Podnapilý řidič najel do zaparkovaného auta

Podnapilý řidič najel do zaparkovaného auta

Předběžná škoda je v desítkách tisíc korun

PODNIKÁNÍ NA ZKOUŠKU

PODNIKÁNÍ NA ZKOUŠKU

V rámci projektu „Lepší život na šumperském venkovu“

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.