Mariánský sloup v Zábřeze letos slaví tři sta let
14. prosince 2013 - 13:31
Po doplnění sošky sv.Rozálie je opět kompletní
Mariánský sloup v Zábřeze foto:archiv
Zábřežský morový sloup si připomenul tři sta let. Při této příležitosti byla do niky ve sloupu doplněna dřevěná soška sv. Rozálie, kterou v neděli 8.prosince požehnal zábřežský děkan P. František Eliáš. Ta původní byla odcizena kolem roku 1989. Sloup je tak opět svou výzdobou kompletní.
Stavba byla realizována v roce 1713 podle návrhu olomouckého architekta a sochaře Václava Rendera dílnou sochaře a kameníka Jana Sturmera. „Zábřežský morový sloup je slohově nejčistší barokní stavbou v Zábřeze, z dílny jeho tvůrce kamenického mistra a císařského privilegovaného architekta Václava Rendela pochází taktéž sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, památka UNESCO. Raritou je umístění sladovnického cechovního znaku na jeho dříku i přesto, že v Zábřeze tento cech nepůsobil. Bylo to dáno osobou donátora, kterým byl panský sládek Josef Počta“ uvedl k památce stojící na zábřežském Masarykovém náměstí starosta města František John.
Mariánský barokní sloup z maletínského pískovce je významnou dominantou dnešního Masarykova náměstí. Na čtyřech rozích kamenné balustrády stojí na pilířcích sochy světců–sv.Rocha, sv.Jana Nepomuckého, sv.Floriána a sv.Šebestiána. Sochy jsou statické, se značnou disproporcí mezi horní a dolní částí postavy. Patron proti ohni sv.Florián je vyobrazen ve vojenském oděvu s přilbicí zdobenou pery,v pravé ruce drží putýnku s vodou, kterou hasí hořící dům. Morový patron sv.Roch je vyobrazen s knihou a dnes již chybějící palmovou ratolestí. Mučedník sv.Šebestián je spodobněn jako mladý muž přivázaný ke stromu a prostřílený šípy. Svatý Jan Nepomucký je zobrazen jako kněz v barokním kněžském šatě s biretem na hlavě, který drží v obou rukou kříž.Ve středu zahrádky se tyčí vysoký sloup zakončený sochou Panny Marie.
Masivní hranolovitý podstavec je dvakrát odstupňovaný, přechod je zvýrazněn širokou lištou. Ve spodní části podstavce je vytesána hluboká nika uzavřená kovanou mřížkou a nad ní je vročení 1713.
V nice byla umístěna plastika ležící postavy sv. Rozálie, která je patronkou proti moru. Soška byla kolem roku 1989 odcizena.
Horní stupeň podstavce je z průčelí zdoben reliéfem Zvěstování Páně, po bocích diamantovými motivy a ze zadní strany v kartuši umístěným znakem sladovnického cechu s nápisem CARL JOSEPH. Vysoký dřík sloupu zdobí v kartuši nahoře ukončené korunou reliéf monogramu jména Maria a nad ní v podobné kartuši reliéf Nejsvětější Trojice. Hlavici sloupu zakončenou zprohýbanou římsou zdobí rostoucí akantové listy, ve čtyřech rozích okřídlené hlavičky andílků a mezi nimi jablka. Panna Maria stojící na zeměkouli má pod nohama půlměsíc, jednou nohou stojí na hlavě hadovi, který obtáčí zeměkouli a drží v tlamě jablko.
Socha sepjatýma rukama a vroucím pohledem k nebi vyjadřuje hlubokou zbožnost. Při restaurování byly na horní ploše sloupové hlavice objeveny signatury FAB a menším písmem CV a PC.
Autor: red.,L.Mahdalová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.