Masopustní tradice v Postřelmůvku
23. ledna 2023 - 18:21
Spojovací článek všech generací více než šedesát let
Masopustní tradice v Postřelmůvku zdroj foto: archiv obce
Masopustní tradice v Postřelmůvku je již více než šedesát let kořením života. Dle pramenů a vzpomínek starousedlíků je počátek této tradice v dnešní podobě datován až k roku 1957. Jde o výrazný projev lidové tradice sestávající ze složitého komplexu obyčejů, které se dlouhodobě začlenily do společenského a kulturního života v obci. Původní nositel masopustních obyčejů chasa, mládenci odvedenci, omladina, je v Postřelmůvku po mnoho desetiletí nahrazena spolkem dobrovolných hasičů.
Ostatkový víkend započne sobotním Hasičským plesem, v letošním roce připadá na 4. února.
Celý masopustní zvyk je pak soustředěn do jednoho dne, následujícího po plesu, a to v neděli 5. února, kdy se koná průvod masek po vesnici. V patnáct hodin vychází průvod ze statku č. p. 25 od Hrochů (Filepů), kde se všichni účastníci průvodu scházejí již dlouho před jeho začátkem. Tradicí je zde pohoštění jako jsou koláče, koblihy, cukrovinky a chybět nesmí samozřejmě ani alkohol, a to zejména v těch letech, kdy je toto období přelomu ledna a února, protkáno mrazem. V čele průvodu nese starosta hasičského spolku „palaš“, za ním velitel hasičů nese „ferulu“. V posledních letech tito bývají v čele průvodu nahrazováni nejčastěji dvěma jezdci na koních. Starosta i velitel hasičů jsou doprovázeni „hanačkami“, děvčaty v krojích a za nimi jdou pak ostatní hasiči v uniformách. Kočár tažený koňmi veze soudce a písaře. Za nimi kráčí hudba hrající do pochodu a kostýmové postavy „maškary“: drábové, doktor a kat. Drábové nesou lavici, na které jsou toho nedělního večera vypláceni „delikventi“.
Na konec průvodu se postupně přidávají přihlížející občané obce i návštěvníci z okolních i dalekých obcí a měst přijíždějící ten víkend za svými příbuznými a přáteli v Postřelmůvku. Hudba hraje v průvodu do kroku, za veselého jásání a volání průvod projde vesnicí až na horní konec, kde se otáčí a jde zpět k Lidovému domu.
V sále je už předem obsazeno každé volné místo a návštěvníci čekají na příchod masopustního průvodu. Starosta hasičů s „palašem“, velitel s „ferulí“, „hanačky“ a ostatní účastníci v kostýmech obejdou třikrát sál. Starosta hasičů s palašem pak vystoupá na jeviště, kde je palaš slavnostně zavěšen na čestné místo nad hlavami zde již připravených muzikantů. „Ferule“ se uschová až do večerní zábavy. Po tomto slavnostním obřadu je sólo pro „hanačky“, které provedou starostu hasičů, velitele hasičů a další muže v hasičských uniformách. Večer od devatenácti hodin pokračuje masopustní zábava v Lidovém domě.
Kolem dvaadvacáté hodiny přichází do sálu postavy v maskách: soudce, písař, lékař, kat a drábové, kteří nesou trestní lavici. Písař předá soudci knihu, z níž soudce předčítá prohřešky některých obyvatel obce, kteří se provinili a zároveň je odsuzuje k trestu určitého počtu ran na zadnici. Přítomný doktor „vyšetří“ odsouzence a v případě potřeby mu nabídne uklidňující „léky“, rum nebo toaletní papír. Drábové poté odsouzence uchopí a snaží se jej položit na lavici. Někdy dochází k tahanicím, při nichž nakonec drábové vítězí a odsouzenec je na lavici znehybněn, přičemž kat za doprovodu smuteční hudby provede exekuci. Po potrestání všech hříšníků vážený soud odchází ze sálu. Na samotném konci sundá starosta hasičské obce „palaš“ z čestného místa, poděkuje přítomným za účast a masopustní zábava k blížícímu se pondělnímu ránu končí.
… „Pro letošek zavíráme, je to jako v kase, za rok dá-li Pánbůh sejdeme se zase.“ …
Autor: red., Stanislav Sitta - starosta obce, zdroj foto: archiv obce
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.