Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře staré třicet let
27. května 2024 - 15:21
Olomouckého skleníky zaplní unikáty z říše masožravých rostlin
Živé pasti 2024 zdroj foto: VFO
Mezi stovky masožravých rostlin se od 25. května do 9. června mohou vypravit návštěvníci prodejní výstavy Živé pasti ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. Letošní ročník je plný unikátů – k vidění budou například masožravé liány z Asie, které uloví i malé hlodavce, „masožravky“, které rostou v české přírodě či přes třicet let staré masožravé rostliny vysoké více než jeden metr.
Výstava Živé pasti 2024 je otevřená každý den od 9 do 18 hodin a je prodejní. Vstupenky na její letošní 5. ročník jsou k dostání na webu výstaviště či přímo ve sbírkových sklenících. „Prodejní výstava masožravých rostlin Živé pasti se stala pevnou součástí portfolia akcí v areálu Výstaviště Flora Olomouc. Díky spolupráci našeho zahradnického oddělení se zkušenou pěstitelkou Markétou Aubrechtovou zdobí každý ročník řada unikátů a také působivá expozice. Věřím, že právě díky tomu se návštěvnost této výstavy v posledních letech zvyšuje,“ uvedla ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.
Letošní ročník výstavy Živé pasti je zaměřený na vodní masožravé rostliny. K vidění tak mimo jiné bude i unikátní kolekce vodních masožravých rostlin. A to včetně vzácné Aldrovandky měchýřkaté.
Všechny druhy rostlin, které budou ve sklenících na výstavě Živé pasti 2024 k vidění, si zde lidé budou moci i koupit. Na prodejním stánku bude k dispozici také odborná poradna pro pěstitele. Tu na akci zajišťuje tým zkušené pěstitelky Markéty Aubrechtové. Stejně jako řadu unikátů z říše masožravých rostlin, které zde budou od soboty 25. května do neděle 9. června k vidění. „A to například jedna z největších rosnatek na světě – rosnatka královská z jižní Afriky. Anebo rosnatka kapská považovaná za nejúčinnější masožravku v boji proti octomilkám pocházející taktéž z jižní Afriky. Návštěvníci výstavy budou moci spatřit i jedny z nejmenších rosnatek na světě – trpasličí rosnatky z Austrálie, dále masožravé bromélie a také raritní heliamfory z těžko přístupných Stolových hor jižní Ameriky,“ vypočítává Markéta Aubrechtová.
Mezi vystavenými rostlinami samozřejmě nebude chybět ani nejznámější masožravka na světě – mucholapka podivná spolu s celou řadou jejích zajímavých klonů. „Rychlost pohybu čepelí mucholapky podivné je bleskurychlá. Uzavře kořist do svých pastí do půl vteřiny,“ doplnila Aubrechtová.
Další rostliny pak na výstavu zapůjčil Botanický ústav Akademie věd z Třeboně, návštěvníci si ve sklenících budou moci prohlédnout také zajímavé exempláře z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Vedle toho si lidé na výstavě Živé pasti 2024 budou moci detailně prohlédnout i další botanické kuriozity jako například citlivku stydlivou, která reaguje na dotek sklápěním listů. I tu si navíc návštěvníci budou moci díky prodejnímu stánku odnést domů.
Dohromady budou na výstavě „masožravek“ stovky exemplářů – půjde o zástupce rodů masožravých rostlin ze všech kontinentů kromě Antarktidy.
Autor: red., Michal Poláček, zdroj foto: VFO
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.