Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 24. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Mikolas Josef zpíval na Šumpersku

23.08.2019 - Mikolas Josef zpíval na Šumpersku - Překvapení ke...

Počasí

24.08.2019 - Sobota

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

25.08.2019 - Neděle

Teplota: 30 / 17 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Mattoni 1/2Maraton Olomouc odstartuje 25. června

10. června 2016 - 08:07

Zpět na seznam článků

Na Hanou přijedou rekordmani závodu

Už za necelé tři týdny se Olomouc na jeden víkend stane hlavním světovým městem běhu. Nejenom, že je kapacita Mattoni 1/2Maratonu Olomouc plná týdny dopředu, rovněž startovní pole nabízí jména vskutku světová. Na Hanou přijedou držitelé rekordů závodu, předchozí vítězové a dvě ze tří nejlepších maratonských běžkyň historie.

Olomoucký závod je druhý největší půlmaraton v České republice. Závod oceněný zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF při svém sedmém ročníku na startu uvidí 6 200 závodníků. A v čele budou stát ti nejlepší!

Diváci, kteří budou závod sledovat přímo v olomouckých ulicích nebo v přímém přenosu na portálu Seznam.cz, se mohou těšit na opravdu velká jména světové atletiky. „Podařilo se nám zajistit pravé šampiony. V Olomouci poběží předešlí vítězové a držitelé rekordu závodu – Mary Keitany a Geoffrey Ronoh. To ale není zdaleka všechno, na start se postaví také loňský šampion Josphat Kiptis a skupina skutečně výjimečných žen,“ říká prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo. „Tak silné ženské startovní pole, jaké se objeví na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, Česká republika ještě neviděla. Na startu máme čtyři ženy z top desítky historicky nejlepších půlmaratonských časů, je to skutečně startovní listina snů,“ usmívá se manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Mary Keitany zdroj foto: RunCzech:

V čele ženského startovního pole se nejvíce vyjímá jedno jméno – Mary Keitany. Čtyřiatřicetiletá Keňanka se loni v Olomouci časem 1:06:38 postarala o rekord závodu. Její osobní rekord je přitom ještě o 48 vteřin lepší a dělá z ní druhou nejrychlejší ženu půlmaratonské historie.

Pouze o vteřinu za ní je její krajanka Violah Jepchumba, která časem 1:05:51 zazářila na dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha, kdy dokonce dlouho atakovala světový rekord. Do top desítky patří rovněž Worknesh Degefa (1:06:14 a osmé místo) a Joyce Chepkirui (1:06:18 a deváté místo). Jak chutná vítězství z Olomouce, pak také ví Betelhem Moges, která zde triumfovala v roce 2014.

Pozadu však nehodlají zůstat ani elitní muži. Hned šest z nich už běželo pod magickou hodinu, která v Olomouci stále odolává. Nejvíc se k ní přiblížil Geoffrey Ronoh v roce 2014. Ten tehdy do závodu vstupoval coby vodič, ale nakonec za sebou nechal všechny hvězdy a prvním místem v čase 1:00:17 se postaral o prvotřídní senzaci. „Jsem nesmírně rád a překvapený, že se mi podařilo porazit ostatní. Vůbec jsem to nečekal,“ přiznal tehdy v cíli keňský běžec. Letos už mezi favority patřit bude. A ne sám.

Startovní číslo jedna na hrudi ponese loňský olomoucký šampion Josphat Kiptis. A běžec RunCzech Racing Teamu si na obhajobu triumfu brousí zuby i letos. O vítězství se popere jistě také Cybrian Kotut, Robert Chemosin, Richard Mengich, David Kogei a především Stanley Biwott. „Stanley zazářil druhým místem na dubnovém londýnském maratonu a z celého startovního pole má nejrychlejší osobní rekord právě na půlmaraton. Rovněž vyhrál newyorský maraton a kvalifikoval se do keňského maratonského týmu na letošní Olympijské hry,“ představuje jednoho z favoritů Moberly.

Josphat Kiptis zdroj foto: RunCzech

Z českých běžců se diváci mohou těšit na Evu Vrabcovou, která se kvalifikovala na olympijský maraton a v Olomouci bude útočit na český půlmaratonský rekord. Ten má hodnotu 1:11:02 a od roku 1994 jej drží Alena Peterková. Eva Vrabcová se jí na Sportisimo 1/2Maratonu Praha přiblížila na čtyři vteřiny, takže od ní v Olomouci můžeme očekávat velké představení!

Eva Vrabcová zdroj foto: RunCzech

Olomoucké publikum nezůstane ochuzené ani o domácí běžkyni Petru Kamínkovou, která letos slavila vítězství na půlmaratonech v Karlových Varech a Českých Budějovicích. A do Olomouce se již těší. „Je krásné, když slyším od povzbuzujících lidí „to je ta naše". A ten pocit na stupních vítězů v mém rodném městě na krásném náměstí a k tomu česká hymna…,“ usmívá se Kamínková. Z českých běžců se v Olomouci představí Pavel Dymák, Robert Míč, David Vaš nebo ultramaratonec Daniel Orálek.

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc odstartuje z Horního náměstí v sobotu 25. června v 19 hodin. Více o doprovovodných akcí ZDE

Autor: red., T. Mahel

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.