Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 17. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace

16.04.2021 - Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace - Ve...

Počasí

17.04.2021 - Sobota

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

18.04.2021 - Neděle

Teplota: 11 / 3 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Méně bolesti a kratší hospitalizace

03. dubna 2021 - 09:00

Zpět na seznam článků

Výhřezy plotének bederní páteře operují endoskopicky

Méně bolesti a kratší hospitalizace

Operace výhřezů plotének bederní páteře patří k častým výkonům prováděným na neurochirurgických klinikách po celém světě. Jejich cílem je zbavit pacienty bolestí vystřelujících do dolních končetin a zlepšit jejich neurologický stav. Zhruba před dvaceti lety se tyto zákroky začaly provádět endoskopicky. Tato moderní miniinvazivní operační technika se nejprve prosadila při operacích výhřezů bederních meziobratlových plotének, následovaly operace bederních stenóz a nově i u operací krční a hrudní páteře. V České republice se miniinvazivním způsobem výrazněji operuje v posledních několika málo letech, na Neurochirurgické klinice FN Olomouc konkrétně od srpna 2019.

Doposud takto olomoučtí neurochirurgové odoperovali pětadvacet pacientů s výhřezem bederní meziobratlové ploténky.  „Již desítky let se operace výhřezů plotének bederní páteře provádějí standardně mikroskopickou technikou. To znamená, že z krátkého kožního řezu v bederní oblasti o délce tří až pěti centimetrů se dostaneme do páteřního kanálu, pomocí operačního mikroskopu odstraníme vyhřezlou část meziobratlové ploténky a tím uvolníme útlak nervových struktur,“ popisuje přednosta Neurochirurgické kliniky FN Olomouc profesor Lumír Hrabálek.

sestavený endoskop zdroj foto: FNOL

Podstata endoskopické techniky je podle jeho slov stejná, vše je ale prováděno pomocí speciálního endoskopického instrumentária „Výhodou této techniky je menší invazivita; výkon je proveden z krátkého jednocentimetrového řezu, po němž následuje odhrnutí páteřních svalů a odstranění části žlutého vazu. Takový přístup do páteřního kanálu je maximálně šetrný. To se odrazí v menší pooperační bolestivosti a možnosti zahájit časnou vertikalizaci a rehabilitaci pacienta. V ideálním případě je možné časné propuštění do domácí léčby ještě v den operace s minimálním pooperačním omezením,“ konstatuje profesor Hrabálek.

Zavedený endoskop během operace zdroj foto: FNOL

Jak vidí situaci chirurg v endoskopu zdroj foto: FNOL

Jak ale dodává, endoskopickou techniku nelze použít u všech pacientů. „Pro možnost jejího provedení je nutné splnit určitá indikační kritéria, která hodnotíme na předoperačním vyšetření bederní páteře magnetickou rezonancí a rentgenovém zobrazení. Naše dosavadní výsledky endoskopických operací jsou však celkově velmi příznivé. Co se týče hlavního cíle operace, tedy úlevy od bolestí v dolní končetině, výsledky jsou srovnatelné se standardní mikroskopickou technikou. V případě endoskopické techniky je ovšem výkon spojen s menší invazivitou, menším stupněm pooperační bolesti operační rány a zkrácením hospitalizace,“ uzavírá přednosta Neurochirurgické kliniky.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.