Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 23. listopadu 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Snow Film Fest

22.11.2024 - Snow Film Fest - Nabídne adrenalin, humor i dojetí

Počasí

23.11.2024 - Sobota

Teplota: 2 / 0 - Sníh

24.11.2024 - Neděle

Teplota: 1 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Město Šumperk udělilo další čestné občanství

04. března 2018 - 22:12

Zpět na seznam článků

Obdržel ho někdejší ředitel šumperské „Sanatorky“ lékař Vladimír Vojtek

Město Šumperk udělilo další čestné občanství

Šumperk - historická budova radnice zdroj foto: archiv šumpersko.net

Zastupitelstvo města Šumperka na svém únorovém zasedání oficiálně udělilo čestné občanství in memoriam lékaře Vladimíru Vojtkovi, jenž více než třicet let vedl plicní léčebnu v Šumperku a jehož zásluhou se tento ústav stal centrem v boji proti dětské tuberkulóze v Československu.

V říjnu minulého roku podal pan Jaroslav Pavlíček jeden z autorů knihy „Šumperská sanatorka“, kterou vydalo v minulém roce Vlastivědné muzeum v Šumperku, pan Jaroslav Pavlíček podnět městu Šumperku, aby udělilo čestné občanství této významné osobnosti novodobé šumperské historie. „Dle schválených pravidel udílení čestného občanství posoudila tento návrh rada města, která požádala rovněž o vyjádření tři komise – komisi kultury a letopisecké, komisi školství a sportu a také komisi sociální. Všechny tři komise bez výhrad doporučily, aby bylo čestné občanství panu docentu Vojtkovi in memoriam uděleno,“ říká Olga Hajduková, tisková mluvčí MěÚ Šumperk. 

Udělení čestného občanství bylo radou následně postoupeno městskému zastupitelstvu. Členové zastupitelstva jednomyslně doporučení rady přijali a čestné občanství lékaři Vladimíru Vojtkovi udělili.

Doc. MUDr. Vladimír Vojtek, CSc., zdroj: VMŠ

Doc. MUDr. Vladimír Vojtek, CSc., se narodil 19. listopadu 1911 v Kojetíně. Vystudoval lékařskou fakulty brněnské univerzity, poté nastoupil jako vojenský stipendista v nemocnici ve Šternberku. V roce 1945 byl jmenován ředitelem Dětské plicní léčebny v Šumperku, v této funkci zůstal až do svého odchodu do důchodu. Docent Vojtek byl jedním z největších odborníků na dětskou plicní tuberkulózu v poválečném Československu. Zasloužil se o uzákonění povinné vakcinace novorozenců, každoročně se podílel na organizaci ftizeopediatrických dnů, spolupracoval na vyhodnocování dosažených výsledků v boji proti tuberkulóze, přednášel na lékařských fakultách v Praze a Olomouci. V šumperské léčebně, která se jeho zásluhou stala centrem v boji proti této zákeřné nemoci, vyškolil celou generaci odborníků. Jeho monografie „O dětské plicní tuberkulóze“, vydaná v roce 1948, se stala první učebnicí o dětské tuberkulóze v Československu. Řadu let pracoval jako předseda a místopředseda české ftizeologické společnosti a byl i čestným členem slovenské ftizeologické společnosti. V době, kdy počet případů nakažení tuberkulózou klesal, se uvažovalo o dalším využití léčebny a doc. dr. Vojtek zasadil o to, aby i nadále sloužila dětem. Svou specializaci, a tím i specializaci šumperského sanatoria, rozšířil i na další, zejména chronická, respirační onemocnění. Jeho spolupracovníci na něj dodnes vzpomínají nejen jako na obětavého lékaře, vynikajícího organizátora a vědce, ale zejména dobrého člověka. Od všech zaměstnanců léčebny vyžadoval odpovědný přístup k práci a pěkný vztah k dětem, v čemž jim šel sám příkladem. I po odchodu do penze pokračoval ve vědeckovýzkumné práci, za niž po zásluze obdržel vyznamenání Za vynikající práci a medaili J. E. Purkyně. Vladimír Vojtek zemřel necelý rok po svém odchodu do důchodu. Dětská plicní léčebna ho přežila jen o sedm měsíců.

Čestné občanství in memoriam bude předáno do rukou dcery Jany Baborové a syna Ivana Vojtka. „Původně bylo plánováno předat toto významné ocenění v rámci slavnostního večera s udílením cen města Šumperka v dubnu tohoto roku. Vzhledem k tomu, že oba sourozenci trvale žijí mimo Českou republiku a nemohou se v dubnu do Šumperka dostavit, proběhne udílení čestného občanství v létě letošního roku,“ dodává Hajduková.

Mezi čestnými občany města Šumperka můžeme najít i Vojtkova předchůdce – doktora Otakara Reisse. V nedávné době bylo čestné občanství uděleno například Gerhardu Wanitschkovi nebo Jiřímu Veberovi. Více se o čestných občanech města Šumperka můžete dočíst ZDE

Autor: red., O. Hajduková

Fotogalerie

Šumperk - historická budova radnice    zdroj foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dušičky v Šumperku

Dušičky v Šumperku

Fotek: 94
Přidáno: 03.11.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Fotek: 69
Přidáno: 26.10.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.10.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.