Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zdravotní indispozice řidiče během jízdy

24.04.2024 - Zdravotní indispozice řidiče během jízdy - Skončila...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Město Zábřeh udělilo čestné občanství Květoslavu Prokešovi

10. května 2017 - 22:43

Zpět na seznam článků

Popraven byl v roce 1949 a rehabilitován v roce 1991

Město Zábřeh udělilo čestné občanství Květoslavu Prokešovi

Zábřeh - budova radnice zdroj foto: archiv

Udělení čestného občanství plukovníkovi in memoriam Květoslavu Prokešovi odsouhlasilo na svém posledním zasedání dne 26. dubna zastupitelstvo města Zábřeha.

Květoslav Prokeš (2. června 1897 – 5. listopadu 1949) se narodil na Rudolfově, dnes místní části Zábřeha, dne 2. června 1897. V období první republiky studoval vojenství v Hranicích a ve Francii, během okupace se zapojil do odboje a zpravodajství, po zatčení a věznění v Budapešti se mu dokonce podařilo uprchnout, následně bojoval proti nacistickému režimu v československých a francouzských jednotkách.

Květoslav Prokeš zdroj foto: muz

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl jako důstojník západního smýšlení v nemilosti. „Květoslav Prokeš byl věrný demokratickému odkazu první republiky a nedokázal žít v komunistické nesvobodě, byl organizátorem nejdále dotaženého pokusu o protikomu-nistický převrat v našich zemích. Je nám připomínkou, že hodnoty demokracie a lidských práv je třeba bránit“ zdůvodnil rozhodnutí zastupitelů starosta Zábřeha František John.

starosta Zábřeha František John zdroj foto: archiv šumpersko.net

Tzv. Prokešův puč byl proveden v rámci třetího (protikomunistického) odboje, jeho cílem byla obnova demokratických poměrů v komunistickém Československu. Hlavními organizátory byli mjr. Květoslav Prokeš, advokát JUDr. Jaroslav Borkovec a bývalý kriminální rada Rudolf Hrbek. K získání spolehlivých kádrů měli být v první fázi osvobozeni političtí vězni z věznici na Praze-Pankráci. Převrat byl připravován od února 1949, původně i se současným zahájením převratu na Slovensku tamními důstojníky armády. Kromě vojáků se měli na převratu podílet i členové organizací Sokol, Orel a Junák. Vzhledem k rozsahu akce, kdy byly oslovovány snad stovky důstojníků armády a dalších osob, došlo k jejímu prozrazení.

Dne 16. května 1949 byl zatčen a obviněn z přípravy ozbrojeného protistátního puče. Pátého listopadu 1949 byl major Květoslav Prokeš za zločiny velezrady a vyzvědačství spolu s dalšími odsouzenými v Praze na Pankráci popraven. Pokus rodiny o obnovu procesu a jeho rehabilitaci v 60. letech 20. století byl neúspěšný. Plně rehabilitován mohl být až po listopadu 1989 rozkazem ministra národní obrany z 1. září 1991 a současně byl povýšen na plukovníka in memoriam.

Květoslav Prokeš je čestným občanem města Zábřeha vedle generálmajora in memoriam Karla Lukase, který byl také jednou z obětí komunistického režimu. Dne 2. června si připomeneme 120. výročí narození tohoto zábřežského rodáka.

Autor: red., L. Mahdalová

Fotogalerie

Zábřeh - budova radnice                      zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.