Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 6 - Zataženo

17.04.2024 - Středa

Teplota: 10 / 4 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Městská honitba v Šumperku má staronového nájemce

17. října 2014 - 15:20

Zpět na seznam článků

Hospodařit opět bude Lesní statek Třemešek

Městská honitba v Šumperku má staronového nájemce

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Staronový nájemce – Lesní statek Třemešek se sídlem v Oskavě – bude i v následujících deseti letech pečovat o městskou honitbu v Šumperku. Radní ještě před skončením minulého volebního období pronajali revír Městské skály za 75 tisíc ročně.

Částka se bude valorizovat podle inflace. „Přihlásilo se pět zájemců. Výběrová komise požádala o doplňující informace, které dodali dva z uchazečů. Zvítězil Lesní statek Třemešek, jenž honitbu obhospodařuje od roku 2005,“ uvedl Milan Šubrt, vedoucí právního oddělení šumperské radnice.

Kromě výkonu práva myslivosti má nájemce zajistit úklid odpadků v prostoru Tulinky, dřevo na topení pro potřeby města a jeho příspěvkových organizací a kmeny pro řezbářské soutěže. Musí také nabídnout městu dva kusy srnčí a jeden kus zvěře černé pro reprezentační účely. „Tyto doplňující podmínky nabídl sám nájemce, teprve budoucnost ukáže, jestli je město využije. Patří k nim i možnost odlovu zvěře. Dřevo by šlo využít ve Středisku ekologické výchovy na Švagrově,“ upřesnil Šubrt.

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Výše nájmu 75 tisíc korun bez DPH a schválení těsně před koncem volebního období vyvolala u některých lidí pochybnosti, zda je nová smlouva pro město výhodná. „Je to málo. Honitba by šla pronajmout za mnohem vyšší částku. Město mohlo získat až dvojnásobek. Proč radní schválili nevýhodnou smlouvu těsně před vypršením mandátu?“ podivuje se Šumperák, který si nepřeje uvést jméno.

Myslivec a staronový zastupitel František Merta však soudí, že výše částky není v tomto případě nejdůležitější. „Zákon o lesích vlastníkovi ukládá, aby pečoval o zvěř a zaopatřil jí co nejlepší životní podmínky, musí také udržovat její optimální stavy. Zajistit kvalitní péči je prvořadé a dosavadní nájemce své povinnosti plnil dobře,“ uvedl Merta, jenž sám je členem mysliveckého sdružení, které si pronajímá jinou honitbu přibližně stejné velikosti, jako je ta městská. „Roční náklady na krmení, léčiva a odstranění škod, které zvěř napáchá, se pohybují kolem 50 až 60 tisíc korun. Jsou to nemalé prostředky, proto bych pronájem ve výši 150 tisíc považoval za přemrštěný,“ domnívá se Merta.

zastupitel František Merta

O co všechno musejí myslivci v honitbě pečovat? „Především je třeba zajistit zvěři přístup k vodě, proto udržujeme studánky. Nosíme sůl, podáváme léčiva proti vzteklině, střečkovitosti a jiným parazitálním nemocem. Dále musíme zvěři zabránit v páchání škod. Srnci rádi vytloukají paroží o mladé stromky, čímž ničí jejich vrcholové partie. Pokud se dostanou do lesní školky, pochutnají si na sazenicích. Prasata dokážou zorat louku jako traktor. V zimě plníme krmítka senem, přinášíme oves, granule, řepu, jablka a další pochoutky, aby zvěř netrpěla hladem,“ upřesnil Merta výčet nutných činností.

Autor: Vladimíra Krejčí

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.