Mezi závodníky armádního závodu jsou dvě ženy
29. ledna 2019 - 08:07
Po více jak deseti letech
Těsně po startu u Ovčárny pod Pradědem foto: Jiří Pařízek
První mrazivou noc po vysilujícím pětadvacetikilometrovém přesunu mají účastníci armádního mistrovství Winter Survival 2019 za sebou. Strávili ji v lese nedaleko Ski arény ve Vrbně pod Pradědem, kam v pondělí odpoledne nakonec dorazilo všech devatenáct družstev.
Tříčlenné vojenské týmy nejprve absolvovaly zrychlený přesun od Ovčárny přes kopce Temná a Kopřivná, Malou Morávku, kolem Karlovy Studánky do Ski arény ve Vrbně pod Pradědem. Součástí přesunu byly dva měřené terénní sjezdy.
Vzhledem k bohaté sněhové pokrývce se mohli vojáci celou dobu pohybovat na skialpinistických lyžích. Přitom většinu dne mírně sněžilo. „Sněhové podmínky jsou více než dobré. Jelo se nám velmi dobře, i když s těžkými batohy to místy bylo vysilující. Často jsme měnili oblečení,“ zhodnotil přesun rotmistr Matthias Szöke z týmu rakouského 26. praporu horských myslivců. Rakušané by rádi obhájili loňské vítězství na Winter Survivalu. „Jsou zde dobré týmy. Uvidíme, jestli se nám to podaří. Uděláme pro to vše,“ prohlásil štábní praporčík Uwe Hochenwarter.
Po dojetí do cíle byla družstva postupně převážena na bojové střelby z pistole Phantom a útočné pušky Bren na střelnici mysliveckého sdružení Praděd ve Vrbně pod Pradědem. „Na střelnici každý člen týmu obdržel deset nábojů a v ochranné masce vedl střelbu na svých deset padacích terčů. Po střelbě čekala závodníky disciplína „rozdělávání ohně“," přiblížil mluvčí závodu WS Pavel Pazdeza.
Během pondělí si nejlépe vedli příslušníci 13. dělostřeleckého pluku Jince, 7. mechanizované brigády Hranice a Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. Po více jak deseti letech se na start mistrovství Winter Survival postavily i dvě ženy. Jedna je v týmu 42. mechanizovaného praporu z Tábora a druhá v družstvu Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu z Dobrušky. „Těsně před závodem onemocněl člen našeho týmu a kolegové mě oslovili, zda bych ho nahradila. Byla to pro mě velká výzva, kterou jsem ráda přijala,“ řekla geografka poručice Tereza Vacková.
V úterý 29. ledna se budou vojáci na lyžích a s kompletní výbavou pro přežití pohybovat po hřebenech Hrubého Jeseníku a při tom sbírat kontroly, zdolávat skalní stěny, překonávat říční rokle, poskytovat první pomoc zraněným vojákům či absolvují uměle vytvořenou překážkovou dráhu. V ideálním případě týmy urazí pětadvacet až třicet kilometrů.
Autor: red., Pavel Pazdera, foto: Jiří Pařízek
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.