Mezinárodní soutěž Horských služeb

02. dubna 2024 - 16:41

Jeseníky reprezentovaly tři hlídky

Mezinárodní soutěž Horských služeb zdroj foto: HS

Zimní sezóna o mnoho kratší než v předchozích letech, byla z pohledu Horské služby symbolicky zakončena 26. a 27. března ve Špindlerově mlýně v Krkonoších. Kde Horská služba jako každoročně organizuje mezinárodní závod horských služeb, a letos to byl už 44. ročník.

Celkem se ho zúčastnilo 34 hlídek, z toho 29 hlídek z České republiky, zahraniční kolegové z GOPR Polska, HZS z Vysokých, Nízkých a Západních Tater a jedna hlídka armády ČR.

Soutěž bývá obvykle rozdělena do dvou dnů, kdy v prvním dni probíhá skialpová etapa s technickými disciplínami a druhý den jsou na pořadu alpské disciplíny, svozy a ošetření pacienta. Bohužel letošní ročník ovlivnilo teplé počasí, na sjezdových tratích nebylo dost sněhu pro klasické alpské disciplíny, a proto museli závodníci i druhý den absolvovat na skialpových lyžích na hřebenech Krkonoš.

Oblast Jeseníky reprezentovaly tři hlídky, bratři Jakub a Tomáš Fabiánové za okrsek Dolní Morava, Martin Chalupa s Tomášem Minarčíkem za okrsek Ovčárna a Roman Fišnar s Pavlem Ondráškem za okrsky Čhs/Karlov.

První den závodníci museli v šestihodinovém limitu projít 27 km dlouhou skialpovou etapu s převýšením okolo 1300 m, na jejímž začátku si pořadatelé pro závodníky připravili asi 600 m dlouhý běžecký sprint s veškerým vybavením včetně lyží jako prolog závodu o časové bonifikace do celkového hodnocení. Tady se našim borcům vedlo velmi dobře, kdy Fišnar s Ondráškem obsadili první místo a bratři Fabiánové po drobné kolizi na startu brali třetí příčku.

Poté závodníci už v klidnějším tempu zdolávali trasu hřebenovými partiemi Krkonoš, která je dovedla až na boudu Výrovka. Zde čekaly účastníky hned tři úkoly, simulace pádu laviny, kdy v časovém limitu 3 min. bylo ve vyznačeném prostoru pomocí lavinového vyhledávače nutné najít dva zasypané lyžaře, dalším úkolem byla první pomoc při srdeční zástavě (kardiopulmonální resuscitace – KPR) předvedení celého algoritmu – zevní srdeční masáže a prodýchávání pacienta pomocí ambuvaku na cvičné figuríně. Třetím testem pro závodníky byl kros – co nejrychleji na čas absolvovat asi čtyři km dlouhou trasu s převýšením přes 250 m ve které se prověřil jak výstup na lyžích, rychlost sundávání stoupacích pásů, sjezd a opětovného nasazení stoupacích pásů pro další výstup.

Po splnění všech tří úkolů se už jen zbývalo závodníkům dostat po vyznačené trase do cíle u stanice Horské služby ve Špindlerově mlýně.

V hodnocení dne bratři Fabiánové obsadili druhou příčku za dvojicí z Krkonoš a na čtvrté pozici byli Fišnar s Ondráškem s drobnou ztrátou na třetí pozici, kterou obsadila hlídka z Orlických hor. Třetí Jesenická dvojce obsadila 29. příčku.

Druhý závodní den čekala na záchranáře 17,5 km dlouhá etapa s převýšením přes 1000 m, časovým limitem 5 h a pět technických úkolů v jejím průběhu. V obou etapách si závodníci museli nést povinnou výbavu včetně 30 m horolezeckého lana, horolezeckou a lavinovou výzbroj, stoupací železa, cepín a samozřejmě lékárničku.

Prvním úkolem bylo slanění na vlastním laně, druhým úkolem byl pomocí fixního lana, blokantu a stoupacích želez zdolat exponovaný terén. Obě horolezecké prověrky probíhaly v oblasti Labské boudy.

Třetí úkol dne byla časovka dlouhá lehce přes 800 m s převýšením 95 m a nejrychlejší hlídka z Krkonoš ji zvládla zdolat v čase 5:35, jesenické družstvo z Dolní Moravy na druhé pozici zaostalo o 9 vteřin a třetí se ztrátou 19 vteřin také naši Fišnar s Ondráškem.

Zbylé dvě zkoušky se odehráli v areálu Medvědína. První byl sjezd tratě obřího slalomu se svozným prostředkem (Akií) a druhým úkolem bylo ošetření pacienta na sjezdové trati a jeho svoz pomocí kanadských saní. Všichni závodníci měli stejnou modelovou situaci, lyžař po nárazu do stromu s otřesem mozku, poraněním krční páteře a otevřeným poraněním dolní končetiny. Vyšetření, ošetření pacienta, naložení do saní a jeho svoz po vyznačené trati byl limitován časem 15 min., jinak by hlídka dostala časovou penalizaci.

Cíl závodu byl opět na stanici Horské služby ve Špindlerově mlýně.

V hodnocení dne se na příčku nejvyšší postavila Jesenická dvojce R. Fišnar s P. Ondráškem, druhou pozici obsadila hlídka z Orlických hor a třetí hlídka z Krkonoš, bratři Fabiánové obsadili čtvrtou příčku. Třetí Jesenická dvojce Chalupa/Minarčík obsadila 17. příčku.

Vyhlášení celkových výsledků součtu obou dnů se odehrálo ve večerních hodinách v hotelu Arnika ve Špindlerově mlýně.

1.           M. Galandák / R. Groh                Hs Krkonoše

2.           J. Pochobradský / J. Hepnar        Hs Orlické hory

3.           R. Fišnar / P. Ondrášek               Hs Jeseníky

4.           J. Fabián / T. Fabián                    Hs Jeseníky

5.           J. Šámal / J. Jirák                       Hs Jizerské hory…

24.         M. Chalupa / T. Minarčík              Hs Jeseníky

Záznam o průběhu celého závodu můžete najít na webových stránkách ČT v iVysílání od 4.4.

Autor: red., Roman Fišnar, zdroj foto: HS