Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 21. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dítě vyběhlo ze zahrady a narazilo do projíždějícího auta

20.05.2019 - Dítě vyběhlo ze zahrady a narazilo do projíždějícího...

Počasí

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

22.05.2019 - Středa

Teplota: 14 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Mezinárodní studie prokázala ekologické výhody vlaků

09. srpna 2012 - 08:54

Zpět na seznam článků

Zpracovány byly data z 25 států Evropské unie

Mezinárodní studie prokázala ekologické výhody vlaků

ilustrační snímek foto zdroj: sumpersko.net

Mezinárodní železniční unie si nechala vypracovat studii o externích nákladech, tzv. externalitách, u jednotlivých druhů dopravy. Ty se projevují zejména prostřednictvím znečištěného ovzduší, hluku, ale i nehod.

Experti ze společností CE Deft, INFRAS a ISI došli k závěru, že železniční doprava má ve srovnání se silniční na externalitách v Evropské unii nepatrný podíl. Zatímco osobní a nákladní vlaky způsobují okolo dvou procent těchto nákladů, osobní automobily více než šedesát procent a všechny druhy silničních prostředků dokonce přes devadesát procent.

Hlavním závěrem je, že železniční doprava má v přepočtu na osobokilometry asi čtyřikrát méně externích nákladů než silniční nebo letecká. U nákladní dopravy dokonce šestkrát méně. Zatímco externí náklady na jednoho cestujícího ve vlaku mají činit 15,3 eura (u elektrické trakce jen 12 eur), v případě osobních automobilů to je 64,7 eura a v letecké dopravě 57,1 eura. Více než polovina externích nákladů ze silniční dopravy přitom pochází z nehod. U letadel zase z drtivé většiny souvisí se změnou klimatu.

Zveřejněná studie zkoumala údaje z roku 2008, přičemž experti zpracovali data z 25 států Evropské unie (bez Malty a Kypru) plus z Norska a Švýcarska. Celková roční výše dopravních externích nákladů činila v těchto zemích více než 500 miliard eur, tedy asi 4 procenta HDP. Okolo sedmdesáti šesti procent externích nákladů souvisí s osobní dopravou, zbývajících dvaceti čtyř procent s nákladní.

„Zpráva je dalším jasným důkazem výhod železniční dopravy, a to ze společenského i ekonomického hlediska,“ říká Jean-Pierre Loubinoux, generální ředitel Mezinárodní železniční unie, a dodává: „Ukazuje také klíčovou roli železnice při budování takzvané zelené ekonomiky.“  

Podíl na dopravních externalitách v EU*: osobní automobily 62 %, autobusy 4 %, motocykly 5 %, lehké nákladní automobily 9 %,tTěžké nákladní automobily 14 %, nákladní vlaky 1 %, osobní vlaky 1 %, letadla** 4 %, říční lodě  0,3 %.

* EU včetně Norska a Švýcarska, bez Malty a Kypru, ** pouze letadla na linkách uvnitř posuzovaných států.

CO JE TO EXTERNALITA - V negativním slova smyslu se jedná o náklad, za který jeho původce nemusí platit. Typickým příkladem je poškození životního prostředí, ke kterému dochází z nějaké ekonomické činnosti. Ve společnosti vznikne škoda (vyjádřitelná např. zvýšením výdajů na lékařskou péči), ale znečišťovatel se vyhne úhradě.

Zpracováno na základě podkladů Mezinárodní železniční unie UIC v Paříži a Společenství evropských železnic CER v Bruselu. 

 

Autor: red.P. Šťáhlavský

Fotogalerie

ilustrační snímek             foto zdroj: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.