Neděle 25. září 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci Pars Šumperk vs HC Dukla Jihlava 1:4

25.09.2022 - Draci Pars Šumperk vs HC Dukla Jihlava 1:4 - Reportáž ze...

Počasí

25.09.2022 - Neděle

Teplota: 14 / 8 - obcasny-Déšť

26.09.2022 - Pondělí

Teplota: 15 / 9 - Přeháňky-Déšť

Mezinárodní výstava mečíků v Rapotíně

14. července 2021 - 13:02

Zpět na seznam článků

Zároveň je oslavou 60. výročí založení místní ZO ČZS

Mezinárodní výstava mečíků v Rapotíně

výstava mečíků Rapotín zdroj foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Tradiční a hojně navštěvovanou prezentaci živých květin připravuje místní zahrádkářský svaz v Rapotíně začátkem srpna.

Ve dnech 7. a 8. srpna budou k vidění stovky květů. Vystavovat se budou nejen mečíky, denivky, lilie, jiřiny, ale i kaktusy a jiné květy léta v rapotínském kulturáku.

výstava mečíků Rapotín zdroj foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Z celostátní organizace Gladiris, která se zabývá pěstováním a šlechtěním mečíků, denivek a kosatců přijede vystavovat osm vystavovatelů a dva z Polska. „Pro vítěze jsou připraveny poháry a čestná uznání.  Bude vybrán Grand Champion - nejkrásnější mečík výstavy,“ zve k návštěvě výstavy předsedkyně ZO ČSZ Rapotín Jana Burdová.

pozvánka zdroj: ZO ČSZ Rapotín

Součástí výstavy bude také soutěž ve floristice, kde návštěvníci vyhodnotí nejlepší květinové aranžmá. „K nahlédnutí budou i staré kroniky od roku 1961, které připomínají nejen historii naší základní organizace, ale i život v obci,“ zve Jana Burdová.

Zápis z kroniky ZO ČSZ: Šedesát let Českého zahrádkářského svazu v Rapotíně

V červnu letošního roku si připomenuli zahrádkáři z Rapotína 60. výročí založení Základní organizace Českého zahrádkářského svazu. Zmínka o založení této organizace je uvedena v obecní kronice Rapotína větou: „Dne 16. června 1961 o desáté hodině byla v restauraci Beseda v Rapotíně u kostela č. p. 130, z podnětu občanů a zahrádkářů ve spolupráci s Osvětovou besedou, jejímž předsedou byl učitel pan Jan Klimek, svolána následující schůze Místní organizace Českého zahrádkářského svazu.“ Dále podle zápisu byli přítomní členové seznámeni s posláním, úkoly, právy a povinnostmi členů. V plánu činnosti bylo uvedeno organizování výkupu ovoce, konání odborných přednášek, pořádání plesů, zájezdů a konání květinových výstav.

První výstava mečíků, růží, jiřin a dalších květin se konala 28. srpna 1962, tehdy ještě ve starém kulturním domě. V následujícím roce byla uspořádána výstava tulipánů, mečíků a ovoce. V letošním roce vzpomeneme 55. výročí otevření nového kulturního domu, na jehož stavbě zahrádkáři odpracovali stovky hodin a v němž se od roku 1967 konaly výstavy květin a další společenské a kulturní akce. V 70. letech a později se tradice rapotínských výstav stala proslulou nejen v rámci okresu, ale překročila i hranice kraje. V 70. a 80. letech se uskutečnily vzájemné družební návštěvy se zahrádkáři v Novákách na Slovensku.

Při založení se zahrádkáři zaměřili na pěstování ovocných stromků a organizace měla větší počet členů (mužů), kteří se zajímali o ovocnářství. Dnes je v organizaci více žen, které se více zabývají floristikou a aranžováním květin.

Několik členů je i ve specializované organizaci Gladiris, která byla založena v roce 1966 a zabývá se pěstováním a šlechtěním mečíků, kosatců a denivek. Pěstitelé z Gladirisu se účastní každoročně našich výstav se svými krásnými výpěstky a naši zahrádkáři si od nich doplňují hlízy a cibulky květin pro aranžování výstav. Díky dotacím na činnost od obce Rapotín a obce Vikýřovice se mohou výstavy konat i nadále.

V roce 1979 ukončili zahrádkáři nákladem přes 70 tisíc korun opravu stodoly, jejíž trosky zakoupili od MNV Rapotín. Slouží jako sklad inventáře k výstavám a do roku 1990 také jako výkupna ovoce, kdy podnik Ovoce a zelenina zrušil výkup. Na žádost organizace poskytli KÚ Olomouc a Republiková rada ČZS Praha v roce 2016 dotaci na opravu střechy stodoly a v roce 2017 poskytl dotaci KÚ Olomouc na výměnu oken. Stodola je od roku 2011 ve spoluvlastnictví se Svazem chovatelů.

Po požáru kulturního domu v Rapotíně roku 2005 vyšel vstříc žádosti ZO ČZS Rapotín obecní úřad Vikýřovice a poskytl na několik let zcela bezplatně prostory Galerie Zámeček pro jarní výstavy narcisů a tulipánů, ale i pro letní výstavy mečíků, lilií a jiřinek. Výstavy se tam pořádají dodnes. Od roku 2013 se tradiční výstavy mečíků konají opět v KD Rapotín.

V roce 2015 obdrželi rapotínští zahrádkáři za dlouholetou úspěšnou činnost pro rozvoj zahrádkářského hnutí čestné uznání a stříbrnou medaili od republikové rady ČZS.

Rádi bychom mezi nás přijali nové členy z řad milovníků zahrádek a květin. Všichni doufáme, že se letošní výstava uskuteční a že naše 60. výročí založení ZO ČZS Rapotín s námi oslavíte.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, i těm, kteří již nejsou mezi námi, za obětavost a spoustu práce, kterou vynaložili na podporu naší zahrádkářské organizace. Za ZO ČZS Rapotín Jana Burdová

Autor: red., J. Burdová

Fotogalerie

výstava mečíků Rapotín                     zdroj foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Další články z rubriky

Panství Kolštejn v gotice a renesanci

Panství Kolštejn v gotice a renesanci

Pozvánka šumperského muzea

Šternberk má své dějiny

Šternberk má své dějiny

Publikace olomouckých historiků poprvé mapuje pestré osudy významného moravského města

Nově zrekonstruovaná točna v Olomouci

Nově zrekonstruovaná točna v Olomouci

Otevření muzea je plánováno na sobotu 17. září

Exkluzivní Fotogalerie

Festival medu v Šumperku 2022

Festival medu v Šumperku 2022

Fotek: 60
Přidáno: 20.09.2022

Zábřežský jarmark

Zábřežský jarmark

Fotek: 37
Přidáno: 18.09.2022

Horkýže Slíže v Šumperku

Horkýže Slíže v Šumperku

Fotek: 107
Přidáno: 17.09.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.