Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Mikuláš zahájí ve Vikýřovicích výstavu

01. prosince 2016 - 20:41

Zpět na seznam článků

Fenomén Igráček v silničním muzeu

Mikuláš zahájí ve Vikýřovicích výstavu

Poněkud netradičně, za účasti samotného Mikuláše, čertů andělů, bude v úterý 6. prosince v sedmnáct hodin zahájena výstava Fenomén Igráček.pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

vpozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Výstava, kterou připravilo Technické muzeum v Brně a firma Efko, představuje nespočet malých plastových figurek -  nejčastěji lidských  postav, které zobrazují nejrůznorodější lidské činnosti. „Historie této hračky se začala psát již v roce 1976, kdy byla vyrobena první postavička – zedník. Pak následovaly další profese jako kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či matka s dětmi. Výroba byla soustředěna do závodu v Mnichovicích u Prahy, Igráčci se ale především rodily doma u domácích pracovnic,“ přibližuje začátky populární hračky vedoucí vikýřovického muzea Alena Turková.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Po spuštění výroby byly každý rok uvedeny na trh přibližně čtyři nové modely a celá sbírka má dnes přibližně padesát různých figurek

Uvedením podobných hraček zahraničních firem na český trh po roce 1989 ztratili Igráčci částečně svou přitažlivost. „V devadesátých letech šel ale Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř apod.V prakticky nezměněné podobě se vyráběl až do roku 2008. Vznikly i drobné úpravy potisky vest a kabátků. Přes všechnu snahu Igráček však ztrácel na popularitě,“ přibližuje Alena Turková.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

O „znovuzrození“  Igráčka  se v září 2010 postaral český výrobce hraček, který je současně spoluorganizátorem výstavy ve Vikýřovicích. „Zde si s figurkami můžete i pohrát, případně si je také sestavit. Výstavu zpestřuje i kolekce Igráčků ze sbírky šumperské sběratelky Hany Turkové,“ zve k prohlídce vedoucí muzea.

Autor: red., A. Turková

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.