Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 02. června 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Palacký má narozeniny

02.06.2023 - Palacký má narozeniny - Oslava se koná v science centru...

Počasí

02.06.2023 - Pátek

Teplota: 21 / 11 - SkoroJasno

03.06.2023 - Sobota

Teplota: 19 / 6 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Mikulov na zlaté minci ČNB

31. května 2022 - 14:58

Zpět na seznam článků

V sérii Městské památkové rezervace

Mikulov na zlaté minci ČNB

Mikulov na zlaté minci ČNB zdroj: ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci nominální hodnoty pět tisíc korun věnovanou jihomoravskému městu Mikulov.

Tato v pořadí třetí mince z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 31. května. „Předlohou pro náš aktuální cyklus zlatých mincí se stalo deset měst, která se pyšní dochovaným dědictvím v podobě uceleného souboru architektonických či kulturních památek. Jedním z nich je právě Mikulov a zdejší městská památková rezervace s dominantou krásného zámku obklopeného jedinečnými kulisami pálavských vrchů,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který při dnešní slavnostní emisi předal zlatou minci s vyobrazením významných mikulovských památek místostarostce města Sylvě Chludilové.

Mikulovský zámek je vyobrazen na lícní straně zlaté mince, jejíž podobu pro Českou národní banku navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Vedle zámku je na líci mince zobrazena také  socha Pomony ze středověké kašny na mikulovském náměstí. Na rubové straně je pak kompozice dalších významných architektonických památek Městské památkové rezervace Mikulov – Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a sgrafitový měšťanský dům U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem, který zdobí mikulovské náměstí.

ČNB vydává celkem třináct tisíc mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 4,1 tisíc kusů v běžném (standard) a 8,9 tisíc kusů špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. „Nominální hodnota mince pět tisíc korun není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou,“ uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Čtvrtým městem, které rozšíří sérii zlatých mincí Městské památkové rezervace v říjnu tohoto roku, budou Litoměřice. V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Autor: red., M. Fišerová, zdroj foto: ČNB

Fotogalerie

Mikulov na zlaté minci ČNB     zdroj: ČNB
Mikulov na zlaté minci ČNB     zdroj: ČNB
Mikulov na zlaté minci ČNB     zdroj: ČNB
 Mikulov na zlaté minci ČNB     zdroj: ČNB

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.