Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Milan Hulík: Truchlohra na „totalitním úřadu“

13. května 2013 - 11:01

Zpět na seznam článků

ÚSTR zkoumá ÚSTR

Milan Hulík: Truchlohra na „totalitním úřadu“

Milan Hulík zdroj foto:archiv sumpersko.net

Spor o ÚSTR je do pořadí dramatických sporů, použijeme-li názvu apologetické brožury vydané Václavem Klausem o jeho amnestii, pokud jde o pořadí v tomto roce, již druhý. Prvním byla již zmíněná amnestie a třetím je rovněž nyní probíhající spor o šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Ani v jednom případě nejde o komedii, ale o truchlohry.

V případě  ÚSTR o truchlohru, která vstoupí do dějin již tím, že se v ní jako v průsečíku promítají paradoxy, které zcela naplňují samotné logo této instituce pro udržení národní paměti;  je dokonce kvintesencí výroku samotného amerického filosofa a spisovatele Georga Santayany (1863-1952): „Ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali“ (Those who cannot remember the past are condemned to repeat it ).

ÚSTR se totiž stal svoji vlastní didaktickou pomůckou. Metody, které jako praktiky totalitní minulosti podle zadání zákona má zkoumat, počala úspěšně uplatňovat jeho vlastní Rada a nová ředitelka. Není nad takovou studijní pomůcku – vyrobit ji v samotném ústavu, který zkoumá vznik a používání takových praktik v totalitní minulosti, je mimořádný historický paradox, jehož zkoumání ÚSTR na sobě samém, tento ústav jednou proslaví.

Ponechme stranou boj levice s pravicí, ideologický atak ČSSD i levicové aktéry toho sporu v Radě  ÚSTR; a všímejme si jen porušování práva a dobrých mravů při tomto sporu.

Byl jsem přítomen dvěma zasedáním Rady, při kterých byl peskován ředitel Daniel Herman mladým Michalem Uhlem, ovšem s konstatováním, že Rada nemá v úmyslu ředitele Hermana odvolat. V té době však již byla připravena nová ředitelka Pavla Foglová. Jistě, byla to obvyklá pia fraus, vůči bývalému duchovnímu ale zvláště pikantní; na půdě Ústavu zabývajícího se zkoumáním totalitních metod se stala perfidností, ubohou lží a pokrytectvím - průvodními jevy při používání represivních metod všemi totalitami. Tentokráte v provedení a la ČSSD byly použity v ústavu zabývajícím se naší národní pamětí. Vskutku mimořádný příspěvek nového vedení ÚSTR při zkoumání totalitní minulosti.

Další oživenou vzpomínkou z národní paměti je ocenění k likvidaci určeného ředitele ještě před jeho odvoláním. Koncem minulého roku byl totiž ředitel Herman odměněn za dobrou práci; v té době se již polonistka Foglová chystala na nové pracoviště. Jak případné - nejvyšší kalibr této perfidnosti zkoumají badatelé  ÚSTR v jeho archivech. Generálnímu tajemníku Rudolfu Slánskému byla před jeho zatčením, odsouzením a popravou uspořádána pompézní oslava jeho padesátin. Jistě, událost historicky nesouměřitelná, avšak stejně nemravná. Zdá se, že nová Rada ÚSTR se vyučila ještě dříve, než se začala zabývat výsledky bádání z padesátých let. Dodávat, že po odvolání ředitele byl shledán natolik „vinným“, že nová ředitelka proti němu připravuje trestní oznámení, je jen důkazem, že Georg  Santayana při psaní své knihy „The life of  reason“ (Život rozumu), ze které jeho shora uvedený slavný výrok pochází, myslel i na ni.

Již skoro zbytečné je dodávat, že nová ředitelka je neodbornice par excellence, jako vystřižená z  padesátých  let, tedy ještě z doby, kterou jako totalitní, levicoví mladíci z nové Rady, uznávají.

Santayana měl tisíckrát pravdu, jen na jedno nepomyslel, že se jeho výrok naplní v instituci, která si jej napíše na svůj štít. Paměť z let padesátých se opakuje v ústavu národní paměti. Výpovědi nepohodlným (jinak smýšlejícím) zaměstnancům a badatelům, lámání duší, kdo se ke komu přidá, kdo zůstane, kdo odejde „dobrovolně“, kdo využije příležitosti a sedne si na opuštěné židle.

ÚSTR si nemohl opatřit lepší studijní materiál ke studiu totality. Žádné  zaprášené archivy a zažloutlé papíry, jen dnešek se vzpomínkou na včerejšek…

A proč studovat vztah pilných dělníků pracujících pro vítězství Říše a odměňovaných Reinhardem Heydrichem, k režimu nacistickému, proč studovat vztah ostravských horníků a všech poctivých pracujících k režimu komunistickému, když jsou zde pro  zákonnou úlohu ÚSTR daleko zajímavější  témata? Třeba návštěvy Prahy takovými nositeli zla a věrozvěsty šťastné budoucnosti pracujících jako byli Michail  Alexandrovič  Bakunin a Vladimír Iljič Lenin.

Proti tomu nebudou mít Michal Uhl a Lukáš Jelínek jistě žádné námitky. 

Autor: Milan Hulík

Fotogalerie

Milan Hulík              zdroj foto:archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.