Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Malé obce mohou žádat hejtmanství o podporu

30.11.2021 - Malé obce mohou žádat hejtmanství o podporu -...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Milostivé léto zbaví dluhů

18. listopadu 2021 - 13:13

Zpět na seznam článků

Seznam kontaktních míst dluhového poradenství v kraji

Milostivé léto zbaví dluhů

ilustrační snímek zdroj foto: archiv OLK

Na začátku letošního léta schválila Poslanecká sněmovna předpis, který lidem umožní definitivně se zbavit dluhů u veřejnoprávních institucí, které už přešly k exekučnímu vymáhání. Podmínkou je uhradit jistinu a 908 korun exekutorovi za skončení exekuce v termínu od 28. října do 28. ledna.

Dlužníkům budou odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále. Milostivé léto tak představuje šanci pro lidi vymanit se ze svých dluhů a začít znovu normální život. „Do dluhové pasti se kvůli špatným zákonům dostala spousta lidí. Proto vítám iniciativu Člověka v tísni, která tento problém z části řeší,“ uvedl Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sociálních věcí.

Milostivé léto se nevztahuje na dluhy vůči soukromým věřitelům, ale výhradně na dluh vůči státu, krajům, obcím či institucím, ve kterých má stát majetkový podíl a dluh už vymáhá exekutor. Jedná se tak třeba o dluhy na zdravotním a sociálním pojištění, závazky u institucí, jako je např. ČEZ, Český rozhlas, Česká televize, dopravní podniky, školy nebo nemocnice. „V praxi se může jednat o tisíce, možná desetitisíce lidí, kteří z původně malého dluhu dnes dluží statisíce kvůli enormnímu penále, zejména na zdravotním a sociálním pojištění. Tito dlužníci tak v důsledku schválené novely exekučního a občanského soudního řádu mají nyní jedinečnou příležitost k uhrazení svého dluhu bez penále a úroků. Musejí tak učinit do 28. ledna a výslovně uvést, že chtějí využít institut milostivého léta,“ řekl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, která dlouhodobě pomáhá lidem dostat se z tíživé životní situace.

seznam zdroj: OLK

 

Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.