Pondělí 23. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidič i přes zákaz řízení projížděl Libinou

22.04.2018 - Řidič i přes zákaz řízení projížděl Libinou -...

Počasí

prehanky-dest

23.04.2018 - Pondělí

Teplota: 21 / 11 - Přeháňky-Déšť

oblacno

24.04.2018 - Úterý

Teplota: 18 / 10 - Oblačno

Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

20. března 2018 - 14:30

Zpět na seznam článků

Legendární spojnici Západu a Východu

Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

Muzeum silnic Vikýřovice zve na výstavu zdroj foto: MSV

Od 13. března mají návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout unikátní výstavu připravenou členy Muzea jantarové stezky a hedvábné cesty. Výstava „Mincovní poklady na Hedvábné cestě“ představuje legendární spojnici Západu a Východu, která ve starověku, středověku i v raném novověku sloužila především k obchodním účelům, avšak její průběh byl často ovlivňován válečnými taženími, z nichž mnohá se stala trvalou součástí světových dějin.

pozvánka na výstavu zdroj: MSV

Napříč staletími protínala mnohé významné i polozapomenuté státy a civilizační oblasti, usnadňovala dálkovou výměnu rovněž v oblasti náboženského přesvědčení (příchod buddhismu do Číny, rozšíření islámu, křesťanské misie na Dálném východě atd.), vědeckých poznatků a technologických inovací (výroba hedvábí, papíru, střelného prachu apod.), kulturních zvyklostí, etnografických poznatků a umění.

Počátek obchodování na této dlouhé komunikaci se většinou klade do 2. století př. n. l., tedy do doby vynálezu hedvábí, Hedvábná cesta však existovala mnohem dříve a byla zprvu především cestou drahokamů a koření. V 1. století n. l. již byla poměrně pevně vymezena svými konečnými „destinacemi“. Na západě to byla silná a kvetoucí Římská říše, na východním konci Cesty neméně velká a mocná říše čínské dynastie Chan.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Je příznačné, že obě tato impéria sebe sama vnímala jako centrum kulturního života a vše, co bylo za jejich hranicemi, chápala jako území obývané barbary. A obě impéria také hranice svého světa chránila prostřednictvím megalomanských fortifikačních soustav. Římská říše vybudovala proti dotírajícím barbarům Limes Romanus, Číňané zase svou Velkou čínskou zeď. Ani tyto stavby jim však stabilitu nezajistily a barbaři dosahovali četných úspěchů. Hedvábná cesta a její okolí bylo provázeno ještě jinými cestami – cestami válečnými. Jak pohyb etnik ve stepích v dějinné ose často změnil politickou i etnickou mapu těchto krajin a zasáhl i oba široce rozvětvené konce Cesty.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Součástí sbírek Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty je čtrnáct autentických mincovních pokladů nalezených na místech, jimiž procházela Hedvábná cesta. Mince obsažené v pokladech jsou vynikající přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie v dlouhém období od 1. století př. n. l. až do první poloviny 13. století. V českých sbírkách jsou pravděpodobně bez analogií.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Výstava v Muzeu silnic představuje jak celé celky mincovních pokladů – dirhamů, džitalů, drachem ad., tak i jednotlivé unikáty, které jsou zde vystavovány vůbec poprvé. Mince doplňují ukázky šperků, pečetních válečků a korálků, flakonů a misek, výstroje a výzbroje. Řadu dalších informací získají návštěvníci i katalogu, který byl k této výstavě vydán. Z dětí se na výstavě mohou stát malí archeologové, v dětském koutku mohou hledat mince, zahrát si pexeso nebo sestavit puzzle, pro mládež je připraven vědomostní kvíz.

Výstava bude instalována do 2. června.                                                                                 

Autor: red., A. Turková, zdroj foto: MS Vikýřovice

Fotogalerie

Muzeum silnic Vikýřovice zve na výstavu       zdroj foto: MSV

Další články z rubriky

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

Slavnostní večer se konal v šumperském divadle

Po stopách starých Mayů

Po stopách starých Mayů

Můžete se vydat v Šumperku

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.