Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Miroslav Macek se po čtvrt století vrací k zábřežským filmovým večerům

30. září 2013 - 13:15

Zpět na seznam článků

Filmy, které měnily tváře

Miroslav Macek se po čtvrt století vrací k zábřežským filmovým večerům

Miroslav Macek foto:ztv

Filmový klub zábřežského kina Retro vstupuje do nové sezóny s cyklem Filmy, které měnily tvář kinematografie.  

Kino Retro

Sezónu zahájí 8.října Hluboký spánek, film plný léček, dějových obratů a překvapení, hlavně však hereckých výkonů Lauren Baccalové a Humphreyho Bogarta. Vrcholné dílo „filmu noir“ s jiskřícími dialogy hlavních hrdinů, kteří se v reálném životě vzali půl roku po natočení filmu.

Druhým říjnovým titulem je film Harold a Maude slavného režiséra Hala Ashbyho s nezapomenutelným hereckým výkonem Ruth Gordonové. Snímek z roku 1971 o mládí, stárnutí, sexu, smrti a štěstí neustále stoupá v amerických žebříčcích nejlepších filmů všech dob. „Členy klubu i nepravidelné návštěvníky čeká celkem šest projekcí. Setkávat se budeme v úterní večery, a to dvakrát v měsíci. Nově si budou moci diváci vyslechnout i svižné odborné úvody Miroslava Macka, který se po téměř čtvrtstoletí vrací k filmovému klubu, a závěry budou patřit spontánním debatám,“ zve do „filmáče“ vedoucí kina Věra Smrčková.

vedoucí kina Věra Smrčková

Listopad bude patřit filmům Sedm samurajů a Farma zvířat. Sedm samurajů, velkofilm režiséra Akira Kurosawy, zřejmě patří k nejvíce napodobovaným snímkům všech dob, připomenout stačí kupříkladu western Sedm statečných.

Farma zvířat je prvním anglickým celovečerním filmem podle slavného podobenství George Orwella o nenápadném vzniku totalitních systémů, jehož poselství – ač byl dopsán už v roce 1944 – je stále aktuální. „V prosinci Retro nabídne film Cesta na měsíc – Podivuhodná cesta, v němž budeme moci obdivovat jak zrestaurovanou kopii nejslavnějšího Mélièsova filmu z roku 1902, tak výpravný dokument o jeho restaurování, a snímek Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka, na který se určitě po úvodních slovech budete dívat zcela jinýma očima,“ zve na prosincové tituly Miroslav Macek. „Zajímavostí pro diváky, kteří navštíví projekce filmového klubu, může být také skutečnost, že kino bude většinu uváděných snímků poprvé od loňské digitalizace promítat z klasického 35 mm filmového pásu,“ doplnila Smrčková.

Autor: red.,zk, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Miroslav Macek                foto:ztv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.