Místo luxusního telefonu doručili ženě ve Šternberku zabalenou bramboru
28. listopadu 2013 - 13:04
Policie v Olomouckém kraji varuje před podvodníky na internetu
ilustrační snímek
V posledních letech se těší oblibě nákup vánočních dárků prostřednictvím internetových sítí. Zákazníkům nabízí jednoduché, široce otevřené a dostupné prostředí a stává se tak ideálním marketingovým trhem.
Tento nákup však s sebou nese i svá rizika. „Za letošní rok máme k dnešnímu dni v Olomouckém kraji nahlášeno celkem tři sta třicet případů podvodného jednání při nákupu přes internetové sítě. Další sedmdesát šest případů je k problematice „policejního viru“, který nutí uživatele k zaplacení pokuty za neoprávněné nahlížení vybrané internetové stránky,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Marie Štrbáková.
Mezi podvedené kupující v posledních dnech, patří jednadvacetiletý mladík z Olomouce, který se nechal napálit a stal se obětí nekalého prodeje prostřednictvím internetového aukčního portálu. „Koncem října zareagoval na aukci k prodeji mobilního telefonu Apple iphone 4. Poté co aukci vyhrál, poslal na účet prodávajícího pět tisíc korun. K dnešnímu dni však zaplacené zboží neobdržel a prodejce se stal nekontaktní,“ uvedla k případu mluvčí Štrbáková. V případě objasnění případu hrozí prodejci za podvodné jednání až dva roky ve vězení.
Třiadvacetiletá žena, která v pondělí 11.listopadu oznámila na obvodní oddělní ve Šternberku podvodné jednání na internetovém portále, také doplatila na podvoníka: „Na konci září reagovala na inzerát prodeje mobilního telefonu značky Samsung Galaxy S3 za částku pět tisíc tři sta korun. Po dohodě s prodávající poslala na její účet zálohu ve výši dva tisíce korun. Dodání zásilky však musela urgovat. Posléze ji přišel balík, při jehož převzetí doplatila zbytek ceny. V balíčku však nebyl mobilní telefon, nýbrž do novin zabalená brambora,“ popsala druhý případ podvodu z Olomouckého kraje tisková mluvčí Štrbáková.
Na základě statistik, které policie má k dispozici, připomíná několik základních pravidel bezpečnějšího nákupu přes internet:
Při nákupu zboží prostřednictvím e-shopu si ověřte, zda je prodejcem dané značky, jaké jsou možnosti servisu a reklamace. Využijte telefonického kontaktu pro zjištění doplňujících informací.
Ověřte si recenze na obchodníky, prověřte si veškeré Vám známé údaje o prodejci – jméno a příjmení, existenci provozovatele, jeho sídlo, IČ, sídlo firmy a pobočky, zda má a kde výdejní místo, obor činnosti. Ověřte si telefonní čísla, bankovní účty, e-mailové adresy.
Na internetových aukcích nevěřte nízkým cenám značkového zboží, často jde o plagiát, snížení rizika přispěje platba při osobním převzetí zboží. Potencionálně nejvyšší riziko představují e-bazary. Eliminujte platbu předem na účet prodávajícího. Provádějte jí jen výjimečně a u skutečně ověřených obchodníků
Zjistěte si co nejvíce informací o původu, pravosti a stavu nabízené věci.Pozor na účty vedené v zahraničí a komunikaci prostřednictvím zahraničních emailů.
Autor: red.,M.Štrbáková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.